Pomysł na taras. Jak urządzić przytulny taras? 16 inspiracji na piękny taras

2024-04-11 14:53

Jak urządzić przytulny taras, by był ulubionym miejscem relaksu? Co jest najważniejsze w aranżacji tarasu? Pokazujemy, że każdy taras może być przytulny i piękny! Zarówno taras odkryty, szeroki czy wąski - zobaczcie tarasowe inspiracje i rozwiązania.

Spis treści

  1. Projekt tarasu i jego aranżacja
  2. Aranżacja tarasu a strony świata
  3. Taras zadaszony
  4. Pomysł na taras

Taras stanowi naturalne przedłużenie wnętrza domu. Najbardziej reprezentacyjny jest ten, na który wychodzi się z salonu lub otwartej strefy dziennej. Jeśli taras zostanie przytulnie urządzony, stanie się ulubionym miejscem relaksu.

Projekt tarasu i jego aranżacja

Kiedyś tarasy budowano wyniesione, żeby deski lub inny materiał wykończeniowy maksymalnie odsunąć od gruntu. Teraz mamy bardzo dużo materiałów odpornych na wilgoć i wodę albo środków służących do takiego zabezpieczania budulca. Tarasy zeszły więc na ziemię w sensie dosłownym. Pozwala to ciekawe aranżacje i zatarcie granicy między domem i ogrodem. Możesz sam zrobić projekt własnego tarasu, na którym chętnie będziesz spędzał czas w ciepłe dni. W galerii poniżej prezentujemy zdjęcia efektownie wyglądających tarasów, które są świetną inspiracją.

Aranżacja tarasu a strony świata

To, z jakiej strony usytuowany będzie taras, wpłynie na sposób jego użytkowania i możliwości aranżacji. Najlepiej dostosować to do naszych upodobań. Kuszący jest taras od południa, ale trzeba zdawać sobie sprawę, że w upalne lato korzystanie z niego będzie możliwe, gdy go zacienimy. W przeciwnym razie upał może nas szybko z niego wygonić.

Taras północny będzie zawsze chłodny. Może zdarzyć się, że nawet latem będziemy siedzieć na nim w swetrze lub pod kocem. Najrozsądniej jest więc wybrać taras od wschodu lub zachodu albo z kierunków pośrednich. Warto rozważyć też wariant tarasu narożnego okalającego dom z dwóch stron. Wtedy zależnie od pory dnia i pogody możemy korzystać z różnych jego części.

Taras zadaszony

W ciepłe dni taras może też pełnić funkcję jadalni na świeżym powietrzu. Może mieć wtedy bardzo duże wymiary. Dobrze jest, żeby był zadaszony i ładnie zaaranżowany. Taras może mieć naturalne zadaszenie z części domu, na przykład znajdować się pod balkonem albo w podcieniu. To rozwiązanie powoduje, że zawsze będzie zacieniony. Wygodnym wariantem w aranżacji jest zbudowanie na tyle dużego tarasu, żeby jego fragment był zawsze osłonięty, a pozostała część nasłoneczniona. Jeśli chcemy zyskać cień, najprościej zainstalować na ścianie nad tarasem markizę. Można też wykorzystać do aranżacji tarasu pergolę i obsadzić ją szybko rosnącymi pnączami. Lepiej jednak, żeby nie były one zimozielone, bo wtedy będą zacieniać taras i wnętrze domu także zimą, gdy nie ma takiej potrzeby.

Aranżacja tarasu narożnego
Autor: Piotr Mastalerz Rozczłonkowany taras biegnie wzdłuż całej elewacji. Węższy fragment zmieści mały stolik, przy którym można wypić poranną kawę. Wysunięty do ogrodu większy fragment mieści stół z krzesłami. Całość wykończono deskami z drewna egzotycznego

Pomysł na taras

Aranżacja tarasu powinna pasować do estetyki domu: jego elewacji, elementów wykończeniowych, innych nawierzchni w ogrodzie. Często nawiązuje on nawet do wnętrz. Gdy w domu mamy szerokie przeszklenia bez progu, aranżacja tarasu może powtarzać elementy wykończeniowe podłogi z salonu. W budynku drewnianym albo takim z oblicówką z desek albo bali aż prosi się, żeby postawić na aranżację tarasu zbudowanego z drewna. Gdy dom jest nisko posadowiony i nawierzchnie ogrodowe podchodzą blisko niego, taras może być wykończony kostką brukową lub płytami betonowymi tam wykorzystanymi.

Szukasz materiałów wykończeniowych na taras? Sprawdź też:

Aranżacja tarasu wyniesionego
Autor: Piotr Mastalerz Wyniesiony ponad grunt taras został zbudowany na podsypce piaskowej. Do ogrodu prowadzą wygodne schody. Niewysoką skarpę obsadzono roślinami płożącymi, które szybko ją zarosną.
Taras – aranżacja letniego stołu na tarasie