Montaż klimatyzacji. Co zyskasz montując klimatyzator?

2009-08-03 2:00
Jakie korzyście niesie ze sobą montaż klimatyzacji?
Autor: PANASONIC Dobry klimat

Klimatyzatory mają wiele zalet. Dzięki nim możemy cieszyć się przyjemnym mikroklimatem wewnątrz domu, gdy na zewnątrz jest duszno i upalnie. A to nie jedyna korzyść z klimatyzacji. Zobacz, dlaczego warto zdecydować się na montaż klimatyzacji. Sprawdź, jaki klimatyzator wybrać...

Klimatyzator - nie tylko chłodzi, ale także grzeje

Niepodważalną zaletą klimatyzatora jest możliwość obniżenia temperatury w domu do wymaganego poziomu. Może okazać się on nieoceniony, zwłaszcza jeśli domownicy źle znoszą upały. Trzeba jednak wiedzieć, że oprócz chłodzenia klimatyzator osusza powietrze. Jest to szczególnie przydatne w czasie burzowej pogody, gdy powietrze jest bardzo wilgotne i wydaje się ciężkie.

Inną ważną funkcją, jaką pełni klimatyzator, jest oczyszczanie powietrza z pyłu. Każde urządzenie tego typu wyposażone jest bowiem w filtr, który zatrzymuje znajdujące się w powietrzu cząstki stałe. Zastosowanie specjalnych filtrów może sprawić, że powietrze w klimatyzowanych pomieszczeniach będzie pozbawione również roztoczy, zarodków grzybów i pleśni, niektórych bakterii i wirusów, a nawet wszelkich zapachów.

Z niektórych urządzeń możemy mieć pożytek nie tylko w czasie ciepłych, letnich dni. Jeśli zdecydujemy się na zakup specjalnego klimatyzatora, który pracuje również jako powietrzna pompa ciepła, będziemy nim mogli ogrzewać powietrze, gdy w domu zacznie robić się chłodno. Klimatyzatory z taką funkcją są droższe od tych tradycyjnych, jednak dzięki nim w okresie zimowym rachunki za ogrzewanie będą znacznie mniejsze w porównaniu z ogrzewaniem grzejnikami elektrycznymi. Przed zakupem zwróćmy uwagę, czy funkcja ogrzewania opiera się na pracy urządzenia jako pompy ciepła, a nie na zwykłej grzałce elektrycznej (eksploatacja klimatyzatorów wyposażonych w grzałkę jest dość kosztowna).

Jaki klimatyzator wybrać i jak przeprowadzić montaż klimatyzacji?

Do wyboru mamy klimatyzatory przenośne, których zaletą jest możliwość przestawienia w miejsce, gdzie akurat chcemy schłodzić powietrze, lub stacjonarne, instalowane na trwałe najczęściej na ścianie. Klimatyzator stacjonarny w przeciwieństwie do przenośnego wymaga podłączenia i uruchomienia przez specjalistę. Ma on jednak większą wydajność i ciszej pracuje. Klimatyzatory przenośne i stacjonarne produkowane są w dwóch wersjach: jako klimatyzatory monoblokowe oraz klimatyzatory split. Monoblokowe to takie, w których wszystkie elementy znajdują się w jednej obudowie. Z kolei klimatyzatory typu split składają się z dwóch części – jednostki zewnętrznej i wewnętrznej. Ciepło usuwane z pomieszczenia przez klimatyzator przenośny monoblokowy jest wydmuchiwane rurą o średnicy kilkunastu centymetrów. Jej koniec trzeba umieścić poza chłodzonym pomieszczeniem. Rurę najczęściej wystawia się przez uchylone okno. Powoduje to, że sprawność instalacji pogarsza się. W przypadku stacjonarnych urządzeń monoblokowych, które produkowane są zazwyczaj jako klimatyzatory okienne, nie ma takiego problemu. Jeśli chodzi o montaż klimatyzacji split, w domach jednorodzinnych są to najczęściej klimatyzatory stacjonarne. Jednostka wewnętrzna (instalowana w pomieszczeniu) połączona jest z zewnętrzną (umieszczaną na elewacji) cienkimi elastycznymi rurami.

Warto wiedzieć

Jaką moc chłodniczą powinien mieć klimatyzator?

Wybierając klimatyzator, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jego wydajność chłodniczą, a więc moc. Przyjmuje się, że w pokojach mieszkalnych powinna ona wynosić 0,1 kW na każdy metr kwadratowy chłodzonej powierzchni. Do salonu o powierzchni 40 m² odpowiednie będzie urządzenie o mocy 4 kW. Wybierając klimatyzator do konkretnego pomieszczenia, trzeba wziąć pod uwagę to, czy jest ono oddzielone od pozostałych wnętrz ścianami i drzwiami, czy też stanowi z nimi jedną przestrzeń. W tym drugim przypadku do obliczenia mocy klimatyzatora powinno się przyjąć sumę powierzchni wszystkich połączonych pomieszczeń.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE