Nawierzchnie w ogrodzie: duże płyty betonowe na ścieżki i tarasy

2014-05-05 14:20 Elżbieta Borkowska-Gorączko

O ile kostki betonowe na dobre zagościły jako nawierzchnie w ogrodach, o tyle duże płyty chodnikowe są znacznie mniej popularne. Dlaczego warto wybrać płyty betonowe na nawierzchnie w ogrodzie? Ścieżki i tarasy z płyt betonowych.

Beton to materiał bardzo plastyczny. Wykonane z niego elementy mogą imitować inne materiały, jednak są od nich znacznie trwalsze. Jedne z nich są stylizowane na stare, inne pasują do nowoczesnej architektury. Płyty betonowe łatwo dopasować do otoczenia – ogrodu i elewacji domu.

Dlaczego warto wybrać płyty betonowe na nawierzchnie w ogrodzie

Warto wybrać beton na nawierzchnie w ogrodzie, gdyż zrobione z niego elementy odznaczają się dużą wytrzymałością i trwałością, są łatwe w czyszczeniu i pielęgnacji, szybko się je układa, ponieważ są do siebie dobrze dopasowane. Fakturą i barwą do złudzenia mogą przypominać kamień, najczęściej piaskowiec, wapień lub trawertyn, a także drewno czy ceramikę. Niekiedy wierzchnia warstwa jest pokryta naturalnym kruszywem (różne rodzaje granitu, bazalt, piasek kwarcowy).

>>Przeczytaj też:

Często oferowane są płyty betonowe w kilku rozmiarach pozwalających układać proste geometryczne wzory. Najpopularniejsza wielkość to 60 x 60 cm, 60 x 45 cm, 60 x 30 cm i 30 x 30 cm, ale są też płyty większe, na przykład 80 x 80 cm czy 100 x 60 cm, a także kształtki, dzięki którym można układać koła i łuki. Zwykle mają grubość od 3,5 do 4,5 cm, ale elementy bardzo duże są nawet 8-centymetrowej grubości. Układa się je na kilkucentymetrowej warstwie piasku, bez konieczności kładzenia krawężników. Warto je zaimpregnować. Zapobiegnie to pojawianiu się wykwitów oraz wnikaniu brudu w powierzchnię.

Zastosowanie płyt betonowych w ogrodzie

Płyty betonowe można stosować wszędzie tam, gdzie zaplanowany jest ruch pieszy. Przeznaczone są do utwardzania ścieżek, tarasów, strefy wejścia, placów w ogrodzie, wykorzystuje się je także jako stopnie schodów.
W kolekcjach wielu firm są nie tylko elementy nawierzchni, ale także utrzymane w tej samej stylistyce bloczki i systemy murowe, palisady i obrzeża. Pozwala to na jednorodne zagospodarowanie całej przestrzeni wokół domu.

Płyty betonowe
Autor: GettyImages Przestrzeń między płytami betonowymi wypełniono drobnymi kamykami - tak może wyglądać ścieżka w ogrodzie
CZTERY PORY ROKU w ogrodzie
Cztery Pory Roku

Autor: GettyImages

Chcesz zobaczyć, jak zmienia się ogród w kolejnych porach roku i jakie prace należy wykonać w poszczególnych miesiącach roku?
Szukasz ciekawych pomysłów na urządzenie i aranżacji ogrodu?
Potrzebujesz porad dotyczących pielęgnacji roślin?
Zajrzyj na stronę naszej nowej akcji "CZTERY PORY ROKU"!
Znajdziesz tam wiele cennych wskazówek, które pomogą Ci urządzić i pielęgnować ogród. Zapraszamy!

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie
KOMENTARZE
urszulka
|

bardzo fajne rozwiązanie z takimi betonowymi imitacjami, ale trzeba pamiętać, że niestety beton w kontakcie z wodą się niszczy. Więc warto pomyśleć o impregnacji. My zastosowaliśmy płyn dynasil protect. Świetny środek własnie do zabezpieczania produktów wykonanych z betonu. Dzięki temu, że chroni przed wodą, nie powoduje mrozowego pękania takich płytek. A wcześniej zdarzało nam się to bardzo często..