Szeflera (łac. Schefflera): uprawa, pielęgnacja, odmiany, rozmnażanie, szkodniki i choroby

2022-01-17 13:07
Szeflera
Autor: Gettyimages Szeflera drzewkowata w domowej uprawie dorasta do około 1,5 m wysokości

Szeflera (łac. Schefflera) to roślina, która doskonale nadaje się do dekoracji dużych salonów i holi. Największą ozdobą szeflery jest smukły, gęsty pokrój oraz duże, parasolowate liście złożone z kilku pojedynczych, owalnych liści zebranych w rozłożystą rozetę na szczycie długiego, sztywnego ogonka liściowego. Szeflera: dowiedz się więcej o jej uprawie i pielęgnacji.

Szeflera należała dawniej do bardzo popularnych roślin doniczkowych, ale na jakiś czas odeszła w zapomnienie. Obecnie szeflery znów wracają do łask i dzięki niezwykłej urodzie zyskują sobie coraz większe grono miłośników.

Rodzaj szeflera (łac. Schefflera) należy do rodziny araliowatych (Araliaceae) i liczy sobie ponad 600 gatunków, ale w uprawie doniczkowej znaczenie mają głównie:

  • szeflera parasolowata (ostrolistna, Schefflera actinophylla),
  • szeflera drzewkowata (Schefflera arboricola).

Szeflera parasolowata i drzewkowata

Szeflera parasolowata i drzewkowata są roślinami bardzo okazałymi, potrafią dorastać do ponad 2-3 m wysokości i osiągać sporą szerokość. Zwykle mają formę wielopędowego krzewu lub niewielkiego drzewka, rosnącego raczej w górę niż rozrastającego się na boki, ale ze względu na duże liście i tak wymagają dla siebie sporo miejsca. Większa z nich jest szeflera parasolowata, która może rozrastać się na szerokość nawet 1,5 m. Jej pierzaste, parasolowate liście są szerokie, a poszczególne listki ostro zakończone. Szeflera drzewkowata jest nieco niższa i bardziej zwarta, a jej listki - tworzące parasolowaty liść - są tępo zakończone lub zaokrąglone.

W naturalnym środowisku oba gatunki szeflery kwitną i owocują, jednak w uprawie doniczkowej kwitnienie zdarza się niezmiernie rzadko, a na owoce w ogóle nie ma co liczyć.

Wszystkie szeflery to rośliny wysokie i okazałe, dlatego polecane są głównie do dużych wnętrz, w których doskonale prezentują się stojąc na podłodze w oryginalnej doniczce.

Szeflera odmiany

W sprzedaży dostępne są także ozdobne odmiany szeflery, charakteryzujące się dekoracyjnymi liśćmi ozdobionymi dużymi, białymi lub kremowymi plamami, które niekiedy niemal całkowicie pokrywają blaszkę liściową. Przykładami takich odmian są: 

  • szeflera 'Trinette'
  • szeflera 'Janine'
  • szeflera 'Gold Capella'

Szeflera uprawa

Rosnącą popularność szeflery zawdzięczają jednak nie tylko urodzie, ale też niewygórowanym wymaganiom uprawowym.

  • Stanowisko i podłoże dla szeflery.

Jeśli szeflery mają czuć się u nas dobrze, powinny mieć zapewnione bardzo jasne, ale osłonięte przed bezpośrednim słońcem stanowisko oraz żyzne, próchnicze, przepuszczalne i stale lekko wilgotne podłoże o lekko kwaśnym odczynie.

  • Szeflera nawożenie

W dobrych warunkach szeflery rosną dość szybko, dlatego w sezonie wegetacyjnym warto systematycznie zasilać je nawozami dla roślin o ozdobnych lub zielonych liściach.

Szeflera podlewanie

Szeflery dość dobrze znoszą przejściową suszę, ale lepiej rosną, jeśli są systematycznie podlewane. Nie lubią natomiast wody zalegającej w pobliżu ich korzeni. Dlatego najczęstszą przyczyną zalania jest żółknięciem liści szeflery i ich opadanie.

Podlewanie kwiatów doniczkowych: jaką wodą je podlewać >>>

  • Temperatura i wilgotność powietrza dla szeflery

Szeflera przez cały rok oczekuje pokojowej temperatury - wyższej latem (20-24°C) i niższej zimą (16-20°C). Ponieważ szeflery lubią też świeże powietrze (ale nie zimne przeciągi!), w sezonie letnim bardzo dobrze czują się na balkonie lub tarasie, w miejscu widnym, ale nie bezpośrednio nasłonecznionym. Zimę muszą jednak spędzać w pomieszczeniu, gdyż nie są mrozoodporne. W tym okresie nie mogą mieć zbyt gorąco, bo odpoczywają, dlatego nie wolno ustawić ich w pobliżu kaloryfera. W sezonie grzewczym dobrze jest też podnieść wokół nich wilgotność powietrza, które w ogrzewanych mieszkaniach mocno się wysusza.

Kwiaty doniczkowe a wilgotność powietrza. Jak ją zwiększyć >>>

Szeflera przesadzanie i przycinanie

Wiosną, gdy rośliny wznowią intensywną wegetację, możemy przesadzić szeflerę, wykorzystując do tego celu dobrej jakości, żyzną ziemię kwiatową. W tym czasie możemy także przyciąć szeflerę, co pozwoli lepiej jej się rozkrzewić.

Szeflera rozmnażanie

Ścięty wierzchołek pędu możemy też potraktować jak sadzonkę szeflery, którą po ukorzenieniu w wilgotnym podłożu (nie jest to łatwe) sadzi się do nowej doniczki.

Błędy w uprawie szeflery - czym skutkują?

Niestety, mimo całej swojej urody, szeflery nie są roślinami idealnymi, gdyż nie wybaczają błędów uprawowych. Jeśli narazimy je na zbyt silne słońce, zimne przeciągi, zbyt wysoką lub zbyt niską temperaturę zimą bądź zalanie, ich liście mogą zżółknąć i opaść, przez co roślina straci swoje walory ozdobne.

Problemy z szeflerą - porady ogrodnika:

W suchym powietrzu szeflery mogą też paść ofiarą przędziorków, a osłabione egzemplarze - tarczników lub mszyc.

Przeczytaj też: Kwiaty doniczkowe w domu: jak mroźne powietrze im szkodzi

Szeflera
Autor: GettyImages Liście szeflery złożone są z kilku pojedynczych, owalnych liści zebranych w rozłożystą rozetę
Warto wiedzeć
Dizygoteka

Autor: GettyImages

Szeflera najwytworniejsza

Poszukując do uprawy ciekawych szefler warto wiedzieć, że niedawno do rodzaju dołączył też nowy gatunek - szeflera najwytworniejsza, znana wcześniej jako dizygoteka (łac. Dizygotheca elegantissima). Roślina różni się od swoich kuzynek nie tylko wymaganiami, ale też wyglądem. Wprawdzie także ma duże, parasolowate liście i wzniesiony pokrój oraz osiąga spore rozmiary (2-3 m), ale jej liście mają ciemnozielony lub brązowobordowy kolor, a poszczególne listki są wiotkie, wąskie, długie i mocno ząbkowane na brzegach. Dizygoteka jest jest bardziej wymagająca i delikatniejsza od swoich kuzynek. Ta odmiana szeflery nie znosi suszy ani zalania. Nie toleruje też pełnego słońca i suchego powietrza. Przez cały rok szeflera musi mieć pokojową temperaturę i nawet zimą woli cieplejsze pomieszczenia (18-22°C). Na błędy uprawowe szeflera reaguje niemal natychmiastowym zrzuceniem liści, dlatego trzeba o nią dbać bardzo troskliwie.

Najlepsze rośliny doniczkowe do sypialni. 3 gatunki oczyszczające powietrze w sypialni
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE