Ogród w stylu arabskim - jak urządzić ogród arabski?

2019-08-30 13:36 Aldona Zakrzewska
Ogród w stylu arabskim
Autor: GettyImages Ogród w stylu arabskim pełen jest egzotycznych roślin uprawianych w donicach

Ogród w stylu arabskim ma oddziaływać na ciało i duszę, być namiastką raju. Służy temu jasna kolorystyka, geometryczny układ i obecność wody. Podpowiadamy jak urządzić ogród w stylu arabskim. Cechy charakterystyczne ogrodu arabskiego. Rośliny do ogrodu arabskiego.

Ogród w stylu arabskim pełen jest kształtów, barw i upojnych aromatów, słychać w nim dźwięki muzyki i cichy plusk wody. Można się w nim poczuć jak na egzotycznych wakacjach. Całość aranżacji podzielona jest murkami i trejażami, a ścieżki i schody wyłożone są kolorowymi ceramicznymi płytkami. 

Nawierzchnie w ogrodzie: duże płyty betonowe na ścieżki i tarasy >>>

Kompozycja ogrodu w stylu arabskim

Ogród w stylu arabskim zaprojektowany jest na planie kwadratu, a jego wnętrze podzielone murkami, ścieżkami i żywopłotami na mniejsze patia i pokoje. Najważniejszą częścią ogrodu jest jego centralna część, gdzie przeważnie znajduje się utwardzony placyk z kwadratowym lub okrągłym zbiornikiem wodnym, altanką czy pawilonem. Ogród w stylu arabskim pełen jest łuków, ażurowych ścian, zielonych tuneli, ozdobnych bram i bramek.

Kolory w ogrodzie arabskim

W ogrodzie w stylu arabskim dominują ciepłe barwy ziemi, błękity i turkusy morza oraz kolor pomarańczy, podkreślony złotem, srebrem czy miedzią. W aranżacji jest też sporo bieli, stanowiącej dobro tło dla innych barw. Charakterystyczne są mocne zestawienia kolorystyczne.

Ogród w stylu arabskim
Autor: GettyImages Nieodłącznym elementem ogrodu w stylu arabskim jest woda

Woda w ogrodzie arabskim

Pierwszoplanową rolę w ogrodzie w stylu arabskim odgrywa woda, uważana za źródło życia, synonim dostatku i raju. Kanały, stawy, baseny, kaskady, strumienie i inne wodne detale podkreślają geometrię ogrodu. W zbiornikach nie sadzi się roślin, za to ich dno i ścianki często wykłada się kolorową ceramiczną mozaiką lub płytkami azulejo. Charakterystycznym elementem arabskiej aranżacji jest kanał biegnący przez środek ogrodu, w którym jak w lustrze odbijają się drzewa, rzeźby i zabudowania.

Wodne elementy w ogrodzie: oczko wodne, kaskada, wodospad, zdrój, fontanna, strumień >>>

Ogród w stylu arabskim
Autor: GettyImages

Ornamenty i mozaiki w ogrodzie arabskim

Aranżacja w stylu arabskim pełen jest ornamentów, kolorowych mozaik i płytek azulejo w słonecznych, wesołych barwach – widać je nie tylko na ścianach, murach, schodach, nawierzchniach i zbiornikach wodnych, ale też na przedmiotach codziennego użytku.

Ogród w stylu arabskim
Autor: GettyImages

Materiały i detale w ogrodzie arabskim

Ogród w stylu arabskim wzniesiony jest z drewna, ceramiki, metalu i marmuru. Szorstkie, matowe powierzchnie skontrastowane są z połyskliwymi ceramicznymi płytkami i mozaikami. Stosuje się też dywany i dekoracyjne tkaniny służące za zasłony, pokrycia kanap i wszechobecnych poduszek rzuconych na siedziska, leżanki i kanapy.
Uzupełnieniem aranżacji w arabskim stylu są stylowe, bogato zdobione detale, np. stoły z mozaikami, stylowe lampy, lampiony i świeczniki, fajki wodne, fantazyjne imbryki.

Taras: inspiracje, aranżacje i gotowe rozwiązania. ZDJĘCIA >>>

Rośliny do ogrodu arabskiego

Ogród w stylu arabskim pełen jest egzotycznych roślin uprawianych w donicach, np. cytrusów, granatów, palm, wawrzynów. Obowiązkowe jest też rosarium, pełne bujnie kwitnących krzewów róż.
W ogrodzie arabskim sadzi się też inne krzewy ozdobne, np. hortensje, krzewuszki, pigwowce. Po murach i łukach konstrukcji wspina się winorośl, pnące róże, powojniki i inne pnącza. Natomiast z kwitnących roślin jednorocznych i wieloletnich, np. lobelii, petunii, goździków, żeniszków, tworzy się kwietniki i klomby dające efekt wzorzystych orientalnych dywanów.
W ogrodzie unosi się zapach róż, tytoniu ozdobnego, heliotropu i wytrawny aromat ziół. Luźny pokrój roślin zmiękcza ostre „kanty” geometrycznej aranżacji.

>>Przeczytaj też:

Gatunki polecane do ogrodu arabskiego
Ogród w stylu arabskim

Autor: GettyImages

Rośliny egzotyczne uprawiane w donicach: cytrusy, oleandry, laury, palmy.
Krzewy: róże, hortensje, pigwowce, krzewuszki, piwonie, migdałki, cisy.
Pnącza: winorośl, pnące róże, powojniki, kapryfolium.
Rośliny jednoroczne i byliny: lobelie, petunie, żeniszki, goździki, tytoń ozdobny, maki, chabry, chryzantemy, heliotropy, irysy, lilie, liliowce, pierwiosnki, rośliny cebulowe.
Zioła: bazylia, mięta, oregano.

Ogród w stylu arabskim
Autor: GettyImages W ogrodzie arabskim mozaiki można spotkać także na nawierzchniach
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie
KOMENTARZE