Najczęstsze pytania i odpowiedzi: program „Moja woda”

2020-07-13 13:38
woda opadowa - deszcz
Autor: gettyimages Inwestycje w ramach programu „Moja woda” wiążą się z różnymi przepisami prawa budowlanego

Ruszył program „Moja woda”. Dzięki niemu można uzyskać dofinansowanie inwestycji do zbierania deszczówki. Otrzymaliśmy wiele pytań na naszym Facebooku w związku z tym programem i rozwiewamy wasze wątpliwości!

Jakich budynków dotyczy dofinansowanie „Moja woda”?

Inwestycje w ramach programu “Moja woda” powinny dotyczyć budynku już oddanego do użytkowania - w momencie składania wniosku o wypłatę pieniędzy. Faktury i inne dokumenty potwierdzające wykonanie inwestycji powinny być wystawione nie wcześniej niż 1 czerwca 2020 r. Do wniosku o wypłatę pieniędzy trzeba dołączyć również dokumentację fotograficzną z różnych etapów prac.

Co z domami w trakcie budowy? Czy im także przysługuje  dofinansowanie w ramach programu „Moja woda”?

Według naszych konsultacji ze specjalistą z jednego z oddziałów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW) i zapisów regulaminu programu „Moja woda” – w chwili składania wniosku o zwrot pieniędzy budynek powinien być oddany do użytku.

Jak wygląda procedura uzyskania dotacji „Moja woda”?

Najpierw trzeba złożyć wniosek o dofinansowanie, w którym należy podać dane nieruchomości, w której ma być przeprowadzona inwestycja, oraz opisać, co jest planowane do wykonania. WFOŚiGW udziela odpowiedzi na ten wniosek. Jeśli jest pozytywna, inwestor ma 6 miesięcy na jej zrealizowanie. Dlatego w chwili rozpoczęcia prac budynek może być jeszcze nie oddany do użytku, ale powinien – w momencie składania wniosku z dokumentami opisującymi poniesione koszty i potwierdzającymi wykonanie inwestycji.

Gdzie najlepiej konsultować chęć zgłaszania inwestycji w ramach programu „Moja woda"?

Inwestycje w ramach programu „Moja woda” wiążą się z różnymi przepisami prawa budowlanego. W kwestii zgłaszania lub uzyskiwania pozwolenia na budowę inwestycji najlepiej konsultować się w miejscowych urzędach, ponieważ w lokalnych regulacjach prawnych, np. planie zagospodarowania przestrzennego lub planie ochrony środowiska, mogą istnieć jakieś ograniczenia. Ponadto inwestycje tego typu mogą mieć wpływ na stosunki gruntowo-wodne na konkretnej działce.

Jak duży musi być zbiornik retencyjny na deszczówkę, żeby objęło go dofinansowanie?

  • Zbiornik podziemny na deszczówkę musi mieć pojemność od 2 m3.
  • Zbiornik nadziemny otwarty na deszczówkę również powinien mieć pojemność co najmniej 2 m3

Zbiornik na deszczówkę nadziemny zamknięty może mieć pojemność od 1 m3, jednak w przypadku zbiorników o pojemności mniejszej niż 2 m3 wymagane jest, aby w ramach dofinansowania zostały zakupione minimum 2 sztuki.

Biorąc pod uwagę ilość deszczówki, którą można zebrać z dachu podczas nawet krótkiej ulewy, zdecydowanie warto zainwestować w większy zbiornik na deszczówkę.

Czy na istniejące już wcześniej instalacje też można otrzymać dofinansowanie?

Nie, dotacja dotyczy inwestycji zrealizowanych od 1 czerwca 2020 r.

Jak jest traktowana instalacja rozsączająca wody opadowe?

Tak samo jak instalacja rozsączająca ścieki z przydomowej oczyszczalni. Trzeba pamiętać, że minimalna odległość drenażu rozsączającego od ujęcia wody powinna wynosić 30 m. Na małe oczyszczalnie wystarczy tylko zgłoszenie.

Oczko wodne o powierzchni lustra wody nie większej niż 50 m2 nie wymaga zgłoszenia. Studnia chłonna powinna być zbudowana w odległości 3-5 m od granicy działki. Przy głębokości do 3 m nie wymaga zgłoszenia. Przy głębszej studni potrzebne jest zgłoszenie i mapa do celów projektowych.

Czy program „Moja woda” obejmuje również studnię?

Obejmuje budowę studni chłonnej do rozsączania deszczówki, ale nie studni – ujęcia wody dla domu. Na tę inwestycję można uzyskać EKOpożyczkę w BOŚ Banku.

Mam wykopaną studnię, z której nie korzystam. W  domu jest woda z wodociągów i chciałabym podłączyć rury, żeby łapać deszczówkę i miałabym wodę do podlewania. Czy na takie rozwiązanie mogę składać dokumenty o dotacje?

Jeśli studnią jest ocembrowany zbiornik, w którym można przechowywać deszczówkę, to można do niego ją odprowadzać. Dotacja będzie dotyczyć tylko działań inwestycyjnych wykonanych od 1 czerwca 2020 r.

Drenaż rozsączający na działce - sposób na wodę deszczową

Czy mogę ubiegać się o finansowanie tej samej inwestycji z różnych źródeł?

Nie należy ubiegać się na finansowanie tej samej inwestycji z różnych źródeł. Większą inwestycję można podzielić na kilka i złożyć wnioski do WFOŚiGW i samorządu, np. na zbiornik i orurowanie doprowadzające wodę do niego oraz osobno na drenaż rozsączający lub studnię chłonną itp.

Sonda
Co chciałbyś mieć w swoim ogrodzie?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie