Beton wodoprzepuszczalny (beton jamisty). Szybkie utwardzenie nawierzchni i retencja deszczówki

2020-08-18 12:29

Wykorzystaj beton wodoprzepuszczalny (jamisty) wykonując podbudowę pod nawierzchnię, żeby woda deszczowa lub roztopowa spłynęła do gruntu pod nią.

Beton wodoprzepuszczalny
Autor: Cemex Między wielkimi ziarnami kruszywa w betonie wodoprzepuszczalnym pozostają pustki, przez które przecieka woda

Beton wodoprzepuszczalny (beton jamisty) to rodzaj betonu kruszywowego o otwartej strukturze. Wolne przestrzenie między ziarnami kruszywa są w niewielkim stopniu wypełnione zaprawą. Dzięki temu w betonie jest bardzo dużo pustych przestrzeni, przez które może przedostawać się woda. Pustki mogą stanowić do 20-30% objętości betonu. Żeby uzyskać taki efekt, do połączenia ziaren kruszywa stosuje się rodzaj pasty, która je oblepia, ale nie skleja ściśle ze sobą. Drugim czynnikiem sprzyjającym wodoprzepuszczalności jest wielkość ziaren. W betonach jamistych stosuje się kruszywa o dużej granulacji, zwykle jest to od 8 do 16 mm. Przepuszczalność wody przez 1 m2 powierzchni takiego betonu jamistego może wynosić 500 l/min. Znajdziemy też betony wodoprzepuszczalne o drobniejszych ziarnach – o granulacji do 8 mm. Podłoże wykonane z takiego betonu będzie mniej przepuszczalne.

Beton wodoprzepuszczalny jest znacznie droższy od tradycyjnych mieszanek, ale dzięki niemu możemy uprościć wykonanie podbudowy, zyskać na czasie i zwiększyć retencję wody na działce, czyli dbać o środowisko.

Beton wodoprzepuszczalny
Autor: Lafarge Zastosowanie betonu wodoprzepuszczalnego jako podbudowy sprzyja retencji wód opadowych na działce

Spis treści

  1. Beton wodoprzepuszczalny: właściwości użytkowe
  2. Zalety betonu wodoprzepuszczalnego
  3. Beton wodoprzepuszczalny (jamisty): zastosowanie
  4. Gdzie wykorzystać beton jamisty
  5. Beton wodoprzepuszczalny: układanie

Beton wodoprzepuszczalny: właściwości użytkowe

Beton wodoprzepuszczalny, mimo nietypowej struktury, zachowuje swoje właściwości użytkowe, czyli wytrzymałość mechaniczną, twardość i trwałość. Zależnie od składu mieszanki i producenta beton wodoprzepuszczalny może mieć wytrzymałość na ściskanie 10, 12, 15 lub 20 MPa. Gęstość betonu wynosi około 2000 kg/m3. Beton wodoprzepuszczalny jest mrozoodporny – klasa F25.

Beton wodoprzepuszczalny
Autor: Cemex Bryła betonu wodoprzepuszczalnego

Zalety betonu wodoprzepuszczalnego

  • szybkie odprowadzenie deszczówki do podłoża,
  • zwiększenie retencji wód opadowych i roztopowych na miejscu,
  • zmniejszenie spływu wód do kanalizacji lub zbiorników wodnych,
  • uproszczenie wykonania podbudowy,
  • brak ryzyka miejscowego ubytku kruszywa jak w tradycyjnych podbudowach,
  • skrócenie czasu budowy nawierzchni.
Beton wodoprzepuszczalny
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Nawierzchnie żwirowe są bardzo popularne. Jeśli podłoże pod nimi utwardzimy betonem wodoprzepuszczalnym, unikniemy zastoisk wody po silnym deszczu. Projekt domuEC 317a - Dom oszczędny- wariant I, arch. Piotr Lewandowski Link: Zobacz projekt domu >>>

Beton wodoprzepuszczalny (jamisty): zastosowanie

Warto mówić o betonie wodoprzepuszczalnym zwłaszcza teraz, gdy zaczęła się kampania mająca na celu zatrzymanie wód opadowych i roztopowych na działkach. Dzięki utwardzeniu podłoża betonem jamistym zdecydowanie więcej wody spłynie do gleby i zasili miejscowe wody gruntowe, a także roślinność na działce. Spływ z nawierzchni będzie szybszy, a dużo wody zostanie w glebie. Jest to szczególnie ważne w warunkach miejskich, gdzie bardzo duże powierzchnie są utwardzane na różne sposoby. Jeśli ograniczymy spływ wody do kanalizacji odpływowej lub zbiorników wodnych, zmniejszymy należne za to opłaty.

Beton wodoprzepuszczalny
Autor: Małgorzata Góra Ukształtowanie, wyrównanie i utwardzenie podłoża pod grillowisko można wykonać z betonu wodoprzepuszczalnego

Gdzie wykorzystać beton jamisty

Popularne zastosowanie betonu jamistego to wyrównanie i utwardzenie podłoża pod:

  • nawierzchnie zielone,
  • nawierzchnie przepuszczalne z płyt ażurowych,
  • nawierzchnie z płyt i kostek brukowych,
  • place zabaw,
  • ścieżki ogrodowe, utwardzone nawierzchnie w ogrodzie,
  • nawierzchnie sportowe, boiska, korty, siłownie plenerowe,
  • tereny zielone na dachach budynków.

Beton wodoprzepuszczalny można również wykorzystać do zbudowania

Beton wodoprzepuszczalny
Autor: Lafarge Beton wodoprzepuszczalny ma inną konsystencję niż tradycyjna mieszanka, więc nieco trudniej się go układa

Beton wodoprzepuszczalny: układanie

Beton wodoprzepuszczalny można zamówić z dostawą w betonowozie, z którego bezpośrednio będzie on układany w wyznaczonym miejscu. Beton jamisty ma zupełnie inną konsystencję, niż mieszanki tradycyjnie wykorzystywane na budowach. Układa się go bez wibrowania.

Przeczytaj też:

Jak zrobić dobry beton B20 (C16/20) samodzielnie >>>

Grubość warstwy wynosi 10-20 cm. Trzeba równomiernie rozłożyć mieszankę na określonej powierzchni i wyrównać długimi łatami. Bezpośrednio po tym zabiegu beton jamisty trzeba przykryć folią, żeby ograniczyć parowanie wody. Na ułożoną podbudowę można wejść już po kilku godzinach. Żeby przygotować dobrej jakości podłoże z batonu wodoprzepuszczalnego należy unikać układania go w upały. Prace można prowadzić, gdy temperatura wynosi nie mniej niż 5oC.

Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie