Włoski ogród: jak stworzyć ogród w stylu włoskim? Jakie rośliny w nim posadzić?

2025-04-28 18:00

Włoski ogród wydaje się być podobny do klasycznych ogrodów śródziemnomorskich, ale jego początków należy szukać w okresie renesansu. Jak zaaranżować ogród w stylu włoskim? Jakie rośliny w nim posadzić, by poczuć się, jak w Italii?

Ogród włoski

i

Autor: violinconcertono3/Getty Images Włoski ogród ze rzeźbami, labiryntem i drzewami cyprysowymi

Spis treści

  1. Ścieżki i chodniki w ogrodzie włoskim
  2. Meble w ogrodzie włoskim
  3. Ogrodowe rzeźby, fontanny, kaskady i altany w ogrodzie włoskim
  4. Pielęgnacja w ogrodzie włoskim
  5. Rośliny w ogrodzie włoskim - jakie pasują najlepiej?
  6. Włoski klimat w naszym ogrodzie - zastosuj te zasady!
  7. Polskie zamienniki roślin śródziemnomorskich do włoskiego ogrodu

W ostatnich latach ogrody z różnych stron świata cieszą się rosnącą popularnością. Zachwycamy się wakacyjnym urokiem ogrodów śródziemnomorskich, cenimy sobie mało wymagające ogrody preriowe i podziwiamy niezobowiązujące ogrody angielskie, dlatego warto poznać też inne style ogrodowe, jak np. ogród włoski, którego założenia odbiegają nieco od innych, znanych nam ogrodów.

Włoski ogród wydaje się być podobny do klasycznych ogrodów śródziemnomorskich, ale jego początków należy szukać w okresie renesansu, kiedy to nastąpił rozkwit włoskiego ogrodnictwa, a ogrody nabrały formalnego, uporządkowanego i eleganckiego charakteru.

Ścieżki i chodniki w ogrodzie włoskim

Styl włoskiego ogrodu można nawet określić mianem geometrycznego minimalizmu, gdyż nie ma w nim zbyt wielu kolorowych roślin (zwykle są to pojedyncze, mocne akcenty kwiatów w żywych, ciepłych kolorach), a ścieżki i rabaty wytyczane są symetrycznie względem osi głównej (symetria osiowa, polegająca na równomiernym rozmieszczeniu elementów po obu stronach osi poziomej) i mają geometryczne kształty. Znajdziemy w nim głównie proste, szerokie chodniki z kamiennych płyt lub równe, żwirowe alejki, które przecinają się pod kątem prostym i prowadzą do różnych części ogrodu.

Meble w ogrodzie włoskim

W ogrodzie włoskim ważną rolę pełnią też eleganckie i wygodne meble ogrodowe, ulokowane w zacisznych i dających poczucie intymności kącikach wypoczynkowych nazywanych parterami ogrodowymi lub kwaterami, otoczonych przez niskie, starannie formowane żywopłoty, kamienne murki lub rzędy terakotowych donic, zapewniających powtarzalność formy.

Ogrodowe rzeźby, fontanny, kaskady i altany w ogrodzie włoskim

Cenionym elementem ogrodu włoskiego są także ogrodowe rzeźby, naturalne groty oraz fontanny lub kaskady wodne z szemrzącą wodą, a także pergole pokryte roślinami i altany, zapewniające cień podczas słonecznych, upalnych dni.

Wodne elementy w ogrodzie: oczko wodne, kaskada, wodospad, zdrój, fontanna, strumień

Dekoracje ogrodowe, meble i mała architektura utrzymana jest w naturalnej, ciepłej kolorystyce, ze szczególnym naciskiem na beże, biele, szarości i brązy. Ze względu na swoją geometryczność, minimalizm i elegancję, ogrodowi włoskiemu bliżej jest do francuskich ogrodów pałacowych niż luźnych ogrodów śródziemnomorskich, dlatego lepiej pasuje do domu nowoczesnego lub stylowego niż wiejskiego.

Pielęgnacja w ogrodzie włoskim

Należy też pamiętać, że taki ogród jest bardzo wymagający, a jego utrzymanie kosztuje sporo pracy związanej ze starannym przycinaniem żywopłotów, pnączy na pergolach czy geometrycznych form roślinnych (np. kul z bukszpanu), a także systematycznym koszeniem trawników, pielęgnowaniem rabat oraz utrzymywaniem w ryzach drzew i krzewów. Jeśli jednak cenimy sobie ład, harmonię i porządek, to ogród włoski z pewnością powinien nas zainteresować.

Przeczytaj też: Jak formować topiary z roślin?

Ogród włoski

i

Autor: oliale72/Getty Images W ogrodzie włoskim znajdziemy równe, żwirowe alejki, które przecinają się pod kątem prostym i prowadzą do różnych części ogrodu

Rośliny w ogrodzie włoskim - jakie pasują najlepiej?

Oczywiście żaden ogród nie istnieje bez roślin, dlatego także w wypielęgnowanym i zadbanym ogrodzie włoskim są one ważnym elementem.

Królują w nim głównie przycinane i formowane gatunki zimozielone (np. bukszpany, laurowiśnie, wawrzyny szlachetne), które służą do dzielenia ogrodu na strefy oraz wytyczania kwater, ale swoje miejsce znajdują też kwiaty. Wprawdzie zwykle nie tworzą wielobarwnych rabat, tylko stanowią mocne akcenty kolorystyczne, nawiązujące do gorącego, włoskiego klimatu i słońca Toskanii. Cenione są głównie czerwone i różowe, ale też białe róże, kolorowe pelargonie, amarantowe bugenwille, fioletowe lawendy i jaskrawożółte kocanki włoskie oraz rudbekie, a także kwitnące krzewy, jak np. oleandry.

We włoskich ogrodach nie brakuje też roślin krajobrazowych takich jak strzeliste cyprysy, a także drzewek oliwnych i drzewek cytrusowych (uprawianych także w donicach na tarasach i ogrodowym patio), które w ciepłym, włoskim klimacie czują się doskonale.

Pergole w ogrodzie włoskim obsadza się natomiast pnączami takimi jak spektakularnie kwitnące wisterie, pachnące jaśminy, kwitnące na pomarańczowo miliny, szybko rosnące winobluszcze czy róże pnące. Obok miejsc wypoczynkowych sadzone są też aromatyczne zioła (np. rozmaryn, bazylia, mięta, tymianek).

Przeczytaj też: Jak stworzyć ładne i funkcjonalne miejsce wypoczynku w ogrodzie

Włoski klimat w naszym ogrodzie - zastosuj te zasady!

Choć ogrody włoskie są zwykle dość rozległe, nie potrzebujemy wiele przestrzeni aby odwzorować ich styl na własnej działce, wystarczy tylko dobry plan (najlepiej rozrysowany na kartce) i trzymanie się głównych założeń włoskiego stylu ogrodowego.

  • Postarajmy się zaplanować geometryczne i symetrycznie rozmieszczone względem osi głównej rabaty oraz kwatery do wypoczynku, nawet jeśli oznaczałoby to niewielką przestrzeń z miejscem na krzesło ogrodowe i mały stolik.
  • Kąciki wypoczynkowe otoczmy kamiennym murkiem lub niskimi, krótko strzyżonymi żywopłotami z bukszpanu bądź tui i poprowadźmy do nich proste ścieżki i alejki, wyłożone kamiennymi płytami lub wysypane żwirem.
  • Jeśli mamy taką możliwość, zaplanujmy w ogrodzie patio, najlepiej zadaszone pergolą z pnączami dającymi cień w letnie popołudnia. Ozdobą takiego miejsca mogą być terakotowe donice, wypełnione sezonowymi kwiatami, różami lub roślinami śródziemnomorskimi takimi jak np. lawenda.
  • W centralnym punkcie ogrodu postarajmy się też wyznaczyć kwaterę, w której umieścimy małą fontannę, rzeźbę lub terakotową amforę. Włoski styl ogrodu podkreślą też murki z piaskowca, kamienne schody, placyki wyłożone terakotową mozaiką oraz gliniane donice i amfory.
  • W ogrodzie posadźmy też żywo ubarwione kwiaty, które będą mocnym akcentem roślinnych kompozycji.

Przeczytaj też: Co posadzić obok lawendy w ogrodzie? Z czym łączyć lawendę?

Polskie zamienniki roślin śródziemnomorskich do włoskiego ogrodu

Planując nasadzenia, nie musimy się martwić, że w naszym klimacie nie da się uprawiać roślin śródziemnomorskich, takich jak oliwki czy cyprysy, gdyż można zastąpić je podobnie wyglądającymi gatunkami, które są bardziej odporne na niskie temperatury.

  • Zamiast cyprysów możemy posadzić kolumnowe odmiany jałowców, np. jałowiec skalny 'Blue Arrow' czy 'Skyrocket', lub cisów.
  • Zamiast drzewek oliwnych możemy posadzić oliwniki wąskolistne lub grusze wierzbolistne.

Jeśli mamy możliwość przechowywania roślin przez zimę w chronionym przed mrozem pomieszczeniu, możemy też ozdobić nasz ogród lub patio roślinami śródziemnomorskimi uprawianymi w donicach, takimi jak bugenwille, mirty zwyczajne, drzewka cytrusowe, oliwki, cyprysiki, oleandry.

Przeczytaj też: Ogród w stylu arabskim - jak urządzić ogród arabski?

Murator Ogroduje #2: Trzy tanie sposoby na bujny ogród
Murator Google News
Murowane starcie
Taras – bez dachu czy zadaszony? MUROWANE STARCIE