Urządzanie ogrodu: jak oddzielić trawnik od rabaty

2016-08-29 15:10

Zadbany trawnik to wizytówka ogrodu. Często trawnik w ogrodzie graniczy z rabatami kwiatowymi. Podpowiadamy jak oddzielić trawnik od rabat w ogrodzie.

Jest wiele sposobów na oddzielenie trawnika od rabat ogrodowych. Decydując się na jeden z nich, warto kierować się względami zarówno estetycznymi, jak i praktycznymi. Wybór rozwiązania zależy od stylu ogrodu, wyglądu budynków i architektury ogrodowej oraz wielkości trawnika (oddzielenie dużych powierzchni np. elementami z drewna może generować znaczne koszty).Trzeba przy tym pamiętać, że trawnik przy krawędzi z rabatą również będzie musiał być koszony i dostęp kosiarki w tym miejscu nie powinien być utrudniony. Jeśli ozdobne obrzeże rabaty jest wysokie, pomiędzy nim a trawnikiem powinno się umieścić opaskę szerokości 8–10 cm, wkopaną tak, aby jej górny brzeg znajdował się na poziomie podłoża. To ułatwi późniejsze prace pielęgnacyjne.

Sposoby oddzielenia trawnika od rabaty

  • Ostry kant – jest szczególnie ceniony w ogrodach angielskich. Polega równym odcinaniu (szpadlem o zaokrąglonym końcu) trawy w ten sposób, aby między trawnikiem a rabatą powstał rów szerokości kilku centymetrów.
  • Taśmy – jednym z tańszych sposobów na oddzielenie trawnika od rabaty jest użycie specjalnych, jednolitych taśm z tworzywa sztucznego. Poszczególne produkty mogą różnić się szerokością i wytrzymałością. Na rynku można dostać także droższe taśmy aluminiowe lub stalowe.
  • Palisady – przypominają niski miniaturowy płot. Najczęściej są wykonane z drewna, jednakże można nabyć także palisady betonowe i plastykowe.
  • Obrzeża z kostki – do ich tworzenia używa się kostki brukowej lub granitowej układanej na zaprawie betonowej. Czasem materiał układa się również bezpośrednio na wyrównanym podłożu, jednak w takim wypadku szpary między kostkami mogą szybko przerastać trawą.
  • Cegły i dachówki – układa się podobnie jak kostkę. To rozwiązanie praktyczne, jeśli posiadamy materiał odpadowy, np. po rozbiórce.
  • Kamienie – można używać różnorakich kamieni: od otoczaków po piaskowiec. Trzeba jednak pamiętać, że szpary między nimi będą porastać trawą.
  • Żwir – to praktyczne i dość trwałe rozwiązanie, które pasuje do większości ogrodów. Żwir nie może być zbyt drobny. Należy usypywać go na warstwie agrowłókniny.
Piękny trawnik w ogrodzie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE