Szeflera: poskręcane łodygi i chore liście [Porada eksperta]

2013-01-10 13:16

Moja szeflera ma poskręcane łodygi, a liście jak na zdjęciu. Co to może być za choroba i jak ją wyleczyć?

Szeflera: poskręcane łodygi i chore liście
Autor: Archiwum serwisu
Maciej Aleksandrowicz
Radzi: Maciej Aleksandrowicz

Specjalista w zakresie kształtowania terenów zieleni, autor porad oraz artykułów o tematyce ogrodowej. Doświadczenie zdobywał we współpracy z architektami, w szkółce roślin ozdobnych oraz w firmach i centrach ogrodniczych. W pracy zawodowej kieruje się zasadą, że miasto idealne to rozsądne połączenie architektury i zieleni.

Witam Szeflera (Schefflera arboricola) należy do roślin domowych o niewielkich wymaganiach jednak bardzo ważne jest dla niej właściwie nawadnianie. Przy zbyt obfitym podlewaniu lub braku drenażu w donicy uszkodzeniu mogą ulegać korzenie rośliny. Z tym uszkodzeniami wiążą się też zmiany na liściach - plamy lub zamieranie i opadanie. Rośliny są wtedy także bardziej podatne na choroby grzybowe atakujące i deformujące liście i pędy. Wierzchnia warstwa gleby w doniczce powinna przeschnąć i dopiero wtedy roślinę podlewamy. Uszkodzenia liści szeflery powoduje też słońce (szczególnie podczas upalnego lata), dlatego nie powinno się ustawiać rośliny w miejscu narażonym na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.

Przeczytaj też: Szeflera (łac. Schefflera): uprawa, pielęgnacja, odmiany

Szeflera lubi miejsca jasne, ale z rozproszonym światłem. Proponuję ograniczyć podlewanie i zapewnić szeflerze optymalne stanowisko. Można ewentualnie opryskać roślinę preparatem przeciw chorobom grzybowym (najlepiej w formie sprayu np. Baymat Ultra AE). Pozdrawiam

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.