Ciekawy projekt tarasu drewnianego z drewna egzotycznego
Taras drewniany z drewna egzotycznego to ciekawy projekt na połączenie domu z ogrodem. Ten taras tworzy spójną całość z otaczającą przyrodą i w naturalny sposób wtapia się w zieleń ogrodu. Zobacz projekt nieregularnego drewnianego tarasu z murkiem.
Zewnętrzny wygląd domu zaplanowano w powiązaniu z ukształtowaniem terenu, ogrodzeniem, a nawet roślinami, które rosły w ogrodzie. Nikogo nie zdziwi więc, że kształt tarasu zaprojektowano tak, aby wkomponować w niego rosnącą obok brzozę (specjalnie dla niej zrobiono okrągły klomb).Wdzięczne za dobre traktowanie drzewo rewanżuje się teraz, dając przyjemny cień – do ochrony przed słońcem nie potrzeba żadnych parasoli czy markiz.
Przygotowanie miejsca na drewniany taras
Z miejsca, w którym miał powstać taras drewniany, zdjęto ziemię roślinną (aż do jałowej). Powstały w ten sposób dół wysypano żwirem i zrobiono w nim drenaż rozprowadzający wodę opadową spod tarasu po ogrodzie.
Budowa drewnianego tarasu: fundamenty tarasu
Fundamenty punktowe zrobiono z betonu C12/15 (B15), jako szalunków użyto rur kanalizacyjnych z PCW (A 120 mm). Jego głębokość to 80 cm (taka jest głębokość przemarzania gruntu na tym terenie). Każdy słupek betonowy zakończono stalową obejmą (90 x 90 mm), w której zamocowano legary o wymiarach 9 x 9 cm. Deski podłogowe (przybite do legarów gwoździami) mają 120 cm długości i 12 cm szerokości, a ich grubość to 2,5 cm. Są podwójnie ryflowane (drobne ryfle od góry, grubsze od dołu) i dwukrotnie olejowane olejem z filtrem UV (olej najpierw był nanoszony pędzlem, a potem dodatkowo wcierany miękką szmatką).
Budowa drewnianego tarasu: konstrukcja tarasu drewnianego
Zarówno legary, jak i deski podłogowe są z drewna egzotycznego bangkirai. Nie zostało ono wybrane przez przypadek. Bangkirai to gatunek niezwykle trwały drewna. Niekonserwowane elementy z bangkirai przetrwają 30 lat, konserwowane jeszcze dłużej, w zależności od częstotliwości konserwacji.
Murki ceglane mają osobny fundament (również na głębokość przemarzania). Są one z cegieł brukowych. Ich wymiary (20 x 10 x 4,5 cm) są mniejsze niż tradycyjnej cegły pełnowymiarowej, dlatego też łatwiej wykonuje się z nich rozmaite kształty i dają bardziej delikatny rysunek. Pomiędzy drewnem a cegłami zachowano centymetrową dylatację.
Naturalne materiały, z których powstał taras – drewno i cegły – łączą dom z ogrodem, a jednocześnie sprawiają, że ma on charakter przytulnego wnętrza i przyjemnie się na nim wypoczywa.