Wilczomlecze - gatunki do uprawy w donicach i w ogrodzie. Wymagania, uprawa, zastosowanie

2022-01-28 7:52

Wilczomlecze (Euphorbia) to szeroka grupa roślin, obejmująca m.in. sukulenty, które w Polsce uprawia się w mieszkaniach, w ogrodach, a ponadto spotyka w miejscach naturalnych. Które z wilczomleczy są najpiękniejsze? Poznaj najpopularniejsze wilczomlecze do domowej uprawy w doniczkach i do ogrodu.

Wilczomlecz sosnka
Autor: GettyImages Wilczomlecz sosnka

Rodzaj wilczomlecz (Euphorbia) obejmuje około dwa tysiące gatunków, z czego tylko nieliczna grupa jest uprawiana w Polsce. Jedne gatunki wilczomleczy dekorują nasze wnętrza jako rośliny doniczkowe, inne są sadzone w ogrodach. Poznaj wilczomlecze doniczkowe i ogrodowe.

Spis treści

  1. Wilczomlecze do domowej uprawy w doniczkach
  2. Galeria zdjęć: Wilczomlecze do uprawy doniczkowej
  3. Wilczomlecze do uprawy w ogrodzie
  4. Galeria zdjęć: Wilczomlecze ogrodowe

Wilczomlecze do domowej uprawy w doniczkach

  • Gwiazda betlejemska (Euphorbia pulcherrima), nazywana także poinsecją i wilczomleczem pięknym/nadobnym to jeden z najbardziej znanych, a jednocześnie najtrudniejszych w uprawie przedstawicieli rodzaju. Jest powszechnie wykorzystywany jako dekoracja świąt Bożego Narodzenia. Budzi zachwyt swoimi barwnymi przykwiatkami. Osiąga 40-50 cm wysokości. Gatunek jest wrażliwy na zimno, przeciągi, suszę i suche powietrze. Podłoże powinno być stale wilgotne. Nie można ustawiać go blisko kaloryfera lub innego źródła ciepła.

Przeczytaj też: Kalendarz dni, w których wręcza się gwiazdę betlejemską >>>

  • Wilczomlecz trójżebrowy (Euphorbia trigona) – to wysoki sukulent dorastający nawet do 2 m wysokości. Ma długie, trójżebrowe, kanciaste łodygi. Na ich szczycie znajdują się drobne listki. Roślina jest bardzo łatwa w uprawie - zabiegi pielęgnacyjne są typowe dla sukulentów. Starsze, wysokie egzemplarze powinno się uprawiać w cięższych donicach (np. glinianych), to ograniczy ryzyko wywracania.
  • Wilczomlecz kandelabrowy (Euphorbia candelabrum) – jest nieco podobny do wilczomlecza trójżebrowego, tylko ma bardziej obłe pędy. Dorasta do 1,5 m wysokości. Wymagania i uprawa podobne jak dla poprzedniego gatunku.
  • Wilczomlecz lśniący (Euphorbia milii) – to „ciernista” roślina, która jest ozdobna z pokroju, liści i kwiatów. Potocznie nazywana jest „koroną cierniową”. Kwiatostany mają najczęściej barwę różową, pomarańczową lub czerwoną. Może rosnąć w pełnym słońcu.
  • Wilczomlecz białounerwiony (Euphorbia leuconeura) – to spektakularna roślina o dużych, łopatkowatych, zielonych liściach z białymi paskami przy unerwieniu. Kwiatostany są drobne, białe. Roślina dobrze sprawdza się w lekkim zacienieniu. Podlewa się ją umiarkowanie - tak, by nie zalewać i nie przesuszyć.
  • Wilczomlecz ołówkowy (Euphorbia tirucalli), nazywany wilczomleczem palczastym, cieszy się dużą popularnością, zwłaszcza u dzieci. Wrażenie robią jego cienkie, cylindryczne, wałeczkowate i silnie rozgałęzione pędy. Liście szybko opadają. Może dorastać do 1 m wysokości, ale rośnie wolno.
  • Wilczomlecz opasły (Euphorbia obesa) – to sukulent, który wyglądem przypomina kaktusy. Ma kulisty, kanciasty kształt. Liście są drobne, zredukowane, opadają szybko po rozwinięciu. Uprawa jest łatwa.
  • Wilczomlecz mleczny (Euphorbia lactea) 'Cristata' – zadziwia swoją powykręcaną formą. Dorasta do około 60 cm wysokości. Jest łatwy w uprawie, ważne by go nie przelewać.

Przeczytaj też: Kaktusy bez kolców - ciekawe kwiaty do domowej uprawy w doniczkach >>>

Galeria zdjęć: Wilczomlecze do uprawy doniczkowej

Wilczomlecze do uprawy w ogrodzie

Wilczomlecze w ogrodzie nie są najpopularniejszą grupą zieleni, ale znajdują swoje miejsce. Przede wszystkim warto je wybierać do ogrodów, w których gleba jest mniej urodzajna. Z reguły są mało wymagające, łatwe w uprawie lub prawie bezobsługowe. Należy je uprawiać w miejscach słonecznych. Część z nich występuje także w miejscach naturalnych.

Do gatunków spotykanych w ogrodach należą:

  • Wilczomlecz groszkowy (Euphorbia lathyris) – osiąga około 100 cm wysokości. W pierwszym roku tworzy liście ciemnozielone, wąskie z białym paskiem pośrodku, w drugim - szersze i jaśniejsze. Kwitnie na żółto, zwykle od kwietnia nawet do października. Jego dodatkową zaletą jest wydzielanie zapachu, który odstrasza gryzonie (w tym krety), a także turkucie.
  • Wilczomlecz sosnka (Euphorbia cyparissias) – to niska bylina dorastająca zwykle do 30 cm (rzadziej do 40 cm) wysokości. Ma liście igiełkowe, soczyście zielone, gęsto porastające pędy. Kwitnie od maja do sierpnia. Tworzy wierzchotkowate kwiatostany o barwie żółtej.
  • Wilczomlecz pstry (Euphorbia epithymoides, syn. Euphorbia polychroma) – roślina tworzy efektowne, żółte kwiatostany. Kwitnie wiosną, najczęściej w maju. Pokrój jest atrakcyjny, półkolisty. Pędy pokryte są lancetowatymi liśćmi, które jesienią mają tendencję do przebarwiania się na czerwono. Wilczomlecz dorasta średnio do 50 cm wysokości.

Galeria zdjęć: Wilczomlecze ogrodowe

Jak zakładać rabaty bylinowe w ogrodzie?
Nasi Partnerzy polecają