Piec gazowy z zasobnikiem. Jak działa kocioł kompaktowy?

2020-07-22 13:40
Piec gazowy z zasobnikiem stojący
Autor: materiały prasowe Viessmann Duży stojący piec gazowy z dużym zasobnikiem wygląda jak nowoczesna lodówka

Wybieramy kocioł (piec) gazowy z zasobnikiem. Kotły kompaktowe mogą zasilać instalację c.o. i produkować ciepłą wodę użytkową nawet w dużych domach. Mają dwa wymienniki ciepła i zasobnik ciepłej wody.

Kocioł (piec) gazowy dwufunkcyjny z zasobnikiem można kupić w wersji wiszącej lub stojącej. Rozwiązania różnią się przede wszystkim pojemnością zasobnika i sposobem podgrzewania wody.

W wersji wiszącej pieca gazowego zasobnik ma objętość 40-60 l, w stojącej – nawet 300 l. Wielu producentów oferuje do wyboru kilka wielkości zasobnika, na przykład 100, 120, 150 l, tak żeby każdy klient mógł dobrać go do swoich potrzeb.

Jaki piec gazowy wybrać

W większych domach z kilkoma łazienkami, gdy kilka razy dziennie trzeba napełnić np. wannę z hydromasażem, albo często korzysta się z prysznica z deszczownią, zużycie ciepłej wody jest większe. Przy takich założeniach piec gazowy dwufunkcyjny z przepływowym podgrzewaczem wody może nie zapewnić oczekiwanego komfortu, chyba że przyjmiemy najmniejszy wariant rodziny (4 osoby) oszczędnie korzystającej z łazienki. Znacznie rozsądniej będzie wybrać piec jednofunkcyjny z zasobnikiem lub kompakt, zwłaszcza stojący. Dobrze skonfigurowany zestaw piec gazowy plus zasobnik może zapewnić komfort każdej, nawet największej rodzinie. Tam, gdzie w grę wchodzi naprawdę duże zużycie c.w.u., warto rozważyć kupno pieca gazowego z zasobnikiem, w którym będzie wężownica zasilana przez zamontowane na dachu kolektory słoneczne.

Przeczytaj też:

Ogrzewanie z kolektorami słonecznymi i kotłem kondensacyjnym: koszty instalacji i eksploatacji >>>

Teoretycznie każdy piec z zasobnikiem można po odpowiednich przeróbkach podłączyć do takiej instalacji, jednak lepiej od razu wybrać taki, którego producent przewidział wykorzystanie solarów i zainstalował w nim odpowiednie podzespoły.

Dobór kotła gazowego do domu energooszczędnego

Piec gazowy z zasobnikiem: sposób podgrzewania wody

W piecach gazowych z zasobnikiem ciepła woda użytkowa może powstawać w podgrzewaczu przepływowym lub pojemnościowym. Sposób podgrzewania wody w zasobnikach jest ważny, bo decyduje o komforcie. W małych wiszących kotłach kompaktowych nie ma wężownicy, więc do zasobnika jest kierowana gorąca woda podgrzewana przepływowo. Jest tam ładowana od góry, tak żeby w razie poboru od razu gorąca mogła popłynąć do kranu. W zasobniku jest więc warstwowy układ wody o różnej temperaturze - u góry zalega najcieplejsza, im bliżej dna – tym jest zimniejsza. Jeśli cała objętość wody w zasobniku zostanie nagrzana, podgrzewacz automatycznie się wyłącza i uruchamia się dopiero, gdy temperatura wody spadnie do zadanej wartości.

kompaktowy kocioł gazowy
Autor: materiały prasowe Viessmann W obudowie kompaktowego kotła gazowego stojącego na dole znajduje się pojemnościowy zasobnik ciepłej wody z wężownicą

Ponieważ proces podgrzewania wody w zasobniku przebiega warstwowo, tego rodzaju podgrzewacze są nazywane warstwowymi. Innym określeniem, z którym możemy się zetknąć w odniesieniu do tego typu urządzeń, jest zasobnik płytowy. Jest to związane z budową zasobnika, który ma postać płyty z kanalikami, wewnątrz których krąży woda. Jeśli mamy w domu twardą wodę, istnieje niebezpieczeństwo, że kanaliki mogą szybko zarosnąć kamieniem kotłowym. Ich czyszczenie jest bardzo trudne. Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest zastosowanie dodatkowego urządzenia do zmiękczania wody.

W dużych zasobnikach w piecach gazowych stojących są zwykle wężownice i działają one podobnie jak zasobniki do kotłów jednofunkcyjnych, czyli podgrzewacze pojemnościowe.

Piec gazowy z zasobnikiem połączony z kolektorami i pompą ciepła

Piece gazowe kondensacyjne można połączyć w jednej instalacji z kolektorami słonecznymi lub pompą ciepła, co podnosi ich efektywność energetyczną. W układach z kolektorami dobrym rozwiązaniem są duże zasobniki, tak zwane biwalentne – z dwiema wężownicami – w których woda jest wstępnie podgrzewana do temperatury 25oC przez instalację solarną, a potem jest dogrzewana przez kocioł.

Nowoczesny piec gazowych: udogodnienia

Nowoczesne modele pieców gazowych mają różne udogodnienia mające na celu podniesienie sprawności, zwiększenie wydajności, zmniejszenie spalania gazu. Dąży się do obniżenia temperatury spalania, bo to sprzyja zwiększeniu kondensacji, co przekłada się na wyższą sprawność. Stosuje się rozwiązania chroniące palnik, na przykład start kotła z mocą częściową i dopiero w drugim etapie przejście do pracy z mocą właściwą. Ważną rolę odgrywa duży zakres modulacji mocy. Sonda lambda kontroluje proces spalania gazu i dobiera optymalne parametry pracy zależnie od jakości paliwa. Dynamiczna pauza to funkcja, która powoduje, że palnik rzadziej się włącza i pracuje w dłuższych cyklach.

Ważne jest bezpieczeństwo pracy pieca gazowego i całej instalacji, więc kotły wyposaża się w:

  • czujniki temperatury spalin,
  • ograniczniki temperatury maksymalnej,
  • czujniki przepływu wody,
  • zabezpieczenia przed zamarznięciem wody.

Wiele pieców gazowych ma funkcje autodiagnostyki, więc same wyświetlają na ekranie informacje o stanie pracy i awarii.

Ogrzewanie domu - czy wiesz, jakie wybrać?

Pytanie 1 z 10
Ogrzewanie centralne:
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają