Ciekawy projekt tarasu drewnianego z drewna egzotycznego

2009-07-29 2:00
Sposób na drewniany taras
Autor: Daniel Rumiancew

Taras drewniany z drewna egzotycznego to ciekawy projekt na połączenie domu z ogrodem. Ten taras tworzy spójną całość z otaczającą przyrodą i w naturalny sposób wtapia się w zieleń ogrodu. Zobacz projekt nieregularnego drewnianego tarasu z murkiem.

Zewnętrzny wygląd domu zaplanowano w powiązaniu z ukształtowaniem terenu, ogrodzeniem, a nawet roślinami, które rosły w ogrodzie. Nikogo nie zdziwi więc, że kształt tarasu zaprojektowano tak, aby wkomponować w niego rosnącą obok brzozę (specjalnie dla niej zrobiono okrągły klomb).
Wdzięczne za dobre traktowanie drzewo rewanżuje się teraz, dając przyjemny cień – do ochrony przed słońcem nie potrzeba żadnych parasoli czy markiz.

Przygotowanie miejsca na drewniany taras

Z miejsca, w którym miał powstać taras drewniany, zdjęto ziemię roślinną (aż do jałowej). Powstały w ten sposób dół wysypano żwirem i zrobiono w nim drenaż rozprowadzający wodę opadową spod tarasu po ogrodzie.

Sposób na drewniany taras
Autor: Daniel Rumiancew Zarówno legary, jak i deski podłogowe są z drewna bangkirai

Budowa drewnianego tarasu: fundamenty tarasu

Fundamenty punktowe zrobiono z betonu C12/15 (B15), jako szalunków użyto rur kanalizacyjnych z PCW (A 120 mm). Jego głębokość to 80 cm (taka jest głębokość przemarzania gruntu na tym terenie). Każdy słupek betonowy zakończono stalową obejmą (90 x 90 mm), w której zamocowano legary o wymiarach 9 x 9 cm. Deski podłogowe (przybite do legarów gwoździami) mają 120 cm długości i 12 cm szerokości, a ich grubość to 2,5 cm. Są podwójnie ryflowane (drobne ryfle od góry, grubsze od dołu) i dwukrotnie olejowane olejem z filtrem UV (olej najpierw był nanoszony pędzlem, a potem dodatkowo wcierany miękką szmatką).

Budowa drewnianego tarasu: konstrukcja tarasu drewnianego

Zarówno legary, jak i deski podłogowe są z drewna egzotycznego bangkirai. Nie zostało ono wybrane przez przypadek. Bangkirai to gatunek niezwykle trwały drewna. Niekonserwowane elementy z bangkirai przetrwają 30 lat, konserwowane jeszcze dłużej, w zależności od częstotliwości konserwacji.

Sposób na drewniany taras
Autor: Agnieszka Sternicka|Marek Sternicki Przekrój tarasu

Murki ceglane mają osobny fundament (również na głębokość przemarzania). Są one z cegieł brukowych. Ich wymiary (20 x 10 x 4,5 cm) są mniejsze niż tradycyjnej cegły pełnowymiarowej, dlatego też łatwiej wykonuje się z nich rozmaite kształty i dają bardziej delikatny rysunek. Pomiędzy drewnem a cegłami zachowano centymetrową dylatację.

Naturalne materiały, z których powstał taras – drewno i cegły – łączą dom z ogrodem, a jednocześnie sprawiają, że ma on charakter przytulnego wnętrza i przyjemnie się na nim wypoczywa.

Polecamy film: Drewno na taras. Jakie deski tarasowe wybrać?. Więcej filmów na Murator.tv

Drewno na taras. Jakie deski tarasowe wybrać?

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Marci
|

zamiast drewna egzotycznego polecam ryflowane deski kompozytowe. Doskonale sprawdzaja się jako deski tarsowe, balkonowe czy alejki.Pięknie komponują się z otaczającą zielenią, wykończeniami z kamieniem i mają mnóstw zalet, min. są b. odporne na warunki atmosferyczne i nie wymagają impregnacji

montazysta
|

gwoździe zamiast wkrętów? już widzę jak się deski powykręcały po miesiącu!

tarasowy
|

Bangkirai świetnie się prezentuje na tarasach. Niedawno znalazłem świetną firme, która robi tarasy między innymi właśnie z tego gatunku drewna. Drewex spod Warszawy - płacisz koło 230 zł. z metra i masz piękny drewniany taras w wersji Classic na drewnianych legarach. Jest nieco trudniejszy do zrobienia niż inne systemy, ale za to prezentuje się świetnie. W zasadzie więcej pisze na ich stronie tarassystem.pl . Ogólnie polecam :)

cezy
|

ja zamiast obejm stalowych użyłem systemu klinów PVC z firmy Fitberg, dużo łatwiej się robi