Jakie kwiaty do wiszących donic i koszy? Te wiszące kwiaty będą najlepsze na balkon i taras

2024-04-17 17:55

Wiszące kosze i donice wypełnione kolorowymi kwiatami są bardzo efektowne. Sprawdzą się wszędzie tam, gdzie brakuje miejsca, ubarwią ściany, ogrodzenia, balkony i tarasy. Trzeba tylko wybrać rośliny, które dobrze prezentują się i rosną w wiszących pojemnikach. Jakie kwiaty do donic wiszących?

Spis treści

  1. Kompozycje z roślin w wiszących pojemnikach
  2. Jak dbać o rośliny w wiszących pojemnikach?
  3. Jakie kwiaty do wiszących pojemników?

Rabaty w wiszących pojemnikach mają wiele zalet. Można tak dobrać i wymieniać rośliny w nich uprawiane, by stale mieć kwitnące kwiaty dookoła siebie. Można też co roku tworzyć nową kompozycję – wybierając coraz to nowe odmiany i kolory. Takie ruchome klomby to dobre rozwiązanie dla tych, którzy lubią częste zmiany wyglądu otoczenia – wystarczy je przewiesić.

Kompozycje z roślin w wiszących pojemnikach

W pojemnikach dobrze wyglądają kompozycje z dwóch lub więcej gatunków roślin. Warto wtedy wybierać takie, z których jed-na zwraca uwagę obfitymi kwiatami, a druga ma skromniejszy wygląd i stanowi dobre tło i uzupełnienie dla pierwszej.

Jak dbać o rośliny w wiszących pojemnikach?

Żeby rośliny w pojemnikach zdrowo rosły i ładnie wyglądały, trzeba przestrzegać kilku zasad:

  1. Tworząc kompozycję, dobierajmy rośliny o podobnych wymaganiach co do podłoża, stanowiska i dokarmiania.
  2. Zadbajmy, by w pojemnikach znalazła się odpowiednio żyzna gleba – rośliny do wiszących koszy najczęściej szybko rosną i mocno kwitną, a w pojemniku mieści się niezbyt dużo ziemi.
  3. Nie zaniedbujmy podlewania i nawożenia, najlepiej odżywką przeznaczoną dla roślin balkonowych lub konkretnych gatunków, np. pelargonii czy surfinii (stosuje się ją zwykle raz na 1-2 tygodnie.

Jakie kwiaty do wiszących pojemników?

  • Pelargonia bluszczolistna - tworzy pędy długości 35-80 cm i błyszczące, nieco skórzaste liście. Kwiaty pełne lub pojedyncze (zebrane w bardzo liczne kwiatostany) rozwijają się od maja do października. Potrzebuje podłoża o pH obojętnym (6,0-7,0), dobrze rośnie w miejscach nasłonecznionych i w półcieniu. Należy uważać, aby nie przesuszyć ani nie przelać roślin. Jednak zdecydowanie lepiej znosi to pierwsze. W okresie kwitnienia warto ją zasilać przynajmniej raz w tygodniu nawozem dla pelargonii. Zazwyczaj uprawiana jako roślina jednoroczna, lecz można spróbować uprawy wieloletniej – wtedy na zimę należy ją wstawić do chłodnego i widnego pomieszczenia.

Przeczytaj też: Jak dbać o balkonowe pelargonie, by ślicznie kwitły cały sezon?

  • Petunia ogrodowa ma rozgałęzione łodygi, zwisające, szorstko i lepko owłosione, długości od 40 do 80 cm oraz jajowate liście. Kwiaty licznych odmian różnią się wielkością i kolorem (bywają białe, różowe, czerwone, fioletowe, liliowe, a nawet żółte). Najlepiej rosną i najobficiej kwitną w pełnym słońcu. Wymagają dużych pojemników i żyznego przepuszczalnego podłoża, najlepiej o lekko kwaśnym odczynie (pH 5-5,5). Trzeba je systematycznie, obficie podlewać, w okresie upałów i suszy nawet kilka razy dziennie, oraz dokarmiać płynnym nawozem co 7-10 dni. Najlepiej stosować specjalnie przeznaczoną dla nich odżywkę. Odmianą petunii jest tzw. petunia kaskadowa, czyli surfinia, efekt pracy japońskich hodowców. Jest to roślina obficie kwitnąca, o pędach dorastających do 2 m. Odznacza się sporą odpornością na niekorzystne warunki atmosferyczne.
  • Lobelia przylądkowa - ma silnie rozkrzewione liczne łodygi, cienkie i delikatne, ścielące się lub wzniesione. Tworzą one półkulistą koronę. Liście są małe, gładkie, błyszczące, a kwiaty drobne, niebieskie, fioletowe, różowe lub białe. Kwitnie przez całe lato, od czerwca do października. Obfitemu i długiemu kwitnieniu sprzyja regularne przycinanie przekwitłych pędów. Dobrze rośnie w żyznej, przepuszczalnej, średnio wilgotnej ziemi w miejscach słonecznych lub półcieniu.
  • Uczep rózgowaty - ma żółte kwiaty o średnicy ok. 3 cm i drobne, ciemnozielone liście. Szybko rośnie – łodygi osiągają długość 1 m. Wcześnie zakwita i trwa to przez całe lato. Jest bardzo odporny na choroby. Po posadzeniu w maju warto przyciąć pędy o ½ długości i ponowić to po dwóch tygodniach. Także latem można go przycinać i formować mu koronę. Ponieważ pochodzi z Meksyku – lubi słońce, dobrze jednak znosi chłodne poranki. Wymaga wilgotnego podłoża.
  • Smagliczka nadmorska - zależnie od odmiany osiąga wysokość od 10 do 20 cm. Ma silnie rozgałęzione pędy, skąpo ulistnione, ale bogato ukwiecone. Drobne kwiaty zebrane są w dość gęste grona. Przeważnie są białe, rzadziej różowe lub fioletowe, zawsze intensywnie pachną miodem i są chętnie odwiedzane przez owady. Kwitnie od maja do września. Po pierwszym obfitym kwitnieniu trzeba przyciąć przekwitające kwiatostany. Wymaga stanowiska słonecznego.
  • Kocanka - roślina o pokroju płożącym, zwisającym lub lekko wzniesionym. Jej ozdobą są lekko omszałe liście, dobre tło dla kwitnących roślin w kompozycjach wielogatunkowych. Zazwyczaj są srebrzystoszare, ale są też odmiany o liściach złotych lub jasnozielonych. Potrzebuje słonecznego lub półcienistego stanowiska i lekkiego przepuszczalnego podłoża o odczynie lekko kwaśnym. Wymaga umiarkowanego, ale regularnego podlewania oraz nawożenia.
  • Werbena ogrodowa - ma pędy pokryte włoskami i podłużne karbowane liście. Jej ładnie pachnące kwiaty są drobne jednobarwne lub z tzw. oczkiem, zebrane w gęste, główkowate kwiatostany. Kwitnie od lipca do jesieni. Do sadzenia w wiszących pojemnikach szczególnie nadają się werbeny z grupy odmian Temari i Tapien, o zwisających pędach. Werbena lubi podłoże próchniczne, dość wilgotne, ale przepuszczalne, o pH 6,0-8,0. Odpowiada jej stanowisko słoneczne. Aby uzyskać ładne, rozkrzewione rośliny, należy przyciąć główne pędy. Wzrost werbeny w początkowym okresie jest bardzo powolny.
  • Begonia bulwiasta - jej mięsiste pędy dorastają do 15-30 cm długości, u niektórych odmian są zwisające. Liście są sercowate, o ząbkowanych brzegach. Od czerwca do września rozwijają się duże, pełne lub pojedyncze kwiaty. Ich kolory są zazwyczaj intensywne – od ciemnopurpurowych, przez szkarłatne, ognistopomarańczowe i karminowe aż do intensywnie żółtych. Dobrze rośnie tylko w podłożu żyznym, próchnicznym i przepuszczalnym, a jednocześnie stale wilgotnym. Potrzebuje jasnego, ale nie bezpośrednio nasłonecznionego stanowiska. Wykopane bulwy można przechować do następnego sezonu w pomieszczeniach (temperatura 7-10°C) w torebkach, przesypane torfem.
  • Calibrachoa - ma silnie rozkrzewione wzniosło-zwisające pędy z podłużnymi delikatnymi liśćmi. Jej charakterystyczną cechą są bardzo liczne drobne kwiaty, w różnych, zależnych od odmiany kolorach. Jest żywotna i łatwa w uprawie, choć wrażliwa na wodę zalegającą w podłożu. Kwitnie obficie przez całe lato, aż do pierwszych jesiennych chłodów. Ma dużą tolerancję na niekorzystne warunki pogodowe. Lubi stanowiska słoneczne, ale dobrze też znosi półcień. Podłoże musi być żyzne i przepuszczalne, z dodatkiem gliny i lekko kwaśne.
  • Fuksja - ma silnie rosnące (30 cm-1 m) pędy z drobnymi liśćmi i niespotykanie dekoracyjne, zwisające kwiaty o różnej budowie (pojedyncze, pełne) i ciekawej kolorystyce (jedno- lub wielobarwne, o odcieniach koloru różowego, czerwonego, fioletowego, purpurowego, niekiedy z dodatkiem bieli). Kwitnie od kwietnia do października.Najlepiej rośnie w podłożu torfowym, próchnicznym, o odczynie pH 6,0-6,5 i na półcienistym lub cienistym stanowisku, osłoniętym od wiatru. Zimą wymaga przechowywania w ciemnym pomieszczeniu w temperaturze 4-8°C (wyższa może pobudzić roślinę do przedwczesnego wypuszczania pędów). Podlewamy ją wtedy rzadko i oszczędnie.

Przeczytaj też:

Kwiaty balkonowe: ciekawe pomysły na obsadzenie skrzynek balkonowych

Najpopularniejsze rośliny na balkon. Czy potrafisz je rozpoznać?

Pytanie 1 z 8
Co to za roślina?
Bakopa
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.