Murki, schody, podwyższone rabaty z betonu imitującego kamień

2010-01-25 1:00

Murki, schody, podwyższone rabaty z betonu imitującego kamień to dobry sposóbna ekspozycję roślin w ogrodzie. Rośliny najlepiej się prezentują w otoczeniu materiałów naturalnych, ale jeśli nie może to być kamień, to niech będzie przynajmniej beton dobrze go imitujący.

W asortymencie firm produkujących galanterię betonową pojawia się coraz więcej produktów przypominających wyglądem kamień naturalny. Zaletą betonowych kształtek jest to, że układa się je dość szybko, bo produkowane są w całych systemach pasujących do siebie elementów, których zazwyczaj nie trzeba dodatkowo docinać. Poza tym w ofercie firmy możemy zazwyczaj znaleźć pełny asortyment pasujących do siebie kolorem i wyglądem elementów pozwalających na aranżację całego otoczenia domu.
Z kształtek betonowych można wykonać nie tylko nawierzchnie, ale również: umocnienie skarp, murki oporowe, podwyższone rabaty, schody ogrodowe oraz okładziny ogrodzeń i elewacji.
Elementy z betonu mają tę zaletę, że chłoną wodę w znacznie mniejszym stopniu niż większość kamieni wykorzystywanych w ogrodzie (na przykład wapień lub piaskowiec, które często imitują). Dzięki temu dłużej zachowują trwałość, trudniej się brudzą i nie zielenieją.

Elementy betonowe imitujące kamień

Efekt podobieństwa betonu do kamienia naturalnego osiąga się na kilka sposobów. Kluczem do sukcesu jest odpowiedni kształt elementów, sposób wykończenia powierzchni licowej i trafiony dobór kolorystyki.
Kształty elementów betonowych imitujących kamień są nieregularne, a krawędzie zazwyczaj zaokrąglone. Powierzchnia licowa wyrobów betonowych jest uszlachetniana, czyli poddawana specjalnej obróbce, która ma na celu upodobnienie tych elementów do skał naturalnych. Uzyskuje się to przez:

  • wypłukiwanie wierzchniej warstwy drobin betonu, dzięki czemu stają się widoczne grubsze ziarna szlachetnego kruszywa kamiennego;
  • szczotkowanie powierzchni, które nadaje jej porowatą fakturę;
  • profilowanie powierzchni formą nadającą elementom wygląd zbliżony do kamienia naturalnego na przykład warstwowych łupków czy gruboziarnistych piaskowców;
  • obijanie gotowych elementów w specjalnych bębnach, przez co nabierają one antycznego charakteru.

Kolorystyka elementów imitujących kamień jest zbliżona do barw złóż kamiennych. Najbardziej popularne są elementy o żółtej barwie piaskowca, ale dostępne są również w kolorach: szarozielonego piaskowca, białego wapienia, ciemnego i jasnego granitu, czerwonego porfiru oraz melanżu tych kolorów.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie