Rośliny doniczkowe do miejsc lekko zacienionych

2010-07-01 2:00 Opracowanie redakcja Wymarzonyogrod.pl

Stanowisko lekko zacienione to takie, które nie jest bezpośrednio nasłonecznione, ale ilość światła tam docierająca jest dość duża. Które rośliny doniczkowe lubią miejsca lekko zacienione?

Rośliny doniczkowe, o których mówi się, że wymagają stanowiska lekko zacienionego, najlepiej stawiać w mieszkaniu z dala od dużych okien, w głębi pokoju. Wśród tych roślin jest wiele gatunków ozdobnych z liści. Oto kilka z nich.

Rośliny doniczkowe do miejsc lekko zacienionych

Nefrolepis wysoki (Nephrolepis exaltata) – nie lubi miejsc zbyt ciemnych, ale stanowisko lekko zacienione jest dla niej odpowiednie. Jej długie, zwisające liście najlepiej prezentują się, gdy doniczkę z rośliną ustawimy na wysokim kwietniku bądź umieścimy w wiszącym koszu. Dobrym miejscem dla tej rośliny jest okno o wystawie wschodniej.

Zacienione miejsca lubią także fatsjobluszcz jest mieszańcem fatsji japońskiej Fatsia japonica i bluszczu irlandzkiego Hedera hibernica. Roślina ma prostą łodygę, która początkowo jest wzniesiona, a później płoży się. Osiąga ponad 1 m wysokości. Liście są lśniące, zielone, dłoniaste, 3–5-klapowe. W sprzedaży są także odmiany o biało obrzeżonych liściach.

Filodendrony to jedne z najczęściej wykorzystywanych roślin do ozdoby wnętrz. To pnącza z charakterystycznymi korzeniami powietrznymi - można je prowadzić na palikach owiniętych mchem (często korzenie powietrzne wrastają w warstwę mchu) lub pozostawić jako rośliny zwisające. Filodendrony mają lśniące, najczęściej skórzaste liście o kształcie sercowatym, strzałkowatym lub lancetowatym. Jako rośliny doniczkowe zdobią nasze mieszkania m.in.: Philodendron scandens (filodendron pnący) – najpopularniejszy z filodendronów, znakomicie nadający się do uprawy w wiszących doniczkach, Philodendron erubescens (filodendron czerwieniejący) o strzałkowatych liściach nawet 30 cm długości, Philodendron angustisectum (filodendron wytworny) osiągający do 1,5 m wysokości, Philodendron pedatum (filodendron postrzępiony) o trójkątnych liściach z bocznymi wcięciami, Philodendron bipennifolium (filodendron dwuskrzydłolistny), Philodendron melonachrysum (filodendron ciemnozłoty) o oliwkowozielonych liściach,  Philodendron pertusum (filodendron wonny), który znany jest bardziej pod nazwą Monstera deliciosa (Monstera dziurawa).

Figowiec pnący (Ficus pumila) – pnącze posiadające korzenie czepne, bardzo łatwo rozrasta się. Liście są drobne, zielone, ale dostępne są także odmiany biało obrzeżone (te muszą mieć nieco jaśniejsze stanowisko). Wrażliwy na suche powietrze.

Figowiec wąskolistny (Ficus longifolia) to roślina o dość dużych rozmiarach (dorasta prawie do 2 m wysokości), dlatego należy przeznaczyć dla niej sporo miejsca w pokoju. Ma formę krzewu bądź małego drzewka. Liście są wąskie, długie, zwisające.

Cissus rombolistny (Cissus rhombifolia). Ten ostatni ma ciemnozielone, błyszczące liście. Można go prowadzić na podporze z palika lub traktować jako rośliną zwisającą. Pamiętajmy, że brązowienie czubków jego liści świadczy o tym, że wilgotność powietrza w pomieszczeniu jest zbyt niska (roślina ma po prostu za sucho).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE