Spis treści
- Jakie wymagania mają azalie doniczkowe?
- Azalia choruje z powodu błędów uprawowych
- Choroby fizjologiczne azalii doniczkowych
- Choroby infekcyjne azalii doniczkowych
- Jakie szkodniki atakują azalie doniczkowe?
- Jakie preparaty do zwalczania chorób i szkodników azalii?
Jakie wymagania mają azalie doniczkowe?
Azalie uprawiane w doniczkach pochodzą zwykle od azali indyjskiej, która słabo radzi sobie w naszym klimacie i nie może być przez cały rok uprawiana w gruncie. Jeśli jednak zapewnimy jej odpowiednie warunki i właściwą pielęgnację, będzie zdobić nasze wnętrza przez lata.
Niestety, decydując się na domową uprawę azali doniczkowej musimy pamiętać, że jest to roślina dość wymagająca, która potrafi dość gwałtownie zareagować na nasze błędy uprawowe.
- Koniecznie musi być uprawiana w kwaśnym, przepuszczalnym podłożu i systematycznie, ale umiarkowanie podlewana, gdyż nie znosi nawet krótkotrwałej suszy.
- Do prawidłowego rozwoju potrzebuje też sporo rozproszonego światła, wilgotnego powietrza i umiarkowanej temperatury (najlepiej 12-18°C).
- Oczekuje także okresu spoczynku po kwitnieniu (latem warto zadołować ją w ogrodzie i zabrać z powrotem do mieszania przed pierwszymi, jesiennymi przymrozkami).
- W sezonie wegetacyjnym powinna być też zasilana nawozami dla różaneczników lub roślin kwasolubnych.
Ponieważ azalia doniczkowa jest rośliną tak wymagającą, zdarza się, że sprawia problemy i traci na urodzie. Kiedy więc zauważamy, że jej pąki kwiatowe lub liście żółkną, więdną i opadają, powinniśmy jak najszybciej znaleźć przyczynę problemów, zaczynając od sprawdzenia warunków uprawy, gdyż zły stan azalii może wynikać z popełnianych przez nas błędów pielęgnacyjnych.
Azalia choruje z powodu błędów uprawowych
Kiedy azalia zaczyna chorować, w pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy podłoże w jej doniczce nie jest zbyt suche lub zbyt mokre, gdyż roślina nie toleruje suszy i zalania (ziemia powinna być stale lekko wilgotna, ale nigdy mokra).
Co zrobić, gdy przelejemy roślinę doniczkową? Jak uratować przelane kwiaty?
Kolejny czynnik to temperatura. Azalie doniczkowe nie lubią wysokich temperatur, dlatego też jeśli przez dłuższy czas będą przebywać w ciepłym mieszkaniu (temp. powyżej 18°C), przestaną kwitnąć, a ich liście zaczną blednąć i matowieć. Roślina nie może być też ustawiona w pobliżu rozszczelnionego zimą okna, bo choć gorąca nie lubi, źle znosi też zimne przeciągi.
Jak mroźne powietrze szkodzi domowym roślinom doniczkowym?
Choroby fizjologiczne azalii doniczkowych
Podczas przesadzania, azalia musi mieć też zapewnione kwaśne podłoże dla różaneczników i azalii, bo jeśli zostanie posadzona w zwykłej ziemi kwiatowej, która nie ma odpowiednio niskiego odczynu pH, szybko zacznie cierpieć na chorobę fizjologiczną – chlorozę (liście bledną i żółkną, głównie miedzy nerwami).
Choroby infekcyjne azalii doniczkowych
Popełniane przez nas błędy uprawowe, mogą osłabić roślinę i pośrednio przyczynić się do jej porażenia przez choroby infekcyjne.
- Mączniak prawdziwy na azalii
Do najczęściej spotykanych chorób azalii należy mączniak prawdziwy, objawiający się przede wszystkim widocznym na liściach białym, mączystym nalotem. Mączniak pojawia się głównie na roślinach przelanych lub uprawianych w zbyt mokrym środowisku, chociaż choroba może tez być przyniesiona razem ze świeżo zakupioną rośliną.
- Czarna plamistość liści na azalii
W nadmiernie wilgotnych warunkach potrafi się także rozwinąć na azali inna choroba grzybowa - czarna plamistość liści.
Na mączniaka i plamistość liści istnieje jednak szereg preparatów ochrony roślin, dlatego porażoną azalię można wyleczyć.
- Fytoftoroza różanecznika na azalii
Znacznie większy problem będzie wtedy, kiedy nasza roślina zacznie wykazywać objawy groźnej i nieuleczalnej choroby - fytoftorozy różanecznika, którą wywołują organizmy grzybopochodne, atakujące system korzeniowy. Porażony krzew nie może pobierać z podłoża wody i składników pokarmowych, dlatego bardzo szybko zaczyna więdnąć i zamierać. U chorej azali więdną i zamierają jednak nie tylko liście (zwieszają się do dołu i zwijają), ale też całe pędy i to w dość krótkim czasie.
Jeśli zauważymy na roślinie podobne objawy, odsłońmy kawałek szyjki korzeniowej i zdrapmy paznokciem nieco kory, kiedy zobaczymy, że tkanka pod nią jest zbrązowiała, a korzenie zgniłe, roślinę trzeba jak najszybciej wyrzucić i to razem z całym podłożem. Jeśli pozostawiamy doniczkę, musimy ją odkazić przed uprawą kolejnej rośliny, szczególnie azalii.
Jakie szkodniki atakują azalie doniczkowe?
Oprócz chorób, azaliom w doniczkach mogą zagrażać też szkodniki.
- Przędziorki na azalii
Najpopularniejszym szkodnikiem azalii doniczkowych są przędziorki. Te mikroskopijne pajęczaki chętnie atakują osłabione rośliny, uprawiane w pomieszczeniach z przesuszonym powietrzem. O obecności szkodników świadczą drobne, żółte plamki na liściach oraz delikatna pajęczynka, widoczna zwykle na łączeniu ogonka liściowego z pędem.
Po zauważeniu przędziorków należy jak najszybciej poprawić warunki bytowe rośliny i zastosować jeden ze środków ochrony roślin przeznaczonych do zwalczania tych szkodników.
- Mszyce na azalii
Azalie mogą być też czasami atakowane przez mszyce, które zerują głównie na młodych pędach i pąkach kwiatowych rośliny. Z tymi szkodnikami walka jest jednak dość prosta, gdyż łatwiej poradzić sobie z inwazją mszyc niż przędziorków (istnieje cały szereg preparatów przeciw mszycom).
- Kibitnik azaliaczek
Jeszcze rzadziej możemy spotkać się z atakiem innego szkodnika azalii - kibitnika azaliaczka. Owad dorosły jest maleńkim, smukłym motylem, który w swoim życiu przechodzi kilka stadiów rozwojowych. Szkodnikami są gąsienice, które uszkadzają liście. Kibitnik może wlecieć do naszego mieszkania przez otwarte okno lub zostać przywleczony ze świeżo zakupioną rośliną.
Jakie preparaty do zwalczania chorób i szkodników azalii?
Jeśli chora lub zaatakowana przez szkodniki azalia wymaga zastosowania środka ochrony roślin, w pierwszej kolejności sięgnijmy po preparaty ekologiczne lub zastosujmy doglebowe pałeczki przeciwko chorobom, z którymi nie będziemy mieć bezpośredniego kontaktu. Dopiero kiedy to nie pomoże, wybierzmy odpowiedni środek chemiczny, jednak zawsze zachowujmy podczas jego użycia niezbędne środki ostrożności, stosując ubranie ochronne i opryskując roślinę poza pomieszczeniem mieszkalnym.
Czy pleśń na ziemi w doniczce szkodzi kwiatom? Jak pozbyć się pleśni z doniczki?
