Skrętnik - Streptocarpus - jak uprawiać skrętniki w domu i co robić, żeby ładnie kwitły?
Skrętnik (Streptocarpus) to niska, ale obficie kwitnąca roślina pokojowa. Jest częstą ozdobą wnętrz, chociaż popularnością w tym zastosowaniu ustępuje fiołkowi afrykańskiemu. Jak uprawiać skrętniki w domu? Poznaj wymagania i zasady pielęgnacji skrętnika.
Autor: Konrad Kalbarczyk
Skrętnik, inaczej streptokarpus, pochodzi z tropikalnych lasów deszczowych Afryki Południowej
Skrętnik (Streptocarpus) pochodzi z Afryki Południowej. W środowisku naturalnym rośnie na skrajach lasów i w zaroślach, pod osłoną drzew i krzewów (ogólnie w miejscach półcienistych). W uprawie domowej trzeba roślinie zapewnić podobne warunki wzrostu. Wtedy będzie zdrowo rósł i obficie kwitł.
Spis treści
- Jak wygląda skrętnik?
- Skrętnik w galerii zdjęć
- Gdzie ustawić skrętnik w domu?
- Jakie podłoże dla skrętnika?
- Skrętnik - uprawa i pielęgnacja
- Skrętnik rozmnażanie
- Zastosowanie skrętnika
Jak wygląda skrętnik?
Skrętnik jest niską rośliną, dorasta do 30 cm wysokości. Tworzy rozetę długich, szerokolancetowatych, omszonych liści z wyraźnym unerwieniem.
Skrętnik najatrakcyjniej prezentuje się w czasie kwitnienia. Największa ozdobą rośliny są lejkowate kwiaty o średnicy 2-5 cm, osadzone po kilka na długich pędach kwiatostanowych, wyrastających ponad liście (przez co roślina wydaje się być wyższa). Barwa kwiatów skrętnika zależy do odmiany - może być biała, różowa, fioletowa lub niebieska. Są też odmiany o kwiatach cieniowanych, nakrapianych, dwukolorowych, a także z karbowanymi płatkami.
Na termin kwitnienia skrętników wpływ mają warunków wzrostu. Podczas kwitnienia roślina tworzy 20-30 kwiatów. Następnie zawiązuje owoce. Torebki nasienne są skręcone w spirale (stąd nazwa rośliny).
- Przeczytaj też: Kwiaty doniczkowe w stylu retro
Skrętnik w galerii zdjęć
Autor: Konrad Kalbarczyk
Skrętnik, inaczej streptokarpus, pochodzi z tropikalnych lasów deszczowych Afryki Południowej
Gdzie ustawić skrętnik w domu?
Skrętnik dobrze rośnie w miejscach półcienistych, dlatego radzi sobie nawet w pokojach z oknem skierowanym na północ. Roślina lubi dużą ilość światła rozproszonego, wtedy obficie kwitnie. Najczęściej uprawia się go na parapetach okien o wystawie północnej lub wschodniej.
W bardziej słonecznych pomieszczeniach lepiej ustawić go w pobliżu okna (w oddaleniu 1-2 m). Nie lubi światła bezpośredniego. Nadmiar słońca prowadzi do blaknięcia liści/kwiatów oraz szybkiego wysychania i zamierania rośliny.
Skrętnik nie znosi przeciągów. Lepiej unikać ustawiania przy oknie, które jest często otwierane.
Przeczytaj też:
- Jak mroźne powietrze szkodzi domowym roślinom doniczkowym?
- Jakie kwiaty doniczkowe nadają się do zacienionych zakątków domu?
Jakie podłoże dla skrętnika?
Podłoże dla skrętnika powinno być żyzne, próchnicze, przepuszczalne i stale umiarkowanie wilgotne. Jeśli używa się uniwersalnej ziemi dla roślin pokojowych, warto do niej dodać odrobinę piachu i rozluźniacza (np. keramzytu). Można umieścić także odrobinę „dodatków” z ziemi do storczyków, np. mech i rozdrobnioną korę.
Skrętnik tworzy płytki system korzeniowy, dlatego nie potrzebuje dużych i wysokich donic. Często jest uprawiany w misach. Skrętnik dobrze czuje się w temperaturze pokojowej i nie wymaga przejścia zimowego okresu spoczynku (w chłodzie). Stoi w jednym miejscu przez cały rok, ewentualnie latem jest przenoszony na zewnątrz.
Skrętnik - uprawa i pielęgnacja
- Skrętnik sadzenie. Skrętnik zaleca się przesadzać wiosną lub po kwitnieniu. To roślina krótkowieczna, która po kilku latach traci ozdobny wygląd, dlatego zwykle przesadza się ją tylko raz, np. po 2-3 latach uprawy do donicy o numer większej. Na dnie zawsze powinno się usypywać warstwę drenażu (ok. 1 cm).
- Skrętnik podlewanie. Powinno się wykonywać regularnie, w ten sposób, by nie dopuścić nawet do krótkotrwałego przesuszenia bryły korzeniowej. Oczywiście nie wolno również zalewać rośliny. Najlepiej do nawadniania używać miękkiej, odstanej wody. Donicę można ustawić w głębokiej podstawce wypełnionej kamieniami. Wlewa się wtedy do niej odrobinę wody. W ten sposób dodatkowo ogranicza się ryzyko wysychania.
- Skrętnik nawożenie. Raz na kilka tygodni można zastosować nawozy do storczyków. Są mniej intensywne od tych odgórnie przeznaczonych dla roślin o ozdobnych liściach. Warto korzystać również z nawozów humusowych.
- Skrętnik wilgotność powietrza. Skrętnik wymaga dużej wilgotności powietrza, ale jednocześnie nie znosi zraszania - zabieg ten może spowodować powstawanie plam na liściach i kwiatach. Trzeba skorzystać z innych metod. Najlepsze jest używanie nawilżacza powietrza. W suchych warunkach skrętnik jest często atakowany przez przędziorki
- Skrętnik czyszczenie liści z kurzu najlepiej przeprowadzić za pomocą pędzelka. Liści skrętnika nie można też nabłyszczać.
- Skrętnik ochrona przed chorobami i szkodnikami. Na skrętniku mogą występować typowe szkodniki roślin pokojowych (w tym wspomniany przędziorek). Środki ochrony stosuje się doraźnie, przy wystąpieniu problemu. Można profilaktycznie używać tabletek owadobójczych, które umieszcza się w podłożu.
Skrętnik rozmnażanie
Roślinę rozmnaża się przez oddzielenie odrostów korzeniowych lub ukorzenianie ponacinanych liści (np. na 2-3 części na skos). Można również spróbować wysiewu nasion zebranych po kwitnieniu. Wysiewa się je na podłożu, bez przykrycia. Do nawadniania wysianych nasion zaleca się używać zraszacza. Kiełkują po 7-14 dniach.
Zastosowanie skrętnika
Skrętnik jest wykorzystywany do dekoracji wnętrz - szczególnie atrakcyjnie prezentują się okazy kwitnące. Latem można wystawić go w zacienione miejsce do ogrodu lub na balkon. W domu najczęściej zdobi parapety. Dobrze sprawdza się w widnych łazienkach (tam panuje większa wilgotność powietrza). Może być uprawiany w wiszących pojemnikach. Nadaje się do przeszklonych ogrodów zimowych.
Poznaj też inne rośliny doniczkowe o ozdobnych kwiatach:
- Fiołek afrykański (sępolia, Saintpaulia)
- Gloksynia doniczkowa (syningia okazała)
- Cyklamen perski (fiołek alpejski)