Beton wodoprzepuszczalny (beton jamisty). Szybkie utwardzenie nawierzchni i retencja deszczówki

2020-08-18 12:29 Anna Kazimierowicz
Beton wodoprzepuszczalny
Autor: Cemex Między wielkimi ziarnami kruszywa w betonie wodoprzepuszczalnym pozostają pustki, przez które przecieka woda

Wykorzystaj beton wodoprzepuszczalny (jamisty) wykonując podbudowę pod nawierzchnię, żeby woda deszczowa lub roztopowa spłynęła do gruntu pod nią.

Beton wodoprzepuszczalny (beton jamisty) to rodzaj betonu kruszywowego o otwartej strukturze. Wolne przestrzenie między ziarnami kruszywa są w niewielkim stopniu wypełnione zaprawą. Dzięki temu w betonie jest bardzo dużo pustych przestrzeni, przez które może przedostawać się woda. Pustki mogą stanowić do 20-30% objętości betonu. Żeby uzyskać taki efekt, do połączenia ziaren kruszywa stosuje się rodzaj pasty, która je oblepia, ale nie skleja ściśle ze sobą. Drugim czynnikiem sprzyjającym wodoprzepuszczalności jest wielkość ziaren. W betonach jamistych stosuje się kruszywa o dużej granulacji, zwykle jest to od 8 do 16 mm. Przepuszczalność wody przez 1 m2 powierzchni takiego betonu jamistego może wynosić 500 l/min. Znajdziemy też betony wodoprzepuszczalne o drobniejszych ziarnach – o granulacji do 8 mm. Podłoże wykonane z takiego betonu będzie mniej przepuszczalne.

Beton wodoprzepuszczalny jest znacznie droższy od tradycyjnych mieszanek, ale dzięki niemu możemy uprościć wykonanie podbudowy, zyskać na czasie i zwiększyć retencję wody na działce, czyli dbać o środowisko.

Beton wodoprzepuszczalny
Autor: Lafarge Zastosowanie betonu wodoprzepuszczalnego jako podbudowy sprzyja retencji wód opadowych na działce

Spis treści

 1. Beton wodoprzepuszczalny: właściwości użytkowe
 2. Zalety betonu wodoprzepuszczalnego
 3. Beton wodoprzepuszczalny (jamisty): zastosowanie
 4. Gdzie wykorzystać beton jamisty
 5. Beton wodoprzepuszczalny: układanie

Beton wodoprzepuszczalny: właściwości użytkowe

Beton wodoprzepuszczalny, mimo nietypowej struktury, zachowuje swoje właściwości użytkowe, czyli wytrzymałość mechaniczną, twardość i trwałość. Zależnie od składu mieszanki i producenta beton wodoprzepuszczalny może mieć wytrzymałość na ściskanie 10, 12, 15 lub 20 MPa. Gęstość betonu wynosi około 2000 kg/m3. Beton wodoprzepuszczalny jest mrozoodporny – klasa F25.

Beton wodoprzepuszczalny
Autor: Cemex Bryła betonu wodoprzepuszczalnego

Zalety betonu wodoprzepuszczalnego

 • szybkie odprowadzenie deszczówki do podłoża,
 • zwiększenie retencji wód opadowych i roztopowych na miejscu,
 • zmniejszenie spływu wód do kanalizacji lub zbiorników wodnych,
 • uproszczenie wykonania podbudowy,
 • brak ryzyka miejscowego ubytku kruszywa jak w tradycyjnych podbudowach,
 • skrócenie czasu budowy nawierzchni.
Beton wodoprzepuszczalny
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Nawierzchnie żwirowe są bardzo popularne. Jeśli podłoże pod nimi utwardzimy betonem wodoprzepuszczalnym, unikniemy zastoisk wody po silnym deszczu. Projekt domuEC 317a - Dom oszczędny- wariant I, arch. Piotr Lewandowski Link: Zobacz projekt domu >>>

Beton wodoprzepuszczalny (jamisty): zastosowanie

Warto mówić o betonie wodoprzepuszczalnym zwłaszcza teraz, gdy zaczęła się kampania mająca na celu zatrzymanie wód opadowych i roztopowych na działkach. Dzięki utwardzeniu podłoża betonem jamistym zdecydowanie więcej wody spłynie do gleby i zasili miejscowe wody gruntowe, a także roślinność na działce. Spływ z nawierzchni będzie szybszy, a dużo wody zostanie w glebie. Jest to szczególnie ważne w warunkach miejskich, gdzie bardzo duże powierzchnie są utwardzane na różne sposoby. Jeśli ograniczymy spływ wody do kanalizacji odpływowej lub zbiorników wodnych, zmniejszymy należne za to opłaty.

Beton wodoprzepuszczalny
Autor: Małgorzata Góra Ukształtowanie, wyrównanie i utwardzenie podłoża pod grillowisko można wykonać z betonu wodoprzepuszczalnego

Gdzie wykorzystać beton jamisty

Popularne zastosowanie betonu jamistego to wyrównanie i utwardzenie podłoża pod:

 • nawierzchnie zielone,
 • nawierzchnie przepuszczalne z płyt ażurowych,
 • nawierzchnie z płyt i kostek brukowych,
 • place zabaw,
 • ścieżki ogrodowe, utwardzone nawierzchnie w ogrodzie,
 • nawierzchnie sportowe, boiska, korty, siłownie plenerowe,
 • tereny zielone na dachach budynków.

Beton wodoprzepuszczalny można również wykorzystać do zbudowania

Beton wodoprzepuszczalny
Autor: Lafarge Beton wodoprzepuszczalny ma inną konsystencję niż tradycyjna mieszanka, więc nieco trudniej się go układa

Beton wodoprzepuszczalny: układanie

Beton wodoprzepuszczalny można zamówić z dostawą w betonowozie, z którego bezpośrednio będzie on układany w wyznaczonym miejscu. Beton jamisty ma zupełnie inną konsystencję, niż mieszanki tradycyjnie wykorzystywane na budowach. Układa się go bez wibrowania.

Przeczytaj też:

Jak zrobić dobry beton B20 (C16/20) samodzielnie >>>

Grubość warstwy wynosi 10-20 cm. Trzeba równomiernie rozłożyć mieszankę na określonej powierzchni i wyrównać długimi łatami. Bezpośrednio po tym zabiegu beton jamisty trzeba przykryć folią, żeby ograniczyć parowanie wody. Na ułożoną podbudowę można wejść już po kilku godzinach. Żeby przygotować dobrej jakości podłoże z batonu wodoprzepuszczalnego należy unikać układania go w upały. Prace można prowadzić, gdy temperatura wynosi nie mniej niż 5oC.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie
KOMENTARZE