Silnik inwerterowy w pralce. Co to jest i jakie ma zalety?
Producenci pralek zachęcają do zakupu swoich wyrobów. Jednym z popularnych haseł marketingowych jest silnik inwerterowy. Wyjaśniamy, czym różni się od konwencjonalnego silnika komutatorowego, oraz jakie są jego wady i zalety.
Od czasu powstania pralek automatycznych, ich bębny napędzane były elektrycznymi silnikami szczotkowymi. Współcześnie konstrukcje te są wypierane przez nowocześniejsze rozwiązania w postaci silników bezszczotkowych. Pralki wyposażone w tego typu napęd maja wiele zalet.
Rodzaje silników w pralkach automatycznych
Jak już wspomnieliśmy, klasyczne pralki automatycznie wyposażone były w silniki komutatorowe (szczotkowe). Silnik taki składa się z wirnika połączonego z komutatorem, po którym ślizgają się szczotki węglowe, doprowadzające prąd. Wirnik umieszczony jest w zespole nieruchomych elementów (stojanie) i porusza się w wyniku oddziaływania płynącego przezeń prądu oraz pola magnetycznego wytwarzanego przez stojan.
Szczotki dociskane do komutatora trą o niego wytwarzając iskrzenie, temperaturę oraz hałas, co powoduje, że praca silnika jest dość głośna. Samo tarcie szczotek sprawia dodatkowo, że elementy te naturalnie się zużywają i co jakiś czas trzeba je wymieniać na nowe.
W odróżnieniu od silnika komutatorowego, silnik bezszczotkowy ma nieco inną budowę. Jak sama nazwa wskazuje, nie ma w nim węglowych szczotek, czyli elementu powodującego straty energii, tarcie oraz hałas. Wyeliminowanie z konstrukcji szczotek, będących najczęstszą przyczyną awarii oraz najszybciej zużywającym się elementem mechanicznym silnika, zwiększyło jego trwałość i niezawodność. Jedynym elementem silnika ulegającym zużyciu pozostały już tylko łożyska. Eliminacja szczotek z silnika zapewniła też jego wyższą sprawność energetyczną. Konstrukcja silników bezszczotkowych umożliwia zastosowanie szczelniejszych obudów, ponieważ nie jest wymagana cyrkulacja powietrza, a ciepło wytwarzane przez cewki jest odprowadzane poprzez obudowę. Poza tym w odróżnieniu od szczotek, magnesów nie trzeba okresowo wymieniać.
Przeczytaj też:
Jak prać? Co oznaczają oznaczenia na metkach >>>
Energia elektryczna w silniku bezszczotkowym jest zamieniana na mechaniczną poprzez indukcje magnetyczną, za pośrednictwem wirnika ze stałymi magnesami oraz stojana z uzwojeniem. Oddziałujące na siebie pola magnetyczne wprawiają wirnik w ruch obrotowy. Pośród silników bezszczotkowych znajdziemy silniki indukcyjne oraz inwerterowe, obecnie coraz powszechniej stosowane do napędu bębnów pralek.
Co to jest silnik inwerterowy
Silnik inwerterowy potrafi w krótkim czasie rozwinąć wysoką prędkość obrotową (nawet do 1600 obrotów na minutę). Technologia ta umożliwia też swobodne regulowanie prędkości wirowania w zależności od potrzeb. Silnik inwerterowy wymaga zastosowania elektronicznego regulatora obrotów (inwertera lub falownika). Powoduje to, że jest konstrukcją bardziej skomplikowaną, a co za tym idzie – droższą w produkcji i ewentualnych naprawach.
Silnik inwerterowy można znaleźć w pralkach o wielu wariantach pojemności – od 7 do nawet 10 kg. W pralkach z silnikami bezszczotkowymi dostępne są specjalne programy i dodatkowe opcje, wykorzystujące zalety tego napędu.
Przeczytaj też:
Jak prawidłowo podłączyć pralkę i zmywarkę?
Obecnie bez kłopotu kupimy takie urządzenie za około 1000 zł. Na rynku można oczywiście znaleźć starsze konstrukcje wyposażane w silniki szczotkowe, ale zdecydowanie warto rozważyć zakup nowocześniejszego, cichszego i bardziej energooszczędnego rozwiązania bezszczotkowego.
Silnik inwerterowy zalety
- Jest cichszy podczas pracy (nawet o 1/3 w porównaniu do tradycyjnego silnika szczotkowego), co ma duży wpływ na komfort użytkowania pralki;
- Silnik inwerterowy zużywa mniej energii (pobierają nawet o 50% mniej prądu), pozwalając oszczędzać pieniądze. Pralki z silnikiem bezszczotkowym reprezentują zazwyczaj najwyższe klasy energetyczne;
- Osiąga wysokie obroty (od 20 do 30% wyższe w porównaniu z silnikiem szczotkowym), dzięki czemu ubrania są lepiej uprane i odwirowane;
- Silnik inwerterowy ma dłuższą żywotność. Wysoką bezawaryjność tych konstrukcji często potwierdza nawet 10-letnia gwarancja oferowana np. przez firmy LG, Bosch czy Electrolux;
Przeczytaj też:
Zmiana etykiet energetycznych sprzętów AGD i RTV: skala od A do G >>>
Dla kogo pralka z silnikiem bezszczotkowym
Pralka z silnikiem bezszczotkowym sprawdzi się w przypadkach, gdy:
- Często robisz pranie późną porą, np. po powrocie z pracy lub korzystasz z tańszych, nocnych taryf za energię elektryczną;
- Masz w domu małe dzieci lub osoby starsze, które wymagają spokoju;
- Masz nieduże mieszkanie, w którym łazienka jest blisko salonu;
- Jesteś zmuszony do zainstalowania pralki w aneksie kuchennym połączonym z salonem;
- Zależy ci na szybkim suszeniu ubrań, które zapewniają duże prędkości wirowania;
- Chcesz realnie obniżyć rachunki za prąd.
Przeczytaj też:
Pralko-suszarka: jaką wybrać i jak działa >>>
Napęd bezpośredni w pralce z silnikiem inwerterowym
Tradycyjny napęd w pralkach przekazywany jest z trzpienia silnika na koło pasowe bębna za pośrednictwem paska klinowego. W nowoczesnych pralkach z silnikami bezszczotkowymi (np. typu Direct Drive produkowanych przez firmę LG), stosowany jest bezpaskowy napęd bezpośredni. W takiej konstrukcji silnik i bęben są połączone ze sobą za pomocą specjalnego sprzęgła. Brak paska napędowego sprawia, że pralka pracuje ciszej, stabilniej, a na wysokich obrotach nie wpada w duże wibracje.