Nawierzchnia mineralno-żywiczna: wybieramy nawierzchnie przepuszczalne

2021-03-01 16:05

W dobie przedłużających się suszy nawierzchnie przepuszczalne zyskują coraz więcej zwolenników. Nawierzchnie mineralno-żywiczne, podobnie jak tradycyjne nawierzchnie z kruszyw, pomagają zatrzymać wodę na działce – są jednak od nich znacznie wygodniejsze w eksploatacji.

Nawierzchnie mineralno-żywiczne
Autor: TERRAWAY Nawierzchnie mineralno-żywiczne z daleka przypominają te żwirowe. Dopiero po wejściu na ścieżkę można odczuć różnicę

Nawierzchnie mineralno-żywiczne łatwo pochłaniają deszczówkę w czasie opadów, zapobiegając jej niekontrolowanej ucieczce, co w sposób oczywisty poprawia warunki wodne na działce. Ale to nie jest jedyna ich zaleta. Takie nawierzchnie wyglądają bardzo naturalnie, ładnie komponują się z ogrodem i podkreślają urodę roślinnych kompozycji. Właściwie dobrane znikają, wtapiając się w otoczenie, co ma szczególne znaczenie na działkach małych, na których powierzchnie takie jak podjazd, miejsce parkingowe, ścieżki wokół domu czy dojście do wiaty śmietnikowej często stanowią znaczną część posesji.

Nawierzchnie mineralno-żywiczne
Autor: TERRAWAY Nawierzchnia mineralno-żywiczna tworzy idealnie równą i gładką płaszczyznę. Wygodnie się po niej chodzi, gra w piłkę, biega, jeździ na rolkach

Nawierzchnie przepuszczalne – i do miasta, i do ogródka

Wprawdzie tego typu nawierzchnie przepuszczalne najczęściej są spotykane w przestrzeni publicznej, ale można je też wykonać wokół domu. Utwardza się nimi zarówno ścieżki i miejsca wypoczynku, jak i podjazdy dla samochodów. Można je układać w miejscach pochyłych.

Powstają w wyniku połączenia żywicą epoksydową kruszyw naturalnych. Ich wygląd zależy od użytego budulca – stosuje się różnego rodzaju żwiry oraz rozdrobnione skały, takie jak: bazalt, gabro, granit, kwarc, melafir, porfir, serpentynit, oraz ich mieszanki.

Tani podjazd ze żwiru. Jak zrobić podjazd z kruszywa >>>

Nawierzchnie mineralno-żywiczne
Autor: TERRAWAY Wygląd nawierzchni mineralno-żywicznej zależy od rodzaju, wielkości i barwy kruszywa zespolonego żywicą epoksydową

Nawierzchnie mineralno-żywiczne – zalety i wady

Zalety nawierzchni mineralno-żywicznych:

  • Struktura nawierzchni mineralno-żywicznych jest porowata, co sprawia, że przepuszczają wodę i powietrze w stopniu podobnym jak żwir.
  • Mają idealnie równą, ale chropowatą powierzchnię (dzięki czemu można po nich jeździć na rolkach, a nawet wygodnie chodzić w butach na obcasach) i nie są śliskie.
  • Odznaczają się dużą trwałością, nie tworzą się w nich koleiny ani nie jest wypłukiwane kruszywo.
  • Co więcej – nie przerastają chwastami i łatwo je pielęgnować oraz utrzymać w czystości (wystarczy spłukać wodą).
  • Do zalet należy dodać dużą wytrzymałość na mróz i odporność na działanie soli drogowej.

Wadami nawierzchni mineralno-żywicznych są bardziej sztuczny wygląd w porównaniu z nawierzchniami sypkimi oraz to, że nie można ich ułożyć samodzielnie.

Nawierzchnie przepuszczalne w ogrodzie. Rodzaje nawierzchni przepuszczających wodę >>>

Jak się robi mineralno-żywiczne nawierzchnie przepuszczalne

Nawierzchnie mineralno-żywiczne powstają na miejscu, dlatego do ich wykonania potrzebna jest wyspecjalizowana firma.

Nawierzchnie te składają się z kilku warstw. Jako pierwszą, licząc od dołu, układa się warstwę odsączającą z zagęszczonego piasku (10-20 cm grubości), na niej warstwę nośną z zagęszczonego kruszywa łamanego (10-20 cm grubości), a na koniec wylewa się warstwę wykończeniową z masy mineralno-żywicznej (2,5-3 cm), którą wyrównuje się i zaciera.

Nawierzchnia mineralno-żywiczna musi być dylatowana ze względu na jej niewielką kurczliwość pod wpływem zmian temperatury latem i zimą.

WARTO WIEDZIEĆ

Kiedy wybrać nawierzchnię mineralno-żywiczną

  • Jeśli zależy nam na „żwirowym” wyglądzie nawierzchni, ale nie chcemy poświęcać czasu na jej pielęgnację, wyrównywanie zagłębień, usuwanie chwastów.
  • Gdy chcemy utwardzić drogę położoną na terenie pochyłym. W takim wypadku budowa tradycyjnej nawierzchni żwirowej jest zawodna.
  • Jeżeli chcemy, żeby nawierzchnia była idealnie równa, na przykład na często przemierzanych traktach komunikacyjnych, na tarasie czy w miejscu wypoczynkowym w ogrodzie.
  • Gdy ma być jednocześnie boiskiem lub miejscem zabawy dzieci.
  • Jeżeli wśród domowników jest osoba niepełnosprawna poruszająca się na wózku inwalidzkim.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie