Wilczomlecze - gatunki do uprawy w donicach i w ogrodzie. Wymagania, uprawa, zastosowanie

2022-01-28 7:52
Wilczomlecz sosnka
Autor: GettyImages Wilczomlecz sosnka

Wilczomlecze (Euphorbia) to szeroka grupa roślin, obejmująca m.in. sukulenty, które w Polsce uprawia się w mieszkaniach, w ogrodach, a ponadto spotyka w miejscach naturalnych. Które z wilczomleczy są najpiękniejsze? Poznaj najpopularniejsze wilczomlecze do domowej uprawy w doniczkach i do ogrodu.

Rodzaj wilczomlecz (Euphorbia) obejmuje około dwa tysiące gatunków, z czego tylko nieliczna grupa jest uprawiana w Polsce. Jedne gatunki wilczomleczy dekorują nasze wnętrza jako rośliny doniczkowe, inne są sadzone w ogrodach. Poznaj wilczomlecze doniczkowe i ogrodowe.

Spis treści

 1. Wilczomlecze do domowej uprawy w doniczkach
 2. Galeria zdjęć: Wilczomlecze do uprawy doniczkowej
 3. Wilczomlecze do uprawy w ogrodzie
 4. Galeria zdjęć: Wilczomlecze ogrodowe

Wilczomlecze do domowej uprawy w doniczkach

 • Gwiazda betlejemska (Euphorbia pulcherrima), nazywana także poinsecją i wilczomleczem pięknym/nadobnym to jeden z najbardziej znanych, a jednocześnie najtrudniejszych w uprawie przedstawicieli rodzaju. Jest powszechnie wykorzystywany jako dekoracja świąt Bożego Narodzenia. Budzi zachwyt swoimi barwnymi przykwiatkami. Osiąga 40-50 cm wysokości. Gatunek jest wrażliwy na zimno, przeciągi, suszę i suche powietrze. Podłoże powinno być stale wilgotne. Nie można ustawiać go blisko kaloryfera lub innego źródła ciepła.

Przeczytaj też: Kalendarz dni, w których wręcza się gwiazdę betlejemską >>>

 • Wilczomlecz trójżebrowy (Euphorbia trigona) – to wysoki sukulent dorastający nawet do 2 m wysokości. Ma długie, trójżebrowe, kanciaste łodygi. Na ich szczycie znajdują się drobne listki. Roślina jest bardzo łatwa w uprawie - zabiegi pielęgnacyjne są typowe dla sukulentów. Starsze, wysokie egzemplarze powinno się uprawiać w cięższych donicach (np. glinianych), to ograniczy ryzyko wywracania.
 • Wilczomlecz kandelabrowy (Euphorbia candelabrum) – jest nieco podobny do wilczomlecza trójżebrowego, tylko ma bardziej obłe pędy. Dorasta do 1,5 m wysokości. Wymagania i uprawa podobne jak dla poprzedniego gatunku.
 • Wilczomlecz lśniący (Euphorbia milii) – to „ciernista” roślina, która jest ozdobna z pokroju, liści i kwiatów. Potocznie nazywana jest „koroną cierniową”. Kwiatostany mają najczęściej barwę różową, pomarańczową lub czerwoną. Może rosnąć w pełnym słońcu.
 • Wilczomlecz białounerwiony (Euphorbia leuconeura) – to spektakularna roślina o dużych, łopatkowatych, zielonych liściach z białymi paskami przy unerwieniu. Kwiatostany są drobne, białe. Roślina dobrze sprawdza się w lekkim zacienieniu. Podlewa się ją umiarkowanie - tak, by nie zalewać i nie przesuszyć.
 • Wilczomlecz ołówkowy (Euphorbia tirucalli), nazywany wilczomleczem palczastym, cieszy się dużą popularnością, zwłaszcza u dzieci. Wrażenie robią jego cienkie, cylindryczne, wałeczkowate i silnie rozgałęzione pędy. Liście szybko opadają. Może dorastać do 1 m wysokości, ale rośnie wolno.
 • Wilczomlecz opasły (Euphorbia obesa) – to sukulent, który wyglądem przypomina kaktusy. Ma kulisty, kanciasty kształt. Liście są drobne, zredukowane, opadają szybko po rozwinięciu. Uprawa jest łatwa.
 • Wilczomlecz mleczny (Euphorbia lactea) 'Cristata' – zadziwia swoją powykręcaną formą. Dorasta do około 60 cm wysokości. Jest łatwy w uprawie, ważne by go nie przelewać.

Przeczytaj też: Kaktusy bez kolców - ciekawe kwiaty do domowej uprawy w doniczkach >>>

Galeria zdjęć: Wilczomlecze do uprawy doniczkowej

Wilczomlecze do uprawy w ogrodzie

Wilczomlecze w ogrodzie nie są najpopularniejszą grupą zieleni, ale znajdują swoje miejsce. Przede wszystkim warto je wybierać do ogrodów, w których gleba jest mniej urodzajna. Z reguły są mało wymagające, łatwe w uprawie lub prawie bezobsługowe. Należy je uprawiać w miejscach słonecznych. Część z nich występuje także w miejscach naturalnych.

Do gatunków spotykanych w ogrodach należą:

 • Wilczomlecz groszkowy (Euphorbia lathyris) – osiąga około 100 cm wysokości. W pierwszym roku tworzy liście ciemnozielone, wąskie z białym paskiem pośrodku, w drugim - szersze i jaśniejsze. Kwitnie na żółto, zwykle od kwietnia nawet do października. Jego dodatkową zaletą jest wydzielanie zapachu, który odstrasza gryzonie (w tym krety), a także turkucie.
 • Wilczomlecz sosnka (Euphorbia cyparissias) – to niska bylina dorastająca zwykle do 30 cm (rzadziej do 40 cm) wysokości. Ma liście igiełkowe, soczyście zielone, gęsto porastające pędy. Kwitnie od maja do sierpnia. Tworzy wierzchotkowate kwiatostany o barwie żółtej.
 • Wilczomlecz pstry (Euphorbia epithymoides, syn. Euphorbia polychroma) – roślina tworzy efektowne, żółte kwiatostany. Kwitnie wiosną, najczęściej w maju. Pokrój jest atrakcyjny, półkolisty. Pędy pokryte są lancetowatymi liśćmi, które jesienią mają tendencję do przebarwiania się na czerwono. Wilczomlecz dorasta średnio do 50 cm wysokości.

Galeria zdjęć: Wilczomlecze ogrodowe

Jak zakładać rabaty bylinowe w ogrodzie?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE