Kwiaty ogrodowe zimujące w gruncie. Jakie kwitnące rośliny wieloletnie zimują w ogrodzie?

2021-11-24 7:59
Kwiaty ogrodowe zimujące w ogrodzie
Autor: GettyImages Kwiaty ogrodowe wieloletnie zimujące w gruncie jesienią uschną, ale wiosną wypuszczą nowe pędy

Aby corocznie cieszyć się kwitnącymi bylinami na rabatach ogrodowych, najkorzystniej jest posadzić gatunki zimujące w gruncie, niewymagające kłopotliwej pielęgnacji. W tej grupie istnieje wiele gatunków bylin, które nie mają dużych wymagań i jednocześnie dekoracyjnie kwitną.

Wśród gatunków bylin, które zimują w gruncie, nie wymagają wiele troski (rosną na przeciętnych glebach ogrodowych) i jednocześnie efektownie kwitną, można znaleźć propozycje do każdego ogrodu. Co więcej, znajdziemy wśród nich zarówno rośliny nieco wyższe, jak i średniej wielkości czy zupełnie niskie, dzięki czemu można z nich stworzyć zróżnicowaną kompozycję w ogrodzie. Warto pamiętać, aby sadzić określone gatunki na optymalnym dla nich stanowisku – odmiany o ciepłych, jaskrawych barwach liści oraz intensywnie kwitnące potrzebują więcej światła.

Co warto zrobić na rabacie bylinowej przed zimą?

Po przekwitnięciu kwiatów oraz zaschnięciu łodyg i opadnięciu liściu nie można zapomnieć o uporządkowaniu rabaty – np. uprzątnięciu zgniłych resztek roślinnych, na których mogłyby rozwijać się choroby grzybowe. Dla wzmocnienia zimujących w glebie roślin, zaleca się także zasilenie ich na przełomie lata i jesieni nawozami jesiennymi (bez azotu) przeznaczonymi dla kwitnących roślin ogrodowych. Choć zimujące w gruncie rośliny wieloletnie należą raczej do okazów mrozoodpornych, zawsze po uprzątnięciu rabat warto ściółkować lub okrywać przed zimą młode sadzonki, zanim na dobre nie ukorzenią się w danym miejscu.

Przeczytaj też: Poradnik projektowania rabaty bylinowej - jak wybrać byliny na rabatę >>>

Kwiaty ogrodowe zimujące w gruncie: wyższe gatunki

Spośród gatunków zimujących w gruncie i osiągających średnią i nieco większą wysokość (od 50 cm do nawet 2 m) z pewnością warte polecenia są:

