Synningia speciosa - dlaczego kwiaty drobnieją? [Porada eksperta]

2014-08-18 13:37

Kupiłam w marcu kwitnącą syningię, która kwitła do końca maja. Potem zaczęły zasychać liście, które usunęłam. Obecnie ma nowe liście i pąki. Jednak kwiaty są o wiele mniejsze, niż te pierwsze. Co może być tego przyczyną. Czy po pierwszym przekwitnięciu powinnam ją w czerwcu przesadzić do świeżej ziemi?

Michał Mazik
Radzi: Michał Mazik

Specjalista w zakresie uprawy roślin zielarskich oraz warzyw. W trakcie kariery zawodowej zajmował się: zakładaniem ogrodów (Polska), produkcją roślin ozdobnych i poradnictwem w centrach ogrodniczych (USA), pracą w sadach sadach (Anglia, Włochy). Autor kilku książek ogrodniczych. Ogrodnik z wykształcenia, zawodu i zamiłowania.

Syningia to roślina, która podczas sezonu wymaga intensywnego nawożenia (najlepiej zasilać roślinę nawozami z mniejszą dawką azotu, czyli dla roślin kwitnących). Natomiast po przekwitnięciu przechodzi w stan spoczynku i wtedy stopniowo należy ograniczyć podlewanie. Gdy liście obeschną - trzeba je obciąć - tak jak Pani zrobiła. Następnie roślinę przenosi się do chłodniejszego pomieszczenia (15-16 st. C) i przestaje podlewać. Dopiero zimą (np. w lutym) kłącze wykopuje się z donicy i przesadza do nowego podłoża. I prawdopodobnie to jest rozwiązanie problemu mało obfitego kwitnienia. Roślina nie przeszła okresu spoczynku, dlatego plon - w tym wypadku kwiaty - jest mizerny. Roślina nie może mieć też zbyt dużo pędów - wtedy kwiaty są drobne. Proponuję pozostawić teraz roślinę tak jak jest, a gdy przekwitnie - skorzystać z powyższej rady i dać jej czas na odpoczynek do końca zimy.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.