Luminescencja: świecąca nawierzchnia

2020-11-20 10:59

Aby nawierzchnia była widoczna po zmroku, najczęściej się ją oświetla różnymi lampami. Ale są inne rozwiązania, prostsze w wykonaniu. To nawierzchnie wykorzystujące zjawisko luminescencji.

świecąca nawierzchnia z betonowych kostek brukowych
Autor: POLBRUK Świecące kostki brukowe mogą być elementem tradycyjnej nawierzchni, bo mają podobne wymiary i wytrzymałość. Dzięki święcącej wstawce w nawierzchni można się po niej bezpiecznie poruszać po zmroku. Nie trzeba montować lampek, a stopnie schodów i tak będą widoczne

Zależnie od wybranego rozwiązania świecić może się cała nawierzchnia, tylko jej obrzeże lub mogą być na niej jedynie plamy świetlne pokazujące jej trajektorię.

Czym jest luminescencja

Luminescencja to zjawisko emisji fal świetlnych przez niektóre ciała (luminofory) wywołane przyczyną inną niż ich rozgrzanie do wysokiej temperatury. Polega na pochłonięciu promieniowania elektromagnetycznego z obszaru widzialnego, ultrafioletu lub podczerwieni i późniejszym emitowaniu go w postaci światła, określanego jako zimne świecenie lub jarzenie. Na ogół ma ono mniejszą energię niż ta, która je wzbudza.

Świecące kostki brukowe

Betonowa kostka brukowa to najpopularniejszy materiał wykorzystywany do utwardzenia nawierzchni. Zamiast tradycyjnych elementów można wybrać kostki brukowe Polbruk Lumia, które są produkowane z kruszywa zawierającego luminofory. Za dnia pochłaniają energię promieniowania słonecznego, a w nocy oddają ją w postaci delikatnego światła. Kostki mają gładką fakturę i są dostępne w trzech kolorach: stalowym, bazaltowym i białym. Mają grubość 6 cm i dwa rozmiary - 10 x 10 cm oraz 10 x 20 cm. Za dnia wyglądają podobnie jak tradycyjne wyroby z oferty producenta. Ale w nocy, dzięki kruszywu luminescencyjnemu zawartemu w betonie, ułożona z nich nawierzchnia świeci na niebiesko. Pozwala doświetlić zaciemnione miejsca działki, nadając ścieżkom efekt gwieździstego nieba, który zależy od rodzaju i natężenia sąsiadujących z nimi źródeł światła.

Przeczytaj też:

Czujnik ruchu i zmierzchu. Automatyczne oświetlenie na zewnątrz domu >>>

Świecące kostki brukowe można również zastosować na tarasie lub tylko na jego krawędzi bądź ułożyć z nich wzór widoczny jedynie po zmroku (np. z nachodzących na siebie kwadratów, rombów czy okręgów). Sprawdzą się także podczas wykonywania ścieżek w ogrodzie czy schodów prowadzących na taras – staną się one bezpieczniejsze w użytkowaniu, a jednocześnie efektowne.

Z czego podjazd przed domem?
świecąca nawierzchnia betonowa
Autor: CEMEX Świecący w nocy beton Deco Stello jest trwały i estetyczny. Nadaje się nie tylko na ścieżki, ale również na nawierzchnie parkingów, podjazdów, a nawet na elementy małej architektury

Świecąca mieszanka betonowa

Ziarna luminescencyjne są także dodawane do dekoracyjnego betonu nawierzchniowego Deco Stello. Na budowę jest on dostarczany z wytwórni betonu w postaci gotowej do użycia mieszanki. Układa się ją ręcznie, ale możliwe jest również podawanie jej pompą do betonu, na podłożu przygotowanym podobnie jak pod beton bez luminoforów. Minimalna ilość mieszanki Deco Stello, jaką można zamówić, to 2 m3. Ponieważ zachowuje właściwości robocze przez mniej więcej dwie godziny, trzeba tak zaplanować transport i rozładunek, żeby w tym czasie ułożyć i ręcznie zagęścić beton. Bardzo ważne jest właściwe zatarcie powierzchni, które pozwoli uzyskać jednorodną powierzchnię i nie zatopić nadmiernie kruszywa. Po 12-48 godzinach (zależnie od warunków atmosferycznych) rozpoczyna się tak zwane eksponowanie kruszywa, czyli zmywanie nawierzchni myjką wysokociśnieniową z płaskim strumieniem o minimalnym ciśnieniu 150 barów oraz wydajności pompy nie mniejszej niż 800 l/godz. Gdy nawierzchnia jest w stanie wilgotno-matowym (brak zastoisk wody, brak połysku od wilgoci, ale przed przesuszeniem), nakłada się na nią preparat pielęgnująco-impregnujący.

Przeczytaj też:

Betonowe płyty tarasowe: wymiary, kształt, impregnacja >>>

Aby nawierzchnia miała odpowiednią nośność, projektant musi określić jej grubość i rodzaj warstw. Orientacyjna minimalna grubość Deco Stello to: 10 cm na chodnikach, 12 cm przy obciążeniu do 2,5 t oraz 16 cm przy obciążeniu do 3,5 t.

Sonda
Kostka brukowa najlepiej sprawdzi się:
Pozostałe podkategorie