Najpopularniejsze kwiaty doniczkowe na prezent

2018-05-30 16:44
Kwiaty doniczkowe na prezent
Autor: GettyImages Kwiat w doniczce to doskonały pomysł na prezent

Coraz częściej zamiast kwiatów ciętych wręczamy jako prezent rośliny doniczkowe, szczególnie te pięknie kwitnące. Poznaj najpopularniejsze kwiaty doniczkowe kupowane jako prezent  na różne okazje.

Kwiaty doniczkowe mogą być wspaniałą ozdobą każdego wnętrza, dlatego idealnie nadają się na prezent. Oryginalnie zapakowane i dobrane zgodnie z upodobaniami osoby, dla której mają być przeznaczone, stanowią doskonałą alternatywę dla pięknych, ale krótkotrwałych kwiatów ciętych.

Wybór kwiatów doniczkowych na prezent

Przy wyborze kwiatów doniczkowych na prezent musimy jednak pamiętać o kilku ważnych sprawach. Rośliny na prezent powinny być efektowne, ale też łatwe w uprawie i mało wymagające. Nie należy decydować się na kwiaty zupełnie nieznane, egzotyczne bądź kłopotliwe, gdyż taki prezent mógłby obdarowanej osobie przynieść zamiast radości, jedynie rozczarowanie. W centrach ogrodniczych i kwiaciarniach, nie brakuje ciekawych propozycji kwiatów doniczkowych, dlatego wybór rośliny odpowiedniej na prezent nie powinien stanowić większego problemu.

Najpopularniejsze kwiaty doniczkowe na prezent

W czołówce najpopularniejszych kwiatów doniczkowych wybieranych na prezent znajdują się storczyki, które dzięki swoim egzotycznym i trwałym kwiatom zdobyły szerokie grono miłośników. Należy pamiętać, że na prezent nadają się jedynie te gatunki storczyków, które dobrze radzą sobie w domowych warunkach (np. Phalaenopsis), gdyż wiele z nich to rośliny bardzo kapryśne i wymagające.

Kolejnym popularnym kwiatem doniczkowym wybieranym na prezent jest skrzydłokwiat, który dzięki dużym liściom, atrakcyjnym kwiatom oraz niewielkim wymaganiom może być ozdobą niemal każdego wnętrza. Nie mniejszym powodzeniem cieszy się także spokrewnione z nim anturium o barwnych, dużych kwiatach. Roślina wymaga jednak więcej troski niż skrzydłokwiat i ma od niego nieco wyższe wymagania uprawowe.

Kwiatem często wybieranym na prezent jest także gloksynia (syningia okazała), która zachwyca barwnymi, dużymi kwiatami. Należy jednak pamiętać, że po kwitnieniu potrzebuje zimowego spoczynku, aby w kolejnym sezonie znów mogła rozwinąć piękne kwiaty. Uroczym prezentem mogą być też znacznie mniej wymagające i pięknie kwitnące saintpaulie.

Na prezent bardzo chętnie wybieramy też azalię indyjską, której piękne, duże, często dwubarwne i pełne kwiaty, przypominają miniaturowe róże. Azalię powinniśmy jednak podarować osobie, która będzie wiedziała, jak się nią zająć, gdyż roślina ma dość szczególne wymagania i bez właściwej opieki szybko straci urodę. Podobnie powinniśmy postąpić, wręczając w prezencie bardzo popularne cyklameny, które w niewłaściwych warunkach szybko mogą zwiędnąć lub nawet całkowicie zaschnąć. Do kwiatów doniczkowych często wybieranych na prezent i posiadających dość szczególne wymagania należą również pachnące gardenie jaśminowate, stefanotisy bukietowe i jaśminy kwieciste, atrakcyjnie róże miniaturowe, kalanchoe i afelandry czworokątne oraz egzotyczne passiflory (męczennice), frizee, bromelie i medinille.

Jakie rośliny doniczkowe kwitną zimą?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE