Rośliny cieniolubne do domu. Jakie kwiaty doniczkowe nadają się do miejsc zacienionych

2021-04-08 15:43 Opracowanie: redakcja serwisu
Rośliny doniczkowe do miejsc zacienionych
Autor: GettyImages Rośliny cieniolubne w domu pozwalają zagospodarować taki zakątki, w których inne gatunki nie chcą rosnąć

Rośliny cieniolubne możemy ustawić w domu w miejscach, gdzie dociera mało światła. Poznaj najpopularniejsze domowe rośliny doniczkowe , które nadają się do miejsc zacienionych.

Jeśli masz w domu takie miejsca, do których dociera niewiele naturalnego światła, nie musisz rezygnować z dekorowanie ich roślinami doniczkowymi. Choć wiadomo, że światło słoneczne jest niezbędne roślinom do procesu fotosyntezy, to zapotrzebowanie poszczególnych gatunków roślin na ilość docierającego do nich światła jest różna. Są takie kwiaty doniczkowe, które nie potrzebują dużego nasłonecznienie, a nawet wystarczy im minimalny dostęp do promieni słonecznych. Rośliny te znoszą stanowiska zacienione. Poznaj najpopularniejsze rośliny cieniolubne do domu.

Rośliny cieniolubne do domu

Są takie domowe rośliny doniczkowe, które bez problemu poradzą sobie w zacienionym kącie salonu, w przedpokoju czy łazience z małym oknem. Wśród kwiatów doniczkowych nadających się do miejsc zacienionych wymienić warto następujące:

 • Monstera dziurawa, która jest w ostatnich latach jedną z najmodniejszych roślin doniczkowych o ozdobnych liściach. To roślina łatwa w uprawie. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w miarę wzrostu zajmuje w pomieszczeniu coraz więcej miejsca. Ale za to daje namiastkę dżungli.
 • Zamiokulkas - jest rośliną wyjątkowo dekoracyjną, to również jest mało wymagającą, łatwą w uprawie i odporną na niekorzystne warunki uprawy, w tym na niedobór wody. Lubi miejsca półcieniste, ostre słońce mu nie służy. Zamiokulkas może nawet stać w cieniu. Dlatego często jest ustawiany w pomieszczeniach, do których nie dociera zbyt dużo dziennego światła. Trzeba pamiętać, że liście wyginają się w kierunku światła, dlatego co jakiś należy obracać doniczkę z rośliną.
 • Sansewierie - zasługują na naszą uwagę nie tylko ze względu na ciekawe i bardzo ozdobne liście, ale też z powodu swoich niewielkich wymagań uprawowych (są nawet nazywane „żelaznymi roślinami”). Z powodzeniem rosnąć będą w miejscach, do których nie dociera zbyt dużo światła.
 • Aspidistra wyniosła - do jej popularności przyczyniła się charakteryzująca ją duża wytrzymałość na niekorzystne warunki. Na stanowiskach naturalnych aspidistra rośnie przy drzewach i krzewach. Jest więc chroniona przed bezpośrednim nasłonecznieniem, dociera do niej światło rozproszone. Dlatego dobrze radzi sobie w ciemnych pomieszczeniach, np. z oknem wystawy północnej.
 • Nefrolepis wysoki (Nephrolepis exaltata) – nie lubi miejsc zbyt ciemnych, ale stanowisko lekko zacienione jest dla niej odpowiednie. Jej długie, zwisające liście najlepiej prezentują się, gdy doniczkę z rośliną ustawimy na wysokim kwietniku bądź umieścimy w wiszącym koszu. Dobrym miejscem dla tej rośliny jest okno o wystawie wschodniej.
 • Fatsjobluszcz jest mieszańcem fatsji japońskiej Fatsia japonica i bluszczu irlandzkiego Hedera hibernica. Roślina ma prostą łodygę, która początkowo jest wzniesiona, a później płoży się. Osiąga ponad 1 m wysokości. Liście są lśniące, zielone, dłoniaste, 3–5-klapowe. W sprzedaży są także odmiany o biało obrzeżonych liściach.

Przeczytaj też: Kwiaty domowe zielone, czyli rośliny doniczkowe o ozdobnych zielonych liściach >>>

Rośliny doniczkowe - jak je kupować? Poradnik
 • Figowiec pnący (Ficus pumila) – pnącze posiadające korzenie czepne, bardzo łatwo rozrasta się. Liście są drobne, zielone, ale dostępne są także odmiany biało obrzeżone (te muszą mieć nieco jaśniejsze stanowisko). Wrażliwy na suche powietrze.
 • Figowiec wąskolistny (Ficus longifolia) to roślina o dość dużych rozmiarach (dorasta prawie do 2 m wysokości), dlatego należy przeznaczyć dla niej sporo miejsca w pokoju. Ma formę krzewu bądź małego drzewka. Liście są wąskie, długie, zwisające.

Fikusy (figowce): zawsze modne rośliny doniczkowe >>>

 • Cissus rombolistny (Cissus rhombifolia). Ten ostatni ma ciemnozielone, błyszczące liście. Można go prowadzić na podporze z palika lub traktować jako rośliną zwisającą. Pamiętajmy, że brązowienie czubków jego liści świadczy o tym, że wilgotność powietrza w pomieszczeniu jest zbyt niska (roślina ma po prostu za sucho).

W miejscach zacienionych dobrze poradzą sobie także filodendrony to jedne z najczęściej wykorzystywanych roślin do ozdoby wnętrz. To pnącza z charakterystycznymi korzeniami powietrznymi - można je prowadzić na palikach owiniętych mchem (często korzenie powietrzne wrastają w warstwę mchu) lub pozostawić jako rośliny zwisające. Filodendrony mają lśniące, najczęściej skórzaste liście o kształcie sercowatym, strzałkowatym lub lancetowatym. Jako rośliny doniczkowe zdobią nasze mieszkania m.in.:

 • Philodendron scandens (filodendron pnący) – najpopularniejszy z filodendronów, znakomicie nadający się do uprawy w wiszących doniczkach,
 • Philodendron erubescens (filodendron czerwieniejący) o strzałkowatych liściach nawet 30 cm długości,
 • Philodendron angustisectum (filodendron wytworny) osiągający do 1,5 m wysokości,
 • Philodendron pedatum (filodendron postrzępiony) o trójkątnych liściach z bocznymi wcięciami,
 • Philodendron bipennifolium (filodendron dwuskrzydłolistny),
 • Philodendron melonachrysum (filodendron ciemnozłoty) o oliwkowozielonych liściach,

Jeśli masz ogród, przeczytaj też: Zacienione rabaty - jak zakładać i pielęgnować. Rośliny na zacienione rabaty >>>

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE