Najczęstsze pytania i odpowiedzi: program „Moja woda”

2020-07-13 13:38

Ruszył program „Moja woda”. Dzięki niemu można uzyskać dofinansowanie inwestycji do zbierania deszczówki. Otrzymaliśmy wiele pytań na naszym Facebooku w związku z tym programem i rozwiewamy wasze wątpliwości!

woda opadowa - deszcz
Autor: gettyimages Inwestycje w ramach programu „Moja woda” wiążą się z różnymi przepisami prawa budowlanego

Jakich budynków dotyczy dofinansowanie „Moja woda”?

Inwestycje w ramach programu “Moja woda” powinny dotyczyć budynku już oddanego do użytkowania - w momencie składania wniosku o wypłatę pieniędzy. Faktury i inne dokumenty potwierdzające wykonanie inwestycji powinny być wystawione nie wcześniej niż 1 czerwca 2020 r. Do wniosku o wypłatę pieniędzy trzeba dołączyć również dokumentację fotograficzną z różnych etapów prac.

Co z domami w trakcie budowy? Czy im także przysługuje  dofinansowanie w ramach programu „Moja woda”?

Według naszych konsultacji ze specjalistą z jednego z oddziałów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW) i zapisów regulaminu programu „Moja woda” – w chwili składania wniosku o zwrot pieniędzy budynek powinien być oddany do użytku.

Jak wygląda procedura uzyskania dotacji „Moja woda”?

Najpierw trzeba złożyć wniosek o dofinansowanie, w którym należy podać dane nieruchomości, w której ma być przeprowadzona inwestycja, oraz opisać, co jest planowane do wykonania. WFOŚiGW udziela odpowiedzi na ten wniosek. Jeśli jest pozytywna, inwestor ma 6 miesięcy na jej zrealizowanie. Dlatego w chwili rozpoczęcia prac budynek może być jeszcze nie oddany do użytku, ale powinien – w momencie składania wniosku z dokumentami opisującymi poniesione koszty i potwierdzającymi wykonanie inwestycji.

Gdzie najlepiej konsultować chęć zgłaszania inwestycji w ramach programu „Moja woda"?

Inwestycje w ramach programu „Moja woda” wiążą się z różnymi przepisami prawa budowlanego. W kwestii zgłaszania lub uzyskiwania pozwolenia na budowę inwestycji najlepiej konsultować się w miejscowych urzędach, ponieważ w lokalnych regulacjach prawnych, np. planie zagospodarowania przestrzennego lub planie ochrony środowiska, mogą istnieć jakieś ograniczenia. Ponadto inwestycje tego typu mogą mieć wpływ na stosunki gruntowo-wodne na konkretnej działce.

Jak duży musi być zbiornik retencyjny na deszczówkę, żeby objęło go dofinansowanie?

  • Zbiornik podziemny na deszczówkę musi mieć pojemność od 2 m3.
  • Zbiornik nadziemny otwarty na deszczówkę również powinien mieć pojemność co najmniej 2 m3

Zbiornik na deszczówkę nadziemny zamknięty może mieć pojemność od 1 m3, jednak w przypadku zbiorników o pojemności mniejszej niż 2 m3 wymagane jest, aby w ramach dofinansowania zostały zakupione minimum 2 sztuki.

Biorąc pod uwagę ilość deszczówki, którą można zebrać z dachu podczas nawet krótkiej ulewy, zdecydowanie warto zainwestować w większy zbiornik na deszczówkę.

Czy na istniejące już wcześniej instalacje też można otrzymać dofinansowanie?

Nie, dotacja dotyczy inwestycji zrealizowanych od 1 czerwca 2020 r.

Jak jest traktowana instalacja rozsączająca wody opadowe?

Tak samo jak instalacja rozsączająca ścieki z przydomowej oczyszczalni. Trzeba pamiętać, że minimalna odległość drenażu rozsączającego od ujęcia wody powinna wynosić 30 m. Na małe oczyszczalnie wystarczy tylko zgłoszenie.

Oczko wodne o powierzchni lustra wody nie większej niż 50 m2 nie wymaga zgłoszenia. Studnia chłonna powinna być zbudowana w odległości 3-5 m od granicy działki. Przy głębokości do 3 m nie wymaga zgłoszenia. Przy głębszej studni potrzebne jest zgłoszenie i mapa do celów projektowych.

Czy program „Moja woda” obejmuje również studnię?

Obejmuje budowę studni chłonnej do rozsączania deszczówki, ale nie studni – ujęcia wody dla domu. Na tę inwestycję można uzyskać EKOpożyczkę w BOŚ Banku.

Mam wykopaną studnię, z której nie korzystam. W  domu jest woda z wodociągów i chciałabym podłączyć rury, żeby łapać deszczówkę i miałabym wodę do podlewania. Czy na takie rozwiązanie mogę składać dokumenty o dotacje?

Jeśli studnią jest ocembrowany zbiornik, w którym można przechowywać deszczówkę, to można do niego ją odprowadzać. Dotacja będzie dotyczyć tylko działań inwestycyjnych wykonanych od 1 czerwca 2020 r.

Drenaż rozsączający na działce - sposób na wodę deszczową

Czy mogę ubiegać się o finansowanie tej samej inwestycji z różnych źródeł?

Nie należy ubiegać się na finansowanie tej samej inwestycji z różnych źródeł. Większą inwestycję można podzielić na kilka i złożyć wnioski do WFOŚiGW i samorządu, np. na zbiornik i orurowanie doprowadzające wodę do niego oraz osobno na drenaż rozsączający lub studnię chłonną itp.

Sonda
Co chciałbyś mieć w swoim ogrodzie?
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie