Czy we wrześniu można nawozić trawnik nawozem z azotem? [Porada eksperta]

2019-08-26 9:18
Nawożenie trawnika
Autor: GettyImages Podczas zabiegu nawożenia trawnika należy zwrócić szczególną uwagę na to, aby nawóz był równomierne rozrzucony na calym trawniku

Trawnik nawoziłam dwa razy w sezonie: w połowie kwietnia i czerwca. Teraz widać, że trawnik potrzebuje azotu. Czy mogę go jeszcze nawieźć nawozem zawierającym ten składnik? Czy nawóz o składzie: 12 proc. azotu, 8 proc. fosforu, 16 proc. potasu + magnez 3, siarka 10 i mikroelementy, nie zaszkodzi zimowaniu trawnika?

Radzi: Maciej Aleksandrowicz

Specjalista w zakresie kształtowania terenów zieleni, autor porad oraz artykułów o tematyce ogrodowej. Doświadczenie zdobywał we współpracy z architektami, w szkółce roślin ozdobnych oraz w firmach i centrach ogrodniczych. W pracy zawodowej kieruje się zasadą, że miasto idealne to rozsądne połączenie architektury i zieleni.

O tej porze roku nawozimy już tylko i wyłącznie nawozami bez azotu (lub ze śladową jego zawartością). Radzę zastosować nawóz jesienny (potasowo-fosforowy) do trawników bez azotu (lub z zawartością do 5 proc.). Nawożenie trawników azotem przed zimą może spowodować większą podatność murawy na przemarzanie oraz choroby grzybowe po zimie. Nawóz, o którym Pani pisze lepiej zostawić na przyszły sezon.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE