Jaka magnolia o białych kwiatach do małego ogrodu? Poleca ekspert

Proszę mi doradzić, czy uda mi się gdzieś zakupić białą magnolię, ale niską, która bardzo wolno rośnie (do małego ogrodu)? - pyta nasz czytelnik.

Spis treści

  1. Jaka magnolia o białych kwiatach do małego ogrodu?
  2. Jakie wymagania maja magnolie?
  3. Pielęgnacja magnolii w ogrodzie
Maciej Aleksandrowicz
Radzi: Maciej Aleksandrowicz

Specjalista w zakresie kształtowania terenów zieleni, autor porad oraz artykułów o tematyce ogrodowej. Doświadczenie zdobywał we współpracy z architektami, w szkółce roślin ozdobnych oraz w firmach i centrach ogrodniczych. W pracy zawodowej kieruje się zasadą, że miasto idealne to rozsądne połączenie architektury i zieleni.

Jaka magnolia o białych kwiatach do małego ogrodu?

Białe kwiaty tworzy magnolia gwiaździsta (łac. Magnolia stellata), która zakwita przed rozwojem liści, jako jedna z pierwszych magnolii, w pierwszej połowie kwietnia. Ma ona wąskie płatki (kwiat przypomina gwiazdę).

Do małego ogrodu polecana jest też magnolia Siebolda (łac. Magnolia sieboldii), kwitnąca latem - czerwiec/lipiec, o nietypowych kwiatach: białych z różowymi pylnikami.

Jakie wymagania maja magnolie?

Wszystkie magnolie potrzebują stanowisk słonecznych i ciepłych oraz miejsc osłoniętych przed wiatrem. Wymagają gleb żyznych i zasobnych w składniki pokarmowe oraz dostatecznie wilgotnych i przepuszczalnych. Preferują podłoża o odczynie lekko kwaśnym. Większość uprawianych w naszym kraju gatunków magnolii jest dostatecznie odporna na niską temperaturę, chociaż odmiany kwitnące wyjątkowo wcześnie narażone są na przemarzanie pąków kwiatowych.

Przeczytaj też: Odmiany magnolii polecane do ogrodów małych i dużych. Jaką odmianę magnolii wybrać?

Pielęgnacja magnolii w ogrodzie

Młode magnolie przed nadejściem zimy warto okryć włókniną lub słomianymi matami. Mimo swoich rozmiarów, magnolie mają dość płytki i delikatny system korzeniowy, dlatego nie lubią przesadzania. Wymagają też systematycznego nawożenia, najlepiej dobrze rozłożonym kompostem lub nawozami wieloskładnikowymi o spowolnionym działaniu.

Jeśli chcemy, aby nasze magnolie zakwitły już w pierwszym lub drugim roku po posadzeniu, szukajmy egzemplarzy rozmnażanych wegetatywnie (np. przez szczepienie), gdyż rośliny uzyskane z siewu zakwitają dopiero po kilku lub nawet kilkunastu latach.

Przeczytaj też: Rozmnażanie magnolii z nasion i przez szczepienie

Murator Google News

Inne porady tego eksperta

#MuratorOgroduje: Wiosenna pielęgnacja róż
Murowane starcie
Taras naziemny - masywny czy lekki. MUROWANE STARCIE