Ścieżki i nawierzchnie w ogrodzie przerośnięte trawą i roślinami
Nawierzchnia w ogrodzie przerośnięta roślinami i trawą to ciekawy pomysł aranżacji ogrodu. Podpowiadamy, jak zrobić nawierzchnię przerośniętą roślinami, jak o nią dbać? Jakie rośliny sadzić między poszczególnymi elementami nawierzchni?
Autor: Getty Images
Płyty chodnikowe wtopione w trawnik
Przerośnięte roślinami ścieżki i place nie tylko efektownie wyglądają i dodają uroku ogrodowi, ale mają też znaczenie praktyczne. Tradycyjne nawierzchnie z czasem przerastają chwastami, które trzeba wyrywać albo opryskiwać herbicydem. Po obsadzeniu lub obsianiu fug nawierzchni bylinami albo trawą chwasty wyrastają znacznie rzadziej, bo po prostu nie ma dla nich miejsca.
Z czego zrobić nawierzchnię ścieżki
- Bruk (z kostek granitowych, betonowych lub klinkierowych). W cieniu sam szybko porasta mchem. Układając go, można pominąć kilka elementów i wolne przestrzenie obsadzić roślinami.
- Nieregularne kamienne płyty (kamień łamany). Zwykle stosuje się piaskowiec, różne rodzaje łupków oraz granit. Najładniej wyglądają płyty o nieregularnych brzegach, pod warunkiem że mają równą powierzchnię. Ułożone luźno, z fugami szerokości kilku centymetrów, najpiękniej wyglądają na trawniku, ale można też wykonać z nich przejście po rabacie kwiatowej, tak by rośliny „weszły ” na ścieżkę.
- Betonowe kraty. Przerośnięte trawą służą głównie do budowy zielonych parkingów. Niestety, nie mogą zastąpić chodnika, ponieważ niewygodnie się po nich chodzi.
- Płyty chodnikowe. W nowoczesnych ogrodach o prostych, regularnych liniach doskonale wygląda przejście z takich płyt otoczonych fugami z darni. Kolor trawy podkreśla geometryczny układ chodnika i sprawia, że wygląda on elegancko.
- Żwir. Dużo uroku mają ścieżki utwardzone żwirem. Przerastające je rośliny sprawiają, że otoczenie nabiera nostalgicznego charakteru. Warto pozwolić działać naturze – wyrastające na ścieżce rośliny, które same się tam posiały, wyglądają bardzo romantycznie.
Autor: Polbruk
Płyta betonowa Complex
Jakie rośliny posadzić między elementami nawierzchni?
Najbardziej odporna na deptanie jest trawa. Można ją posiać między elementami nawierzchni albo zastosować darń z rolki. Tnie się ją na wąskie pasy i układa między płytami nawierzchni, dokładnie do nich dopasowując. Jest to bardzo mozolna praca, ale efekt jest wspaniały i natychmiastowy. Jako zielone fugi sprawdzają się też niskie byliny. Nie da się natomiast wpłynąć na wzrost mchu. Zazwyczaj pojawia się sam w ocienionych i wilgotnych zakątkach. Nie trzeba się o to starać, wystarczy poczekać rok czy dwa lata, a wypełni wszystkie szczeliny. Trudno go natomiast nakłonić do wzrostu w słonecznych miejscach.
Najpopularniejsze byliny okrywowe do ogrodu – zastosowanie i przegląd gatunków >>>
Wybór roślin należy dostosować do stanowiska.
- Miejsca słoneczne: floks szydlasty, goździk skalny, kostrzewa sina, macierzanki, rojniki, skalnice, smagliczka skalna, żagwin ogrodowy, zawciąg nadmorski, niskie odmiany dzwonków i rozchodników oraz pachnące zioła, na przykład karłowe odmiany lebiodki (oregano). Do ogrodów żwirowych polecam lawendę, lebiodkę (oregano) i dzwonki.
- Miejsca półcieniste: acena drobnolistna, dąbrówka rozłogowa, przywrotnik ostroklapowy, karmnik ościsty, tojeść rozesłana, fiołek labradorski. Miejsca cieniste: różne gatunki mchów, które pojawiają się same.
Jak zrobić taką nawierzchnię i jak o nią dbać?
Nawierzchnię w miejscu,gdzie ma być parking lub plac wypoczynkowy, przygotowujemy ze spadkiem około 2 proc., co ułatwi odpływ wody deszczowej i zapobiegnie tworzeniu się kałuż. Spadek poprzeczny warto też nadać ścieżkom.
- Ścieżki, place wypoczynkowe. Nawierzchnie dla pieszych na gruncie przepuszczalnym wykonujemy na 10-centymetrowej podbudowie z piasku ubitego zagęszczarką. Jeżeli podłoże jest nieprzepuszczalne, na spodzie wykopu należy dodatkowo ułożyć 10-centymetrową warstwę drenującą z tłucznia. Elementy nawierzchni układamy co 1-2 cm (duże płyty można rzadziej), a szczeliny między nimi wypełniamy urodzajną ziemią wymieszaną z piaskiem (w proporcji 1:1). Siejemy trawę lub drobne rośliny skalne. Żeby szybciej osiągnąć planowany efekt, możemy posadzić rośliny uprawiane w doniczkach. Krawężnik przy tego typu nawierzchni nie jest konieczny.
- Płyty na trawniku (w postaci luźno ułożonego przejścia). Posadawiamy je na 5-centymetrowej warstwie piasku. Sypiemy między nie urodzajną ziemię i siejemy trawę lub lepiej – układamy paski darni, dociskamy je do podłoża i solidnie podlewamy.
- Parking z betonowych krat. Robimy wykop głębokości 20 cm, rozkładamy warstwę piasku, ubijamy go zagęszczarką i kładziemy ażurowe betonowe płyty. Otwory wypełniamy urodzajną ziemią i siejemy trawę odporną na deptanie (specjalna mieszanka). Na gruncie nieprzepuszczalnym dajemy dodatkowo 10-centymetrową
- podbudowę z tłucznia.
Najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym jest regularne podlewanie. Musimy o tym pamiętać zwłaszcza w pierwszym okresie po siewie lub posadzeniu roślin. Mają one wtedy słaby system korzeniowy i są bardzo wrażliwe na brak wody. Później, gdy głębiej zapuszczą korzenie, będą w stanie wytrzymać dłużej bez nawadniania. Jednak biorąc pod uwagę to, że podbudowa jest z piasku, a ten szybko odprowadza wodę, musimy się przygotować na częstą kontrolę stanu wilgotności podłoża.
Raz w miesiącu warto zasilić rośliny nawozami w płynie, na przykład Florovitem lub Substralem "Magiczna siła do ogrodu". Ostatnie nawożenie przeprowadzamy w połowie lipca. Powinniśmy także usuwać chwasty, aby nie zabierały roślinom ozdobnym wody i składników pokarmowych, a trawniki co tydzień kosić. Zimą nie wolno posypywać takich nawierzchni środkami chemicznymi, natomiast śnieg należy usuwać z nich łopatą.
Poznaj te:
- ciekawy pomysł: rośliny do wypełniania szczelin w chodnikach, schodach, murkach
- Urządzanie ogrodu: jak oddzielić trawnik od rabaty
Autor: Danuta Młoźniak