Klimatyzacja z oczyszczaczem powietrza – jak działa?

2022-06-09 13:39

Klimatyzatory kojarzą się przede wszystkim z chłodzeniem pomieszczeń latem. Jednak mogą mieć też funkcje umożliwiające poprawę jakości powietrza.

Klimatyzatory Panasonic Etherea
Autor: Panasonic

Nowoczesne modele klimatyzatorów oferują znacznie więcej niż tylko chłodzenie powietrza w pomieszczeniu. Oprócz zapewnienia optymalnej temperatury – obniżania jej latem, a dogrzewania pomieszczenia zimą, mogą również oczyszczać powietrze.

Klimatyzacja w domu. Wybór i montaż klimatyzatora

Zalety klimatyzacji z oczyszczaczem powietrza

Klimatyzacja z oczyszczaczem gwarantuje lepszą jakość powietrza w zamkniętych wnętrzach, zatrzymuje zanieczyszczenia mogące powodować problemy zdrowotne, takie jak nasilenie objawów alergii czy astmy. Pozwala pozbyć się z powietrza nie tylko zanieczyszczeń, takich jak roztocza kurzu, ale też bardzo drobnych jak pyły zawieszone. Stosowana w klimatyzatorach z oczyszczaczem powietrza technologia antybakteryjna zapewnia czystość przepływającego powietrza trafiającego do pomieszczenia, ale także sterylność samego urządzenia. 

Dzięki klimatyzacji z oczyszczaczem powietrza zamiast osobnych urządzeń: klimatyzatora i oczyszczacza powietrza, możemy mieć jeden sprzęt łączący obie te funkcje. Jest z nim mniej kłopotu niż z dwoma, zarówno pod względem użytkowania i serwisowania, jak też wygospodarowania na nie miejsca w pomieszczeniu.

Jak działa klimatyzacja z oczyszczaczem

Klimatyzacja z oczyszczaczem powietrza pozwala regulować intensywność i temperaturę nawiewanego powietrza, jak również monitorować jego jakość, w tym zawartość groźnych dla zdrowia pyłów zawieszonych odpowiedzialnych za powstawanie smogu, a także skuteczność oczyszczania. Zastosowanie wielostopniowego systemu filtracji, dyfuzora jonowego, a także wykorzystanie bakteriobójczych właściwości promieniowania UV, sprawiają, że powietrze nawiewane do pomieszczeń jest czyste i zdrowe. Systemy filtracji stosowane w klimatyzatorach nie różnią się od tych stosowanych w najlepszych oczyszczaczach powietrza.

W jednostce wewnętrznej takiego klimatyzatora oprócz filtra wstępnego stosuje się dodatkowy filtr antyalergiczny. Pokryty jest specjalną powłoką pochłaniającą szkodliwe substancje, takie jak roztocza kurzu, pyłki roślin, grzyby, pleśnie, mogące powodować reakcje alergiczne lub nasilić objawy astmy. W dobrej jakości klimatyzatorach z oczyszczaczem są stosowane filtry certyfikowane przez międzynarodowe organizacje, takie jak BAF, pomagające dorosłym i dzieciom walczyć z alergią, potwierdzające efektywność usuwania alergenów i roztoczy z powietrza. Urządzenia z takim oznaczeniem są uznawane za bezpieczne dla alergików.

Dodatkowy dyfuzor jonowy neutralizuje obecne w powietrzu patogeny, ale także nieprzyjemne zapachy, w tym dym tytoniowy. Jego działanie polega na uwalnianiu do przepływającego strumienia powietrza jonów, które wiążą szkodliwe cząstki roztoczy, pleśni, grzybów i drobnoustrojów, wychwytują z nich wodór i tworząc z nim cząsteczki H2O, sterylizują je. Wielostopniowy filtr wyłapuje kurz, drobnoustroje i pyły zawieszone, nie tylko PM 10  (drobny pył o wielkości cząstek 10 μm lub mniejszej) i PM 2,5 (bardzo drobny pył o wielkości cząstek 2,5 μm  i mniejszych), ale nawet PM 1,0  (ultradrobne cząstki o średnicy nie większej niż 1 μm).

Wysoka skuteczność oczyszczania powietrza

Technologie zastosowane w klimatyzacji z oczyszczaczem pozwalają aktywnie neutralizować szkodliwe substancje znajdujące się w powietrzu w kilkustopniowym procesie. Dzięki specjalnym czujnikom automatycznie wykrywana jest obecność w powietrzu pyłów PM 1,0. Gdy ich stężenie przekroczy wartość uznaną za dopuszczalną i bezpieczną dla zdrowia, wówczas dyfuzor emituje jony, które wychwytują patogeny z powietrza, a następnie neutralizuje je na filtrach.

