Jak skutecznie obniżyć koszty korzystania z klimatyzacji? Krótki poradnik
Coraz częściej, bo już blisko w 150 000 mieszkań i domów w Polsce, stawiamy na komfortową instalację klimatyzacji. Przemyślana powinna być nie tylko decyzja o jej montażu, ale także sposób korzystania – najlepiej efektywny i… tani.
Klimatyzację w domu uruchamiamy przez cały rok – latem ochładza, a zimą skutecznie dogrzewa powietrze. Nie wyobrażamy sobie bez niej projektu nowego mieszkania, a odnawiając starszy budynek, za wszelką cenę staramy się o możliwość jej montażu. Klimatyzacja to rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy poszukują urządzenia dbającego o zdrowie i codzienny komfort oddychania czystym powietrzem. A to, wbrew pozorom, nie musi być drogie.
Zacznij od dobrego projektu systemu klimatyzacji
Przemyślane umiejscowienie jednostki, moc dobrana odpowiednio do kubatury pomieszczenia, zwrócenie uwagi na stopień nasłonecznienia czy to, w jaki sposób korzystamy na co dzień z domowej przestrzeni, decydują o tym, na jaki system klimatyzacji warto postawić. Firmy projektowe, które swoje usługi zazwyczaj łączą z późniejszym montażem, każdą realizację zaczynają od szczegółowej wizji lokalnej. Podczas spotkania inżynierowie wyznaczają takie miejsce w mieszkaniu, które zapewni optymalną cyrkulację powietrza i najwyższą wydajność.
Przeczytaj też:
Zadbaj o stolarkę okienną
Zaniedbana stolarka okienna, w której po wielu latach eksploatacji pojawiło się wiele nieszczelności, może skutecznie zniweczyć nasze starania o jak najefektywniejsze wykorzystywanie jednostek wewnętrznych systemu klimatyzacji. Nie w każdym przypadku potrzebne będą drogie i czasochłonne wymiany wszystkich elementów stolarki w domu lub mieszkaniu – czasem wystarczą drobne naprawy w postaci dokręcenia mocowania czy mocniejszego zlicowania szyby z ramą okienną, aby poczuć znaczącą różnicę. Nie chodzi tu jednak o całkowite uszczelnienie pomieszczeń - odpowiednia wentylacja i cyrkulacja powietrza są również istotnymi czynnikami.
Przeczytaj też:
Planuj pracę klimatyzacji
Poznanie podstawowych funkcji jednostki, jaką zamontujemy w naszym domu lub mieszkaniu, może zmniejszyć koszty za energię elektryczną lub nieplanowaną usługę serwisową. Standardem wśród nowoczesnych urządzeń są zaawansowane czujniki, które pozwalają na kontrolowanie i optymalne sterowanie pracą klimatyzacji. Intuicyjne sterowniki przewodowe oraz bezprzewodowe, mają możliwość uruchamiania wielu trybów pracy, np. samooczyszczania. Udogodnieniem są funkcje automatycznego włączania i wyłączania klimatyzacji w zaprogramowanym przez nas czasie w cyklu dobowym. Dzięki temu klimatyzator nie musi pracować przez cały dzień, kiedy nie ma nas w domu, nie potrzebnie zużywając energię, a mimo to po powrocie z pracy możemy wejść do schłodzonych wcześniej pomieszczeń.
Polecany artykuł:
Pamiętaj o regularnym czyszczeniu klimatyzacji
Zadbana klimatyzacja to podstawa nie tylko do zachowania pełnego zdrowia mieszkańców, ale także znacznego obniżenia kosztów eksploatacji. Serwis obejmujący dokładne czyszczenie tacy skroplin, na której bardzo często gromadzi się woda, dezynfekowanie skraplacza i parownika, które narażone są na działanie czynników zewnętrznych oraz sprawdzenie szczelności całego układu klimatyzacji powinien odbywać się przynajmniej dwa razy w roku – przed i po sezonie wysokich temperatur. Skorzystanie z usług profesjonalnych i certyfikowanych serwisantów jest niezbędne do tego, aby zachować gwarancję na urządzenie. System klimatyzacji utrzymywany w możliwie jak najlepszym stanie, będzie nam służył bezawaryjnie i co ważne - niewielkim kosztem, przez wiele lat.
Przeczytaj też:
Ustawienia klimatyzacji: temperatura ma znaczenie!
Coraz gorętsze lata i fakt, że większość czasu spędzamy w klimatyzowanych pomieszczeniach sprawiają, że tuż po powrocie do domu na wyświetlaczach naszych jednostek wewnętrznych pojawia się jak najniższa, ale wciąż komfortowa temperatura. Choć jest to podyktowane chęcią jak najszybszego schłodzenia pomieszczenia i odczucia ulgi, zbyt wysoka różnica temperatury w mieszkaniu i na zewnątrz może doprowadzić nie tylko do zbyt wzmożonej pracy urządzenia, ale też gorszego działania naszego organizmu i przeziębień! Dlatego zaleca się, żeby nagła zmiana temperatury na skutek działania klimatyzacji nie przekraczała 8°C. Podczas najcieplejszych miesięcy odpowiednia temperatura wewnątrz budynku mieści się w zakresie 23 do 26°C. To wartości, przy których ludzki organizm nie ma problemów z adaptacją do nowych warunków po wejściu do pomieszczenia z zewnątrz, a klimatyzacja może pracować efektywnie bez nadmiernego zużycia energii elektrycznej.
Jeśli nie możesz zamontować klimatyzacji w mieszkaniu, przeczytaj nasz poradnik: