Płyty betonowe i kamienne na ogrodowe nawierzchnie. A może nawierzchnia z płytek podłogowych?

2023-03-03 16:26

Płyty betonowe i kamienne doskonale sprawdzają się wokół domów utrzymanych w nowoczesnym, prostym stylu. Stanowią efektowne tło dla wielkich okien, modernistycznych brył, geometrycznych podziałów na elewacjach. Płyty betonowe zastąpić możemy także płytkami, które układamy we wnętrzu. Sprawdź, z czego wykonasz nawierzchnię w ogrodzie.

Nawierzchnia z płyt
Autor: AWILUX Płyty betonowe są oferowane w całych systemach obejmujących także palisady, krawężniki oraz płyty do wykańczania stopni schodów

Spis treści

  1. Płyty chodnikowe z betonu
  2. Układanie nawierzchni z płyt betonowych
  3. Płyty i płytki kamienne
  4. Wykonywanie nawierzchni z kamienia
  5. Nawierzchnia z płytek gresowych
  6. Jak układać nawierzchnie gresowe?

Płyty chodnikowe z betonu

Trylinki i płyty chodnikowe to najbardziej tradycyjne materiały na nawierzchnie komunikacyjne. Na przydomowych działkach niechętnie widzi się tak siermiężne wyroby, choć nie znaczy to, że przekreślany jest surowiec, z którego powstają. Betonowi nie można bowiem odmówić twardości i odporności na mróz.

Asortyment betonowej „galanterii”, produkowanej z myślą o tarasach i ogrodach, jest bardzo rozbudowany. Oferowane są płyty chodnikowe ze szlachetną posypką, barwione w masie, dekoracyjnie tłoczone. Efekt płukania wydobywa barwę i strukturę kruszywa. Dodatek miki powoduje, że nawierzchnia mieni się w promieniach słońca.

Betonowa powierzchnia może być też sztucznie postarzana, cieniowana, śrutowana lub szczotkowana. Zaskakujący efekt daje stosowanie do produkcji form, które powstają w wyniku odciśnięcia prawdziwych starych desek. Wytwarzane tak płyty wyglądają jak skamieniałe drewno wydobyte przez archeologów.

Betonowe płyty i płytki mają najczęściej kształt kwadratowy i boki o szerokości 40 lub 60 cm (dostępne bywają też mniejsze). Znajdziesz także płyty podłużne, okrągłe, półokrągłe lub o nieregularnym obrysie. Grubość mieści się w przedziale 4-8 cm.

Układanie nawierzchni z płyt betonowych

Płyty betonowe przeznaczone są głównie do swobodnego układania na podsypce z piasku o frakcji 0-4 mm. Warstwa podsypki ma grubość około 3 cm. Między płytami zostawia się szczeliny szerokości 4-15 mm, które później należy wypełnić piaskiem o frakcji 0-2 mm. Można je też mocować na sztywnym podłożu uzyskanym z zaprawy cementowej, zwłaszcza gdy mają tworzyć nawierzchnię podjazdu lub miejsca parkingowego. Płyty łączą się mocno ze świeżą zaprawą. Spoiny między nimi wypełniamy nie piaskiem, tylko specjalną zaprawą do fugowania.

Przeczytaj także:

Płyty i płytki kamienne

Wokół domu możesz układać płytki z kamienia, który nie ulega przebarwieniom, a do tej grupy zaliczymy granit, trawertyn, bazalt, sjenit lub dioryt. Aby śmiało chodzić po kamiennych ścieżkach, wybieraj płytki antypoślizgowe, o powierzchni piaskowanej, łupanej, groszkowanej. Można też sięgnąć po modny ostatnio spiek kwarcytowy, który w odpowiednio grubej wersji (1-2 cm) też sprawdzi się pod chmurką. Formaty i grubość wyrobów kamiennych bywają bardzo różne, podobnie jak kształty. Najpopularniejsze są jednak płytki kwadratowe lub prostokątne.

Można też na zewnątrz stosować tak zwane slaby, używane często do wyrobu blatów kuchennych. To płyty cięte z bloku kamiennego. Są wstępnie obrobione, ale niekalibrowane, więc ich grubość i wymiary nie są idealnie powtarzalne. Slaby są nie cieńsze niż 2 cm. Ich długość wynosi 300-330 cm, a szerokość 180-200 cm. Po docięciu na mniejsze kawałki lub nawet po pozostawieniu w całości mogą stanowić efektowny materiał na nawierzchnię tarasów na gruncie lub przydomowych ciągów komunikacyjnych.

Wykonywanie nawierzchni z kamienia

Do mocowania kamienia służą specjalne zaprawy klejące. Procedura wykonywania nawierzchni kamiennej nie różni się wiele od robienia posadzki z płytek gresowych. Grube płyty kamienne można też układać na podsypce z kruszywa – luzem bądź na zaprawie.

Montaż płyt betonowych
Autor: LIBET Grube płyty betonowe warto ustawiać na warstwie zaprawy cementowej nakładanej na podbudowę ze żwiru

Nawierzchnia z płytek gresowych

Gres to odmiana ceramiki powstająca z tak zwanej kamionki szlachetnej. Surowiec ten jest prasowany pod naciskiem 800 kg/cm² i wypalany w temperaturze 1200-1300°C. Płytki gresowe mają znikomą nasiąkliwość – 0,5%. Dzięki temu są odporne na mróz, więc nic nie stoi na przeszkodzie, by układać je również wokół budynku.

Na nawierzchnie zewnętrzne polecany jest gres o fakturze szorstkiej. Szukaj zatem płytek o klasie antypoślizgowości R10, R11, R12 lub R13. Im wyższa, tym płytki bardziej szorstkie.

Ważne też, aby płytki były odporne na ścieranie, zwłaszcza gdy mają być użyte do wykończenia ścieżek lub tarasu na gruncie. Zalecana klasa ścieralności PEI to 4 lub 5.

Dobrej jakości płytki gresowe mają twardość na poziomie 7 w dziesięciostopniowej skali Mohsa. Niektóre wytrzymują ciężar przekraczający 1000 kg, więc można nimi wykończyć nawet podjazd.

Na nawierzchnie zewnętrzne nadają się płytki formatu 30 x 30, 60 x 60 cm lub trochę większe. Grubość wynosi od 7 do 12 mm. Są jednak takie, których grubość sięga 2 cm. Dość obszerny jest wybór płytek imitujących kamień, beton lub drewno.

Jak układać nawierzchnie gresowe?

Gres przykleja się do podłoża odpowiednio dobranym klejem przeznaczonym do stosowania na zewnątrz, a następnie fuguje zaprawą do spoinowania, która również spełnia ten warunek. Wymaga więc równego betonowego podłoża. Najgrubsze płytki gresowe mogą być swobodnie układane na podsypce wyrównującej z kruszywa drobnoziarnistego.

Może zainteresuje Cie także:

Pozostałe podkategorie