 • Liliowce (Hemerocalis sp.) – dobrze zimujące, byliny kłączowe, które tworzą gęste kępy równowąskich liści; w czerwcu i lipcu, na szczycie długich i wąskich pędów zakwitają dekoracyjne kwiaty w różnych barwach (żółte, pomarańczowe, czerwone), kształtem przypominające małe lilie.
 • Jeżówka purpurowa (Echinacea purpurea) – bardzo popularna w ostatnich latach i ładnie kwitnąca bylina, posiadająca także właściwości lecznicze; wyróżnia się charakterystycznymi różowo-purpurowymi, miododajnymi kwiatami z dużym, wypukłym środkiem; zakwita od lipca, nawet do pierwszych przymrozków w październiku.
 • Rudbekia błyskotliwa (Rudbekia fulgida) – średnio wysoka do wysokiej bylina o wyprostowanych długich, sztywnych łodygach i żółtych kwiatach z charakterystycznym ciemnym wypukłym środkiem, pozostającym na roślinie po opadnięciu płatków, kwitnie od lipca do października.
 • Floks wiechowaty (Phlox paniculata) – tworzy kępy wyprostowanych pędów, a na ich szczytach tworzą się wiechowate, piramidalne kwiatostany złożone z kwiatów o różnych barwach (w zależności od odmiany) – białej, różowej, fioletowej, czy czerwonej. Floksy kwitną w lecie – zwykle od lipca do końca września.
 • Ostróżka ogrodowa (Delphinium x cultorum) – od lat bardzo popularna w wielu ogrodach (np. w stylu swobodnym lub wiejskim), kwitnąca od czerwca do września bylina o wyprostowanych pędach i efektownych kwiatostanach, które w zależności od odmiany mogą mieć barwę białą, niebieską, fioletową lub różową.
 • Przegorzan kulisty (Echinops sphaerocephalus) – oryginalna roślina, przypominająca na pierwszy rzut oka ostrożeń; ma duże, pierzastodzielne, często kolczaste liście, które na spodniej stronie są pokryte miękkim, białym kutnerem; kwitnące od lipca do września kwiaty są białe (lub niebieskawe), zebrane w oryginalne, kuliste, koszyczkowate kwiatostany.
 • Dzielżan ogrodowy (Helenium hybridum) – popularna szczególnie w ogrodach wiejskich średnio wysoka roślina (w zależności od odmiany) o kępiastym pokroju, wąskich listkach i dekoracyjnych kwiatach złożonych z żółtych, pomarańczowych, czerwonych lub dwubarwnych płatków i żółto- lub czerwono-brązowym wypukłym środkiem.
 • Aster nowobelgijski (Aster novi-belgii) – tradycyjna, typowo jesienna, odporna bylina, kwitnąca od sierpnia nawet do grudnia; oprócz wysokości wyróżnia się obfitym kwitnieniem licznych, podobnych do stokrotek kwiatów, które mają różne kolory płatków (różowe, czerwone, białe, fioletowe) i żółte środki; nadają się do suszenia i są używane do kompozycji florystycznych. Podobnie rosnącym i kwitnącym gatunkiem jest aster nowoangielski (Aster novae-angliae).

Marcinki - astry bylinowe: najpiękniejsze kwiaty w jesiennym ogrodzie >>>

 • Tawułka Arendsa (Astilbe x arendsii) – ma charakterystyczne pierzaste liście i sztywne pędy, a na ich szczycie, od czerwca do września pojawiają się wzniesione, piramidalne, wiechowate kwiatostany w różnych kolorach - białym, różowym, czerwonym.
Kwiaty ogrodowe zimujące w ogrodzie
Autor: GettyImages Kwiaty wieloletnie zimujące w gruncie, to podstawa każdej ogrodowej rabaty

Kwiaty ogrodowe zimujące w gruncie: niższe gatunki

Z wyższymi roślinami świetnie komponują się gatunki, niżej rosnące, dorastające do 20-40 cm wysokości. W tej grupie znajdziemy wiele oryginalnych gatunków, które tworzą niskie zadarniające powierzchnię gleby kobierce lub obficie kwitnące, zwarte kępy, np.:

 • floks szydlasty (Phlox subulata) - kwitnie w maju i czerwcu,
 • szałwia omszona (Salvia nemorosa) – miododajna roślina, tworząca wyprostowane białe, niebieskie, fioletowe lub różowe kwiatostany i kwitnie od czerwca do września,
 • kocimiętka Fassena (Nepeta x fassenii) – nisko krzewiąca się roślina, o szarozielonych liściach i ładnych, drobnych, fioletowych, pachnących kwiatach zebranych w kłosowate kwiatostany,
 • konwalia majowa (Convallaria majalis),
 • dzwonek karpacki (Campanula carpatica),
 • bodziszek czerwony (Geranium sanguineum),
 • fiołek wonny (Viola odorata).

Przeczytaj też:

Zimotrwałe fuksje do ogrodu. Uprawa mrozoodpornych fuksji >>>

Bambusy w ogrodzie. Bambusy mrozoodporne do ogrodu >>>

Zioła odporne na mróz, czyli jakie zioła dobrze zimują w ogrodzie >>>

Jak zakładać rabaty bylinowe w ogrodzie?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE