Impregnacja kostki brukowej - czy warto i kiedy? Czym i jak impregnować nawierzchnię z kostki?

2023-08-14 11:16

Impregnacja kostki brukowej sprawi, że nawierzchnia dłużej będzie wyglądała jak nowa. Kiedy warto impregnować kostkę brukową? Jak i czym impregnować kostkę? Jak długo impregnacja zabezpiecza nawierzchnię z kostki brukowej?

nawierzchnia z kostki brukowej
Autor: Andrzej Szandomirski Nawierzchnia wykonana z kostki brukowej długo zachowa piękny i świeży wygląd, jeśli będzie zaimpregnowana

Spis treści

  1. Kostki brukowa zaimpregnowana farycznie
  2. Jak zabezpieczają preparaty do impregnacji kostki?
  3. Jak wykonać impregnację kostki brukowej?

Kostki brukowe są coraz ładniejsze. Producenci przygotowują kolekcje o szlachetnie wykończonej powierzchni. Jednak materiał ten będzie stale narażony na czynniki atmosferyczne i zabrudzenia związane z użytkowaniem. Niezwykle destrukcyjnie działa woda, która jest wchłaniana przez porowaty beton. Na mokrej powierzchni chętnie będzie rozwijać się flora bakteryjna, rosnąć grzyby, glony, mchy. Zamarzające zimą cząsteczki wody mogą rozsadzić strukturę twardego betonu. W pęknięciach szybko wykiełkują rośliny. Taki biologiczny porost nie tylko szpeci, ale również niszczy beton. Dlatego nawierzchnię trzeba zabezpieczyć impregnatem, żeby przyroda nie zniweczyła pracy producentów kostki brukowej. Zaimpregnowanie pozwoli również utrzymać w czystości podjazd do garażu czy ścieżki w ogrodzie, bo zapobiega wchłanianiu plam lub ułatwia zmywanie różnego rodzaju zabrudzeń.

Jest wiele sposobów i produktów chemii budowlanej pozwalających uzyskać różne stopnie zabezpieczenia kostki brukowej. Pierwszy krok robią już producenci, którzy impregnują elementy od razu na linii technologicznej. W niektórych firmach kostki są fabrycznie zabezpieczone tak, że nie wymagają ponownego zabezpieczenia po wykonaniu nawierzchni. Jednak większość kostek brukowych należy pokryć impregnatem po ułożeniu. Ponieważ preparaty chroniące beton są wymywane przez wodę, zabieg ten trzeba powtarzać co jakiś czas.

Impregnacja kostki brukowej
Autor: Tikkurila Po zaimpregnowaniu kostka będzie wyglądać jak nowa, może mieć także wzmocniony kolor

Kostki brukowa zaimpregnowana farycznie

Podstawowe zabezpieczenie stanowi dodanie do masy betonowej produktów hydrofobizujących, które sprawią, że będzie ona w mniejszym stopniu wchłaniać wodę. Dobre preparaty mogą zdecydowanie zmniejszyć nasiąkliwość betonu. Po deszczu podjazd z kostki szybko wysycha, bo woda opadowa została w znacznie mniejszym stopniu wchłonięta – większość spłynęła po nachylonej powierzchni. Kolorowe płyny, np. coca-colę, kawę, wino, rozlane na nawierzchni betonowej można w ciągu kilku-kilkunastu minut zmyć bez śladu, bo nie są wchłaniane. Producenci stosujący hydrofobizację używają, często zastrzeżonych, nazw systemów, np. ALS Anti Liquid System firmy Libet lub Hydrostop firmy Bruk-Bet.

Impregnacja kostki brukowej
Autor: Libet Kostki brukowe Romano zostały fabrycznie poddane hydrofobizacji, więc nie trzeba ich imregnować po ułożeniu, a dopiero po kilku latach

Drugim sposobem fabrycznego zabezpieczenia jest pokrycie powierzchni kostek preparatem ochronnym. To czasem bardzo skomplikowane kombinacje preparatów polimerowych, które tworzą na kostkach powłokę - rodzaj lakieru – o zróżnicowanych zakresie działania i trwałości. Przykładem takiego zabezpieczenia może być Water Resistant Concept firmy Pebek. Stopień WRC1 stanowi powłoka hydrofobowa wzmacniająca kolor. Stopień WRC 3 to dodatkowe polerowanie powierzchni zamykające pory i impregnacja. Stopień WRC 5 to dodatkowe lakierowanie, które sprawia, że powierzchnia nie chłonie brudu i jest łatwa w czyszczeniu. Zależnie od stopnia zabezpieczenia impregnacja jest konieczna po różnym czasie.

Przeczytaj też:

Również Perlon Lamino firmy Bruk-Bet jest oferowany w 3 stopniach. Stopień 1 daje wstępną hydrofobizację i wzmocnienie koloru. Zanieczyszczenia trzeba szybko usuwać z kostki, a impregnację powtórzyć po 3 latach. Stopień 3 zapewnia zamknięcie porów betonu "w znacznej mierze", trwałość koloru, odporność na ścieranie i lekki połysk. Na usuwanie zabrudzeń jest więcej czasu. Powłokę trzeba odtworzyć po 5 latach. Stopień 5 to powleczenie kostki powłoką zabezpieczającą o grubości kilkudziesięciu mikrometrów. Wszystkie pory betonu są zamknięte, powierzchnia jest lekko błyszcząca. Zabrudzenia można łatwo zmywać nawet po długim czasie. Powłokę trzeba odnowić po około 10 latach.

Impregnacja kostki brukowej
Autor: Pebek Kostki Antic można kupić już pokryte polimerową powłoką zabezpieczającą, więc będą wymagać impregnacji za kilka lat

Jak zabezpieczają preparaty do impregnacji kostki?

Na rynku jest dostępnych wiele preparatów do impregnacji kostek brukowych. Mogą one zapewnić różne zabezpieczenie:

  • hydrofobowe powierzchni,
  • usuwające wykwity solne,
  • odświeżające i wzmacniające kolor,
  • dające efekt mokrego betonu,
  • przed porostem biologicznym,
  • przed solą,
  • dające antypoślizgowość.

Wiele preparatów ma kombinowane działanie, ale są i takie o podstawowym zakresie. Preparaty do kostki brukowej to często produkty przeznaczone do zabezpieczania wielu materiałów, np. cegieł, klinkieru, kamienia.

Impregnacja kostki brukowej
Autor: Polbruk Dobrze zaimpregnowana powierzchnia nie chłonie wody. Rozlana zbiera się w krople, a nie rozpływa i wnika w głąb materiału

Powierzchnia zabezpieczona impregnatem ma delikatny film, który zmniejsza nasiąkliwość betonu, przez co zapobiega wchłanianiu zabrudzeń, osiadaniu kurzu i pyłu. Środki zawierające substancje biobójcze mogą zdecydowanie ograniczyć porastanie nawierzchni mchem i innymi roślinami. Preparaty impregnujące mogą dać wyraz matowy lub lekko połyskliwy. Są środki wzmacniające albo zmieniające kolor kostki brukowej oraz dające różne efekty, np. mokrego betonu. Dobre impregnaty chronią przed solą i innymi chemikaliami, co jest ważne na podjazdach bezpośrednio z dróg publicznych w ten sposób odladzanych zimą. Mogą również ułatwiać usuwanie plam z oleju silnikowego i innych preparatów samochodowych.

Impregnacja kostki brukowej
Autor: Polbruk Powierzchnia zabezpieczona preparatem dającym efekt mokrego betonu

Jak wykonać impregnację kostki brukowej?

Przed zabiegiem powierzchnia powinna być oczyszczona z zabrudzeń i nalotu biologicznego, zmyta myjką ciśnieniową i pozostawiona do wyschnięcia. Impregnację najlepiej wykonywać podczas słonecznej pogody, ale niezbyt upalnej. Preparaty najlepiej się wchłaniają w temperaturze 20-23°C i przy średniej wilgotności powietrza. Zbyt wysoka temperatura spowoduje, że impregnat szybko odparuje, a nie wniknie w beton.

Do nakładania można zastosować wałek lub pędzel. Na dużych powierzchniach sprawdzi się natrysk, ale trzeba go robić w bezwietrzny dzień i zabezpieczyć otoczenie. Zwykle wystarczy 1 warstwa preparatu, choć niektórzy producenci zalecają kilkakrotne malowanie, żeby zwiększyć ochronę. Gdy robimy impregnację nowych kostek, czasem można zauważyć, że bardzo szybko schną. To znaczy, że beton jest bardzo chłonny. Dobrze jest wtedy pomalować go impregnatem jeszcze raz. Jeśli mamy nawierzchnię wokół domu wykonaną z kostek zabezpieczonych fabrycznie, od czasu do czasu trzeba zrobić jej przegląd. Wszystkie miejsca uszkodzone, obtłuczone, wytarte dobrze jest od razu zabezpieczyć impregnatem.

Impregnacja kostki brukowej
Autor: zmyjto Powierzchnia z kostki brukowej przed impregnacją i po zabiegu zabezpieczającym
Sonda
Kostka brukowa najlepiej sprawdzi się:
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie