Trwałe schody wejściowe do domu i na taras
Któż nie widział płytek odpadających na schodach przed domem? Żeby uniknąć tego problemu, zbuduj schody wejściowe z gotowych elementów betonowych: stopni blokowych lub okładzinowych albo płyt podestowych. Ich zaletą jest to, że bardzo łatwo i szybko buduje się z nich schody.
Schody prowadzące do drzwi wejściowych lub na taras są wizytówką domu i ozdobą ogrodu. Wymogi wobec nich są bardzo wysokie. Powinny służyć nam bez awarii długie lata. Być ładne i pasować do stylu domu. Najczęściej dostosowujemy się do materiału wykorzystanego na cokołach i przy drzwiach albo na nawierzchni ścieżek i podjazdów wokół domu. Możemy też wybrać zupełnie nowy materiał. Ale bardzo ważne jest także to, żeby schodowy wejściowe były wygodne.
Wymiarowanie wygodnych schodów
Dlatego, jeśli planujesz wykonanie schodów wejściowych lub na taras, zapamiętaj zasadę wymiarowania wygodnych schodów. Wysokość i głębokość stopni schodów powinny być dostosowane do przeciętnej długości kroku ludzkiego, która wynosi 60-65 cm. Żeby schody były prawidłowo zaprojektowane, wysokość i głębokość stopni muszą pasować do siebie. Ich stosunek wyraża się wzorem:
2h + s = 62-65 cm,
w którym:
h - wysokość stopni,
s – głębokość stopni.
Głębokość stopni powinna odpowiadać długości stopy człowieka. Za wygodną przyjmuje się 30-35 cm.
Wygodna wysokość stopni schodów
Zgodnie z przepisami w domach jednorodzinnych szerokość biegu powinna wynosić nie mniej niż 80 cm, a stopnie schodów nie powinny być wyższe niż 19 cm. Jednak za wygodne do chodzenia uważa się schody o stopniach nie wyższych niż 17 cm. Można tak przyjąć w przypadku wejścia do domu. Ale wygodne schody wiodące z tarasu do ogrodu powinny mieć nieco niższe stopnie, np. o wysokości 10-15 cm.
Gotowe bloki schodowe: nowoczesny materiał na schody wejściowe
Bardzo dobrym materiałem na schody przed wejściem do domu lub przy tarasie są bloki schodowe wykonane z betonu. To materiał bardzo trwały, odporny na czynniki atmosferyczne, łatwy w utrzymaniu w czystości. Bloki schodowe mają kształt płaskiego prostopadłościanu i dekoracyjnie wykończoną nawierzchnię. Może być ona gładka, szlifowana czy śrutowana (w ostatnim wariancie ma właściwości antypoślizgowe, co jest bardzo ważne w przypadku schodów zewnętrznych).
Kolekcje bloków schodowych firm są bardzo atrakcyjne, a asortyment produktów niezwykle bogaty. Bloki mogą mieć wykończenie terazzo, color-mix, metalic color, uni split, reality. Co więcej, pasują do wielu płyt i kostek brukowych, więc można je ładnie skomponować z pozostałą nawierzchnią wokół domu. Przydatne jest także to, że w wielu firmach bloki schodowe można zamówić na dowolny wymiar zgodnie z projektem schodów.
Budowa schodów z bloków betonowych
Można z nich bardzo szybko zbudować bieg. Nie trzeba wykonywać kłopotliwej płyty betonowej. Wystarczy odpowiednio ukształtowana i zagęszczona podbudowa ziemna. Bezpośrednio pod blokami betonowymi układa się warstwę półsuchego betonu lub podsypki piaskowo-cementowej. Schody układa się od dołu. Kolejne stopnie powinny zachodzić na siebie 1-2 cm. Spoiny poziome i pionowe między elementami wypełnia się uszczelniaczem poliuretanowym lub fugą żywiczną.
Bloki schodowe mogą również zostać wykorzystane do wykonania obrzegowania tarasu i zejścia z niego do ogrodu. Obrzegowanie jest potrzebne ze względów technicznych - stanowi ograniczenie i wsparcie powierzchni tarasu, chroniąc ją i stanowiąc solidną podstawę tej przestrzeni. Na działkach o dużym spadku terenu z bloków schodowych można zbudować wygodne zejście z wyżej usytuowanych tarasów prosto do ogrodu.
Stopnie okładzinowe
W wielu domach są wykonane stopnie żelbetonowe jako podstawa schodów, którą wykończy się płytkami. Jak już było wspomniane, to rozwiązanie ma jedną wadę. Po latach płytki odpadają i schody wymagają generalnego remontu. W tej chwili można wykończyć taki bieg, wykorzystując stopnie okładzinowe.
Stopnie i płyty podestowe mają wykończenie terazzo lub teratec naśladujące granit. Pasują do wielu kolekcji płyt tarasowych, płyt i kostek brukowych. Idealnie współgrają z płytami murowymi Abakus, które można wykorzystać do zbudowania obrzeża tarasu.
Stopnie okładzinowe Architect: wymiary
- płyta stopnicowa: 160 x 40 x 4, 160 x 40 x 8 cm
- płyta podstopnicowa: 80 x 18 x 4, 80 x 10 x 4 cm
- płyta podestowa: 160 x 100 x 6 cm
- cokolik: 40 x 10 x 2 cm
Schody z płyt podestowych
Bardzo atrakcyjne schody, zwłaszcza w ogrodzie o dużym nachyleniu terenu, można zbudować z płyt podestowych. To elementy wielkoformatowe o wymiarach 160 x 100 cm i grubości 6 cm. Mają wykończenie szlifowane terazzo lub chropowate teratec w kolorach takich jak płyty Abakus, z którymi się idealnie komponują.
Płyty podestowe to elementy niezbrojone, wykonane z betonu samozagęszczalnego o wysokiej wytrzymałości - blisko 50 MPa. Można z nich zbudować schody ażurowe przy zachowaniu maksymalnego przewieszenia 25 cm.
Najważniejszym etapem montażu jest dokładne rozrysowanie układu stopni i zwymiarowanie kształtu każdej płyty. Płyty podestowe przycinamy w zależności od kształtu projektowanych schodów, tak aby dopasować je do podbudowy z fundamentu, na którym je mocujemy.