Kuliste rzeźby z roślin - jak formować rośliny w kule? [Porada eksperta]
Jak prawidłowo formować rośliny, aby stworzyć z nich kuliste rzeźby? Jakie rośliny można tak przycinać?
Redakcja serwisu odpowiada na pytania dotyczące ogrodu i roślin.
Do formowania kul stosowane są rośliny zimozielone: najczęściej bukszpany wieczniezielone oraz cisy pospolite i pośrednie. Ich kształtowanie nie jest trudne, wymaga jednak wprawnej ręki i cierpliwości – na gotową rzeźbę trzeba czekać co najmniej kilka lat. Bardzo ważny jest początkowy etap pracy, czyli zagęszczanie roślin. Uzyskuje się je przez regularne przycinanie nowych przyrostów pędów. W pierwszych latach uprawy skraca się je co najmniej o połowę, a gdy rośliny osiągną planowaną wielkość, odcina się prawie całe przyrosty. Kule najłatwiej jest formować, posługując się szablonem, na przykład z grubego kartonu.
Rośliny należy ciąć przynajmniej dwa razy w roku – wiosną i w pierwszej połowie lipca. Najlepiej robić to w chłodny i pochmurny dzień, żeby ostre słońce nie przypaliło odsłoniętych delikatnych liści. Nie wolno zapominać o regularnym zasilaniu roślin, na przykład nawozem wieloskładnikowym – raz wczesną wiosną a następnie w czerwcu. Częste przycinanie pobudza je do wzrostu, a to wiąże się z ich większymi wymaganiami pokarmowymi.
Czasami się zdarza, że zimą niektóre gałązki podsychają. Trzeba je wyciąć wiosną i, przeplatając pozostałe, zamaskować ubytek. Gdy wyrosną nowe pędy, nie będzie on widoczny. Taką roślinę warto opryskać nawozem dolistnym, który szybko poprawi jej kondycję. (eb-g)
Inne porady tego eksperta