Ogród w stylu arabskim - jak urządzić ogród arabski?

2021-09-21 7:45
Ogród w stylu arabskim
Autor: GettyImages Ogród w stylu arabskim pełen jest egzotycznych roślin uprawianych w donicach

Ogród w stylu arabskim ma oddziaływać na ciało i duszę, być namiastką raju. Służy temu jasna kolorystyka, geometryczny układ i obecność wody. Podpowiadamy jak urządzić ogród w stylu arabskim. Cechy charakterystyczne ogrodu arabskiego. Rośliny do ogrodu arabskiego.

Ogród w stylu arabskim pełen jest kształtów, barw i upojnych aromatów, słychać w nim dźwięki muzyki i cichy plusk wody. Można się w nim poczuć jak na egzotycznych wakacjach. Całość aranżacji podzielona jest murkami i trejażami, a ścieżki i schody wyłożone są kolorowymi ceramicznymi płytkami. 

Nawierzchnie w ogrodzie: duże płyty betonowe na ścieżki i tarasy >>>

Kompozycja ogrodu w stylu arabskim

Ogród w stylu arabskim zaprojektowany jest na planie kwadratu, a jego wnętrze podzielone murkami, ścieżkami i żywopłotami na mniejsze patia i pokoje. Najważniejszą częścią ogrodu jest jego centralna część, gdzie przeważnie znajduje się utwardzony placyk z kwadratowym lub okrągłym zbiornikiem wodnym, altanką czy pawilonem. Ogród w stylu arabskim pełen jest łuków, ażurowych ścian, zielonych tuneli, ozdobnych bram i bramek.

Kolory w ogrodzie arabskim

W ogrodzie w stylu arabskim dominują ciepłe barwy ziemi, błękity i turkusy morza oraz kolor pomarańczy, podkreślony złotem, srebrem czy miedzią. W aranżacji jest też sporo bieli, stanowiącej dobro tło dla innych barw. Charakterystyczne są mocne zestawienia kolorystyczne.

Ogród w stylu arabskim
Autor: GettyImages Nieodłącznym elementem ogrodu w stylu arabskim jest woda

Woda w ogrodzie arabskim

Pierwszoplanową rolę w ogrodzie w stylu arabskim odgrywa woda, uważana za źródło życia, synonim dostatku i raju. Kanały, stawy, baseny, kaskady, strumienie i inne wodne detale podkreślają geometrię ogrodu. W zbiornikach nie sadzi się roślin, za to ich dno i ścianki często wykłada się kolorową ceramiczną mozaiką lub płytkami azulejo. Charakterystycznym elementem arabskiej aranżacji jest kanał biegnący przez środek ogrodu, w którym jak w lustrze odbijają się drzewa, rzeźby i zabudowania.

Wodne elementy w ogrodzie: oczko wodne, kaskada, wodospad, zdrój, fontanna, strumień >>>

Ogród w stylu arabskim
Autor: GettyImages

Ornamenty i mozaiki w ogrodzie arabskim

Aranżacja w stylu arabskim pełen jest ornamentów, kolorowych mozaik i płytek azulejo w słonecznych, wesołych barwach – widać je nie tylko na ścianach, murach, schodach, nawierzchniach i zbiornikach wodnych, ale też na przedmiotach codziennego użytku.

Ogród w stylu arabskim
Autor: GettyImages

Materiały i detale w ogrodzie arabskim

Ogród w stylu arabskim wzniesiony jest z drewna, ceramiki, metalu i marmuru. Szorstkie, matowe powierzchnie skontrastowane są z połyskliwymi ceramicznymi płytkami i mozaikami. Stosuje się też dywany i dekoracyjne tkaniny służące za zasłony, pokrycia kanap i wszechobecnych poduszek rzuconych na siedziska, leżanki i kanapy. Uzupełnieniem aranżacji w arabskim stylu są stylowe, bogato zdobione detale, np. stoły z mozaikami, stylowe lampy, lampiony i świeczniki, fajki wodne, fantazyjne imbryki.

Taras: inspiracje, aranżacje i gotowe rozwiązania. ZDJĘCIA >>>

Rośliny do ogrodu arabskiego

Ogród w stylu arabskim pełen jest egzotycznych roślin uprawianych w donicach, np. cytrusów, granatów, palm, wawrzynów. Obowiązkowe jest też rosarium, pełne bujnie kwitnących krzewów róż. W ogrodzie arabskim sadzi się też inne krzewy ozdobne, np. hortensje, krzewuszki, pigwowce. Po murach i łukach konstrukcji wspina się winorośl, pnące róże, powojniki i inne pnącza. Natomiast z kwitnących roślin jednorocznych i wieloletnich, np. lobelii, petunii, goździków, żeniszków, tworzy się kwietniki i klomby dające efekt wzorzystych orientalnych dywanów.W ogrodzie unosi się zapach róż, tytoniu ozdobnego, heliotropu i wytrawny aromat ziół. Luźny pokrój roślin zmiękcza ostre „kanty” geometrycznej aranżacji.

>>Przeczytaj też:

Gatunki polecane do ogrodu arabskiego
Ogród w stylu arabskim

Autor: GettyImages

Rośliny egzotyczne uprawiane w donicach: cytrusy, oleandry, laury, palmy.Krzewy: róże, hortensje, pigwowce, krzewuszki, piwonie, migdałki, cisy.Pnącza: winorośl, pnące róże, powojniki, kapryfolium.Rośliny jednoroczne i byliny: lobelie, petunie, żeniszki, goździki, tytoń ozdobny, maki, chabry, chryzantemy, heliotropy, irysy, lilie, liliowce, pierwiosnki, rośliny cebulowe.Zioła: bazylia, mięta, oregano.

Ogród w stylu arabskim
Autor: GettyImages W ogrodzie arabskim mozaiki można spotkać także na nawierzchniach
Lustro w stylu orientalnym - pomysł na dekorację. ZRÓB TO SAM
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie