Wilczomlecz białounerwiony - roślina ciekawa, ale niezbezpieczna. Sprawdź, jak go uprawiać w domu

2023-02-01 10:17

Wilczomlecz białounerwiony (Euphorbia leuconeura) to efektowny sukulent pochodzący z Madagaskaru. U nas uprawiany jest jako roślina doniczkowa. Ma dekoracyjne liście i ...strzela nasionami. Jak pielęgnować wilczomlecz białounerwiony.

Wilczomlecz białounerwiony
Autor: GettyImages Wilczomlecz białounerwiony

Wilczomlecz białounerwiony (Euphorbia leuconeura) jest mniej rozpowszechniony w uprawie doniczkowej niż wilczomlecz trójżebrowy czy wilczomlecz nadobny (bardziej znany jako gwiazda betlejemska). Gatunek ma efektowny wygląd, jest ozdobny z liści, pokroju i pędów. Jakie ma wymagania? Oto szczegóły doniczkowej uprawy wilczomlecza białounerwionego.

Spis treści

  1. Wilczomlecz białounerwiony - jak wygląda?
  2. Jak kwitnie wilczomlecz białounerwiony?
  3. Czy wilczomlecz białounerwiony jest trujący?
  4. Gdzie w domu ustawić doniczkę z wilczomleczem?
  5. Jaka ziemia do wilczomlecza lśniącego?
  6. Jak często podlewać wilczomlecz lśniący?
  7. Czym nawozić wilczomlecz?
  8. Jak odmłodzić wilczomlecz?
  9. Problemy w uprawie wilczomlecza białounerwionego

Wilczomlecz białounerwiony - jak wygląda?

Wilczomlecz białounerwiony to sukulent, w uprawie doniczkowej osiągający kilkadziesiąt (zwykle do 90) centymetrów wysokości. Roślina ma ozdobny, krzaczasty pokrój. Wprowadza do mieszkań egzotyczny akcent. Tworzy słabo rozgałęzione, czworokątne, grube, czerwonawe pędy pokryte dużymi, łopatkowatymi liśćmi. Na ciemnozielonych blaszkach liściowych występuje białe, kontrastowe unerwienie (stąd nazwa rośliny).

Jak kwitnie wilczomlecz białounerwiony?

Zdarza się, że w uprawie doniczkowej wilczomlecz białounerwiony zakwitnie, tworząc białe, drobne kwiatostany. Nie ma określonego terminu kwitnienia, kwiaty mogą pojawić się nawet zimą. Po przekwitnięciu roślina zawiązuje i „wystrzeliwuje” owoce.

Czy wilczomlecz białounerwiony jest trujący?

Wilczomlecz białounerwiony, podobnie jak inne wilczomlecze, zawiera trujący sok mleczny. Przy wykonywaniu zabiegów pielęgnacyjnych należy unikać kontaktu z błonami śluzowymi i skórą (powoduje podrażnienia).

Przeczytaj też: Trujące kwiaty doniczkowe w domu. Jakie rośliny doniczkowe są niebezpieczne >>>

Gdzie w domu ustawić doniczkę z wilczomleczem?

Wilczomlecz najefektywniej rozwija się w miejscach, gdzie jest widno, ale światło jest rozproszone. Wtedy tworzy okazałe, zdrowo wybarwione liście. Radzi sobie także w miejscach bezpośrednio nasłonecznionych, chociaż nie można wykluczyć potrzeby osłaniania go w najbardziej upalne, letnie dni. Nadaje się do uprawy w lekkim zacienieniu (np. w oddaleniu o 2-3 m od okna), ale cienia należy unikać. Wtedy jest wiotki, słabo rośnie, a łodygi są nadmiernie wydłużone. Należy unikać miejsc narażonych na przeciągi oraz znajdujących się blisko źródeł ciepła (grzejników). Przez sezon wegetacyjny lubi wysokie temperatury, zimą preferuje ochłodzenie (ok. 15°C).

Jaka ziemia do wilczomlecza lśniącego?

Najodpowiedniejsza do uprawy jest specjalistyczna ziemia dla kaktusów i sukulentów. Oprócz tego można użyć uniwersalnej ziemi dla roślin pokojowych, ale wymieszanej z gruboziarnistym piaskiem (2:1) z dodatkiem innego rozluźniacza (np. keramzytu). Na dnie donicy należy usypać warstwę drenażową 1-2 cm z keramzytu, perlitu, drobnych kamieni, żwiru lub innego materiału.

Przeczytaj też: Przesadzanie roślin doniczkowych: kiedy i jak przesadzać rośliny doniczkowe >>>

Jak często podlewać wilczomlecz lśniący?

Wilczomlecz białounerwiony ma dużą powierzchnię asymilacyjną (liście) i traci sporo wody przez wyparowywanie. Dlatego podlewa się go nieco częściej niż inne sukulenty, ale rzadziej niż większość roślin doniczkowych uprawianych w pomieszczeniach. Wiosną i jesienią można to uśrednić do jednego zabiegu w tygodniu, latem do dwóch. Zimą zwykle wystarczy jeden zabieg na 10-14 dni. Dokładna częstotliwość zależy od różnych czynników, takich jak stanowisko, temperatura, a nawet wielkość rośliny i wielkość donicy. Podłoże powinno przeschnąć przed kolejnym podlaniem, ale nie może być zbyt długo suche, w przeciwnym wypadku wilczomlecz gubi liście. Zdecydowanie jednak nadmiar wody jest bardziej szkodliwy niż jej niedobór. Do podlewania najlepiej używać letniej, przegotowanej wody.

Przeczytaj też: Co zrobić, gdy przelejemy roślinę doniczkową? >>>

Czym nawozić wilczomlecz?

Do dokarmiania stosuje się nawozy o małej ilości azotu, większej potasu. Można korzystać ze sprawdzonych specjalistycznych nawozów do kaktusów i sukulentów. Zabiegi wykonuje się od wiosny do jesieni co 4-6 tygodni.

Przeczytaj też: Jak mroźne powietrze szkodzi domowym roślinom doniczkowym? >>>

Jak odmłodzić wilczomlecz?

Wilczomlecz białounerwiony można rozmnażać przez wysiew nasion (nawet samodzielnie pozyskanych) lub ukorzenianie sadzonek wierzchołkowych. W tym drugim przypadku warto, przed włożeniem sadzonki do podłoża, odczekać 2-3 godziny, aż rana po cięciu lekko zabliźni się i przestanie wyciekać sok mleczny. Wtedy sadzonka lepiej ukorzenia się.

Problemy w uprawie wilczomlecza białounerwionego

Niezapewnienie wilczomleczowi odpowiednich warunków wzrostu może skutkować opadaniem liści. Roślina szybko jednak regeneruje się. Zimą trzeba uważać, aby nie przemrozić jej w czasie wietrzenia pomieszczeń. Choroby związane są głównie z nadmiarem wody. Zdarza się, że na wilczomlecz jest atakowany przez typowe szkodniki roślin doniczkowych.

Gatunek powinno się trzymać z dala od małych dzieci. Uprawę warto rozważyć w przypadku trzymania w domu czworonogów (to zresztą dotyczy większości roślin). Zatrucie mogą spowodować m.in. wystrzelone nasiona, które znajdują się na parapecie, spadają na podłogę i inne miejsca.

Wilczomlecz białounerwiony jest zwykle ozdobą przez kilka lat, później zostaje wymieniony przez młodszy, bardziej gęsty egzemplarz. Wciąż jednak należy do najefektywniejszych ozdób pomieszczeń, a jego wygląd przywodzi na myśl egzotyczne kraje. W rzeczywistości gatunek w środowisku naturalnym występuje w Afryce – a dokładniej – w Madagaskarze.

Poznaj też inne gatunki wilczomlecza:

Wilczomlecz piękny (gwiazda betlejemska) >>>

Wilczomlecz trójżebrowy >>>

Wilczomlecz lśniący >>>

Wilczomlecz białounerwiony
Autor: GettyImages Wilczomlecz białounerwiony
Sukulenty i kaktusy. Najmniej wymagające rośliny doniczkowe
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.