Przydatną funkcją klimatyzacji z oczyszczaczem jest stałe monitorowanie jakości powietrza. W zależności od stężenia szkodliwych pyłów w powietrzu zmienia się kolor umieszczonego na obudowie jednostki wewnętrznej klimatyzatora wskaźnika. Wskaźnik działa w oparciu o pomiary stężenia pyłów zawieszonych PM 10, PM 2,5 oraz PM 1,0 (w μg/m3). Są cztery poziomy czystości powietrza sygnalizowane odpowiednią kolorystyką. Zielony oznacza, że jakość jest dobra, żółty – w normie, pomarańczowy – zła, a czerwony – bardzo zła.

Dodatkowe funkcje klimatyzacji z oczyszczaczem powietrza

  • Zwalczanie bakterii. Oprócz systemu filtrów dla poprawienia jakości powietrza w klimatyzatorach stosuje się też dezynfekcję z wykorzystaniem promieniowania UV. W tym celu w klimatyzatorze pod wentylatorem mogą być zamontowane diody LED emitujące światło UV, które mają za zadanie usunięcie do 99,9% bakterii. Promieniowanie ultrafioletowe UVC bezpośrednio uszkadza DNA mikroorganizmów (bakterii, pleśni, wirusów), uniemożliwiając ich namnażanie.
  • Funkcja samooczyszczania. Podczas pracy klimatyzatora w jednostce wewnętrznej może pojawiać się wilgoć. Tworzą się wtedy warunki sprzyjające namnażaniu bakterii oraz rozwojowi grzybów i pleśni. Oznaką, że tak się dzieje może być na przykład nieprzyjemny zapach powietrza wypływającego z klimatyzatora. Aby temu przeciwdziałać, nowoczesne klimatyzatory wyposaża się w funkcję samoczyszczenia. Uruchamia się ona automatycznie po zakończeniu pracy klimatyzatora w trybie chłodzenia. Przez około 30 minut działa wentylator, którego zadaniem jest całkowite osuszenie wymiennika ciepła i tacy ociekowej znajdujących się w jednostce wewnętrznej, czyli miejsc, w których może pojawiać się wilgoć. Dzięki temu wewnątrz klimatyzatora nie będą tworzyć się warunki sprzyjające rozwojowi mikroorganizmów.
  • Sterowanie z poziomu aplikacji. Nowoczesne klimatyzatory typu split mają wbudowany moduł wi-fi. Dzięki temu po pobraniu bezpłatnej aplikacji w systemie Android lu iOS można nimi sterować z dowolnego miejsca na świecie za pomocą smartfona lub tabletu. Ułatwieniem jest menu w języku polskim. Oprócz wygody sterowania i uproszczonego zarządzania pracą klimatyzacji z oczyszczaczem aplikacja oferuje dodatkowe funkcjonalności, między innymi programator tygodniowy, monitoring zużycia energii, zarządzanie filtrami.

Klimatyzatory energooszczędne i ekologiczne

Warto też wspomnieć, że nowoczesne klimatyzatory z oczyszczaczem powietrza są urządzeniami energooszczędnymi i ekologicznymi. Stosowane w nich technologie inwerterowe sprawiają, że pracują wydajnie przy niewielkim zużyciu energii, nie emitują hałasu i drgań. Osiągnięto to dzięki zastosowaniu między innymi wysokowydajnej sprężarki inwerterowej i komponentów karbonowych. Bezszczotkowa, wydajna sprężarka nie tylko zwiększa efektywność pracy klimatyzatora, pozwalając uzyskać nawet o 40% szybsze chłodzenie pomieszczenia, ale sprawia, że urządzenie pracuje znacznie ciszej od klimatyzatorów wyposażonych w klasyczne, nieinwerterowe kompresory. Praca urządzenia jest cicha i ekonomiczna, a schładzanie - szybkie i wydajne.

Standardem staje się też stosowanie w urządzeniach typu split przyjaznego dla środowiska czynnika chłodniczego R32. Charakteryzuje się niskim potencjałem tworzenia efektu cieplarnianego i nie ma niekorzystnego wpływu na warstwę ozonową, o czym świadczy niski wskaźnik GWP (Global Warming Potential), który służy do ilościowej oceny wpływu danej substancji na efekt cieplarniany.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.