Gloksynia doniczkowa (syningia okazała) - wymagania, uprawa, pielęgnacja

2022-01-17 11:24
Syningia okazała
Autor: GettyImages Syningia okazała

Syningia okazała (Sinningia speciosa), nazywana też gloksynią doniczkową, to roślina o dekoracyjnych kwiatach i liściach. Jakie wymagania ma gloksynia? Jak pielęgnować gloksynię w domowej uprawie?

Syningia okazała (łac. Sinningia speciosa), znana też jako gloksynia,  to jedna z najpiękniej kwitnących roślin doniczkowych. Dawniej zaliczana do rodzaju gloksynia i do dzisiaj tak nazywana, obecnie zmieniła rodzinę, więc jej poprzednia nazwa nie jest już prawidłowa, choć nadal używana.

Syningia okazała to wyjątkowo atrakcyjna roślina doniczkowa, która może być ozdobą mieszkania lub osłoniętego balkonu czy tarasu.

Gloksynia doniczkowa - jak wygląda?

Syningia jest bulwiastą byliną pochodzącą z tropikalnych rejonów Brazylii. Roślinom uprawianym obecnie w mieszkaniach daleko do ich dzikich kuzynów, których kwiaty są zwykle niewielkie, skromne i najczęściej jednobarwne. Doniczkowe gloksynie to bowiem mieszańce, zachwycające okazałymi, niezwykle pięknymi, dzwonkowatymi, aksamitnymi w dotyku i bajecznie kolorowymi kwiatami, które pojawiają się na roślinie sukcesywnie od wiosny do jesieni (od kwietnia do września).

Kwiaty gloksynii rozwijają się pojedynczo na szczytach krótkich, lekko owłosionych, sztywnych łodyżek wyrastających ze środka rozety liściowej i zebranych po kilka lub kilkanaście w okazałą kępę. Paleta ich barw jest ogromna, w zależności od odmiany kwiaty mogą być białe, czerwone, fioletowe lub różowe, a także wielobarwne - dwukolorowe lub nakrapiane. Mogą być też pojedyncze, półpełne lub pełne. Często też mają falbaniasto pofalowane brzegi płatków w kontrastowym kolorze.

Obok zjawiskowo pięknych kwiatów, dekoracyjne są także jej owalne, owłosione, ciemnozielone, duże liście, osadzone na krótkich, mięsistych ogonkach. Brzegi liści często bywają pofalowane lub fryzowane. Liście gloksynii rozwijają się razem z kwiatami i tworzą tuż nad ziemią dużą, rozłożystą rozetę.

Poznaj: Najpopularniejsze kwiaty doniczkowe na prezent >>>

Gloksynia doniczkowa - wymagania uprawy i pielęgnacja

Niestety, choć gloksynia to jedna z najpiękniej kwitnących roślin doniczkowych, jest też jednym z trudniejszych w uprawie i bardziej wymagających gatunków. Ta bulwiasta bylina do obfitego, corocznego kwitnienia potrzebuje szczególnych warunków, inaczej w kolejnym sezonie może nie zakwitnąć, a nawet może całkiem obumrzeć.

  • Stanowisko i podłoże dla gloksynii

W sezonie wegetacyjnym gloksynia oczekuje bardzo jasnego, ale osłoniętego przed bezpośrednim słońcem stanowiska oraz przepuszczalnego, żyznego i stale lekko wilgotnego podłoża, najlepiej o obojętnym odczynie pH.

  • Temperatura i wilgotność powietrza dla gloksynii

Choć roślina pochodzi z tropików, preferuje niezbyt wysokie temperatury (18-22°C), które sprzyjają jej rozwojowi i obfitemu kwitnieniu. Lubi też wilgotne powietrze, ale ponieważ nie znosi moczenia liści, najlepiej umieścić w jej pobliżu nawilżacz powietrza lub ustawić doniczkę na wilgotnych kulkach keramzytu. Z tego samego powodu lepiej trzymać roślinę pod dachem, chroniąc ją przed opadami deszczu.

  • Podlewanie i nawożenie gloksynii

Ponieważ syningia jest bardzo wrażliwa zarówno na suszę, jak i na zalanie, należy podlewać ją często, lecz umiarkowanie, lejąc wodę na podstawek i unikając moczenia liści. Po podlewaniu nadmiar wody należy koniecznie usunąć z podstawki. Ponieważ syningia kwitnie długo i obficie, w okresie wegetacji oczekuje też zasilania nawozami dla roślin kwitnących.

Nawożenie kwiatów doniczkowych w domu. Jak i czym nawozić domowe rośliny doniczkowe? >>>

Gloksynia doniczkowa
Autor: GettyImages Gloksynia doniczkowa

Jeśli chcemy, aby gloksynia wytworzyła jak najwięcej kwiatów, musimy systematycznie usuwać te, które przekwitły - pobudza to roślinę do zawiązywania nowych pąków kwiatowych.

Gloksynia musi przejść okres spoczynku

Pod koniec okresu kwitnienia (jesień), syningia stopniowo zasusza liście i przechodzi w stan spoczynku. Wtedy powinniśmy zaprzestać jej nawożenia, ograniczyć podlewanie, usunąć zaschnięte liście, a doniczkę z bulwą umieścić w chłodnym pomieszczeniu (10-14°C). W okresie spoczynku roślinę powinniśmy nawadniać bardzo oszczędnie, pilnując jedynie, aby ziemia w doniczce całkiem nie wyschła. Wiosną (w marcu) gloksynię należy przenieść w cieplejsze miejsce (ok. 20°C) oraz wznowić jej nawożenie i intensywniejsze podlewanie.

Przeczytaj też: Synningia speciosa - dlaczego kwiaty drobnieją? >>>

Gloksynia - przesadzanie i rozmnażanie

W tym czasie możemy też przesadzić ją do nowej doniczki i rozmnożyć przez podział. Roślinę możemy też rozmnożyć latem, pobierając z niej sadzonki liściowe, podobnie jak w przypadku spokrewnionej z nią sępolii fiołkowej (nazywanej fiołkiem afrykańskim). W tym celu wiosną przycinamy liść u jego nasady i umieszczamy sadzonkę do połowy łodyżki w wilgotnej mieszance torfu z piaskiem. Sadzonki ukorzeniają się w temperaturze pokojowej przez około dwa miesiące.

Gloksynia - skutki błędów w uprawie gloksynii

Gloksynia jest wrażliwa na błędy uprawowe (np. przelewanie), które mogą powodować u niej gnicie korzeni, bulw, liści i pąków kwiatowych lub prowadzić do pojawienia się przędziorków (a zbyt suche powietrze), chorób grzybowych, np. szarej pleśni (zbyt mokre podłoże) lub fizjologicznych (np. zasychanie końcówek liści). Roślina pozbawiona okresu spoczynku słabo się rozwija i nie kwitnie, a czasem nawet obumiera. Narażona latem na zbyt wysokie temperatury, także potrafi przestać kwitnąć.

Właściwie pielęgnowana gloksynia rzadko choruje.

Ze względu na swoje wymagania i pokrój, nie lubi jednak towarzystwa innych roślin, dlatego powinna być sadzona w donicy jako soliter.

Syningia okazała
Autor: GettyImages Syningia okazała
Jakie rośliny doniczkowe kwitną zimą?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE