Szeflera: poskręcane łodygi i chore liście [Porada eksperta]

2013-01-10 13:16

Moja szeflera ma poskręcane łodygi, a liście jak na zdjęciu. Co to może być za choroba i jak ją wyleczyć?

Szeflera: poskręcane łodygi i chore liście
Autor: Archiwum serwisu
Maciej Aleksandrowicz
Radzi: Maciej Aleksandrowicz

Specjalista w zakresie kształtowania terenów zieleni, autor porad oraz artykułów o tematyce ogrodowej. Doświadczenie zdobywał we współpracy z architektami, w szkółce roślin ozdobnych oraz w firmach i centrach ogrodniczych. W pracy zawodowej kieruje się zasadą, że miasto idealne to rozsądne połączenie architektury i zieleni.

Witam Szeflera (Schefflera arboricola) należy do roślin domowych o niewielkich wymaganiach jednak bardzo ważne jest dla niej właściwie nawadnianie. Przy zbyt obfitym podlewaniu lub braku drenażu w donicy uszkodzeniu mogą ulegać korzenie rośliny. Z tym uszkodzeniami wiążą się też zmiany na liściach - plamy lub zamieranie i opadanie. Rośliny są wtedy także bardziej podatne na choroby grzybowe atakujące i deformujące liście i pędy. Wierzchnia warstwa gleby w doniczce powinna przeschnąć i dopiero wtedy roślinę podlewamy. Uszkodzenia liści szeflery powoduje też słońce (szczególnie podczas upalnego lata), dlatego nie powinno się ustawiać rośliny w miejscu narażonym na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.

Przeczytaj też: Szeflera (łac. Schefflera): uprawa, pielęgnacja, odmiany

Szeflera lubi miejsca jasne, ale z rozproszonym światłem. Proponuję ograniczyć podlewanie i zapewnić szeflerze optymalne stanowisko. Można ewentualnie opryskać roślinę preparatem przeciw chorobom grzybowym (najlepiej w formie sprayu np. Baymat Ultra AE). Pozdrawiam

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają