Nawierzchnia mineralno-żywiczna: wybieramy nawierzchnie przepuszczalne

2021-03-01 16:05
Nawierzchnie mineralno-żywiczne
Autor: TERRAWAY Nawierzchnie mineralno-żywiczne z daleka przypominają te żwirowe. Dopiero po wejściu na ścieżkę można odczuć różnicę

W dobie przedłużających się suszy nawierzchnie przepuszczalne zyskują coraz więcej zwolenników. Nawierzchnie mineralno-żywiczne, podobnie jak tradycyjne nawierzchnie z kruszyw, pomagają zatrzymać wodę na działce – są jednak od nich znacznie wygodniejsze w eksploatacji.

Nawierzchnie mineralno-żywiczne łatwo pochłaniają deszczówkę w czasie opadów, zapobiegając jej niekontrolowanej ucieczce, co w sposób oczywisty poprawia warunki wodne na działce. Ale to nie jest jedyna ich zaleta. Takie nawierzchnie wyglądają bardzo naturalnie, ładnie komponują się z ogrodem i podkreślają urodę roślinnych kompozycji. Właściwie dobrane znikają, wtapiając się w otoczenie, co ma szczególne znaczenie na działkach małych, na których powierzchnie takie jak podjazd, miejsce parkingowe, ścieżki wokół domu czy dojście do wiaty śmietnikowej często stanowią znaczną część posesji.

Nawierzchnie mineralno-żywiczne
Autor: TERRAWAY Nawierzchnia mineralno-żywiczna tworzy idealnie równą i gładką płaszczyznę. Wygodnie się po niej chodzi, gra w piłkę, biega, jeździ na rolkach

Nawierzchnie przepuszczalne – i do miasta, i do ogródka

Wprawdzie tego typu nawierzchnie przepuszczalne najczęściej są spotykane w przestrzeni publicznej, ale można je też wykonać wokół domu. Utwardza się nimi zarówno ścieżki i miejsca wypoczynku, jak i podjazdy dla samochodów. Można je układać w miejscach pochyłych.

Powstają w wyniku połączenia żywicą epoksydową kruszyw naturalnych. Ich wygląd zależy od użytego budulca – stosuje się różnego rodzaju żwiry oraz rozdrobnione skały, takie jak: bazalt, gabro, granit, kwarc, melafir, porfir, serpentynit, oraz ich mieszanki.

Tani podjazd ze żwiru. Jak zrobić podjazd z kruszywa >>>

Nawierzchnie mineralno-żywiczne
Autor: TERRAWAY Wygląd nawierzchni mineralno-żywicznej zależy od rodzaju, wielkości i barwy kruszywa zespolonego żywicą epoksydową

Nawierzchnie mineralno-żywiczne – zalety i wady

Zalety nawierzchni mineralno-żywicznych:

  • Struktura nawierzchni mineralno-żywicznych jest porowata, co sprawia, że przepuszczają wodę i powietrze w stopniu podobnym jak żwir.
  • Mają idealnie równą, ale chropowatą powierzchnię (dzięki czemu można po nich jeździć na rolkach, a nawet wygodnie chodzić w butach na obcasach) i nie są śliskie.
  • Odznaczają się dużą trwałością, nie tworzą się w nich koleiny ani nie jest wypłukiwane kruszywo.
  • Co więcej – nie przerastają chwastami i łatwo je pielęgnować oraz utrzymać w czystości (wystarczy spłukać wodą).
  • Do zalet należy dodać dużą wytrzymałość na mróz i odporność na działanie soli drogowej.

Wadami nawierzchni mineralno-żywicznych są bardziej sztuczny wygląd w porównaniu z nawierzchniami sypkimi oraz to, że nie można ich ułożyć samodzielnie.

Nawierzchnie przepuszczalne w ogrodzie. Rodzaje nawierzchni przepuszczających wodę >>>

Jak się robi mineralno-żywiczne nawierzchnie przepuszczalne

Nawierzchnie mineralno-żywiczne powstają na miejscu, dlatego do ich wykonania potrzebna jest wyspecjalizowana firma.

Nawierzchnie te składają się z kilku warstw. Jako pierwszą, licząc od dołu, układa się warstwę odsączającą z zagęszczonego piasku (10-20 cm grubości), na niej warstwę nośną z zagęszczonego kruszywa łamanego (10-20 cm grubości), a na koniec wylewa się warstwę wykończeniową z masy mineralno-żywicznej (2,5-3 cm), którą wyrównuje się i zaciera.

Nawierzchnia mineralno-żywiczna musi być dylatowana ze względu na jej niewielką kurczliwość pod wpływem zmian temperatury latem i zimą.

WARTO WIEDZIEĆ

Kiedy wybrać nawierzchnię mineralno-żywiczną

  • Jeśli zależy nam na „żwirowym” wyglądzie nawierzchni, ale nie chcemy poświęcać czasu na jej pielęgnację, wyrównywanie zagłębień, usuwanie chwastów.
  • Gdy chcemy utwardzić drogę położoną na terenie pochyłym. W takim wypadku budowa tradycyjnej nawierzchni żwirowej jest zawodna.
  • Jeżeli chcemy, żeby nawierzchnia była idealnie równa, na przykład na często przemierzanych traktach komunikacyjnych, na tarasie czy w miejscu wypoczynkowym w ogrodzie.
  • Gdy ma być jednocześnie boiskiem lub miejscem zabawy dzieci.
  • Jeżeli wśród domowników jest osoba niepełnosprawna poruszająca się na wózku inwalidzkim.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie