Silnik inwerterowy w pralce. Co to jest i jakie ma zalety?

Pralka z silnikiem inwerterowym
Autor: materiały prasowe Samsung Jedną z największych zalet nowoczesnych pralek z silnikiem inwerterowym jest energooszczędność. Pralki inwerterowe również ciszej pracują i są mniej awaryjne. Na zdjęciu pralki i pralko-suszarki Samsung AI Control

Producenci pralek zachęcają do zakupu swoich wyrobów. Jednym z popularnych haseł marketingowych jest silnik inwerterowy. Wyjaśniamy, czym różni się od konwencjonalnego silnika komutatorowego, oraz jakie są jego wady i zalety.

Od czasu powstania pralek automatycznych, ich bębny napędzane były elektrycznymi silnikami szczotkowymi. Współcześnie konstrukcje te są wypierane przez nowocześniejsze rozwiązania w postaci silników bezszczotkowych. Pralki wyposażone w tego typu napęd maja wiele zalet.      

Rodzaje silników w pralkach automatycznych

Jak już wspomnieliśmy, klasyczne pralki automatycznie wyposażone były w silniki komutatorowe (szczotkowe). Silnik taki składa się z wirnika połączonego z komutatorem, po którym ślizgają się szczotki węglowe, doprowadzające prąd. Wirnik umieszczony jest w zespole nieruchomych elementów (stojanie) i porusza się w wyniku oddziaływania płynącego przezeń prądu oraz pola magnetycznego wytwarzanego przez stojan.

Szczotki dociskane do komutatora trą o niego wytwarzając iskrzenie, temperaturę oraz hałas, co powoduje, że praca silnika jest dość głośna. Samo tarcie szczotek sprawia dodatkowo, że elementy te naturalnie się zużywają i co jakiś czas trzeba je wymieniać na nowe.

W odróżnieniu od silnika komutatorowego, silnik bezszczotkowy ma nieco inną budowę. Jak sama nazwa wskazuje, nie ma w nim węglowych szczotek, czyli elementu powodującego straty energii, tarcie oraz hałas. Wyeliminowanie z konstrukcji szczotek, będących najczęstszą przyczyną awarii oraz najszybciej zużywającym się elementem mechanicznym silnika, zwiększyło jego trwałość i niezawodność. Jedynym elementem silnika ulegającym zużyciu pozostały już tylko łożyska. Eliminacja szczotek z silnika zapewniła też jego wyższą sprawność energetyczną. Konstrukcja silników bezszczotkowych umożliwia zastosowanie szczelniejszych obudów, ponieważ nie jest wymagana cyrkulacja powietrza, a ciepło wytwarzane przez cewki jest odprowadzane poprzez obudowę. Poza tym w odróżnieniu od szczotek, magnesów nie trzeba okresowo wymieniać.

Przeczytaj też:

Jak prać? Co oznaczają oznaczenia na metkach >>>

Energia elektryczna w silniku bezszczotkowym jest zamieniana na mechaniczną poprzez indukcje magnetyczną, za pośrednictwem wirnika ze stałymi magnesami oraz stojana z uzwojeniem. Oddziałujące na siebie pola magnetyczne wprawiają wirnik w ruch obrotowy. Pośród silników bezszczotkowych znajdziemy silniki indukcyjne oraz inwerterowe, obecnie coraz powszechniej stosowane do napędu bębnów pralek.

Co to jest silnik inwerterowy

Silnik inwerterowy potrafi w krótkim czasie rozwinąć wysoką prędkość obrotową (nawet do 1600 obrotów na minutę). Technologia ta umożliwia też swobodne regulowanie prędkości wirowania w zależności od potrzeb. Silnik inwerterowy wymaga zastosowania elektronicznego regulatora obrotów (inwertera lub falownika). Powoduje to, że jest konstrukcją bardziej skomplikowaną, a co za tym idzie – droższą w produkcji i ewentualnych naprawach.

Silnik inwerterowy można znaleźć w pralkach o wielu wariantach pojemności – od 7 do nawet 10 kg. W pralkach z silnikami bezszczotkowymi dostępne są specjalne programy i dodatkowe opcje, wykorzystujące zalety tego napędu.

Przeczytaj też:

Jak prawidłowo podłączyć pralkę i zmywarkę?

Obecnie bez kłopotu kupimy takie urządzenie za około 1000 zł. Na rynku można oczywiście znaleźć starsze konstrukcje wyposażane w silniki szczotkowe, ale zdecydowanie warto rozważyć zakup nowocześniejszego, cichszego i bardziej energooszczędnego rozwiązania bezszczotkowego.

Jak podłączyć pralkę? Prosta, filmowa instrukcja

Silnik inwerterowy zalety

  • Jest cichszy podczas pracy (nawet o 1/3 w porównaniu do tradycyjnego silnika szczotkowego), co ma duży wpływ na komfort użytkowania pralki;
  • Silnik inwerterowy zużywa mniej energii (pobierają nawet o 50% mniej prądu), pozwalając oszczędzać pieniądze. Pralki z silnikiem bezszczotkowym reprezentują zazwyczaj najwyższe klasy energetyczne;
  • Osiąga wysokie obroty (od 20 do 30% wyższe w porównaniu z silnikiem szczotkowym), dzięki czemu ubrania są lepiej uprane i odwirowane;
  • Silnik inwerterowy ma dłuższą żywotność. Wysoką bezawaryjność tych konstrukcji często potwierdza nawet 10-letnia gwarancja oferowana np. przez firmy LG, Bosch czy Electrolux;

Przeczytaj też:

Zmiana etykiet energetycznych sprzętów AGD i RTV: skala od A do G >>>

Dla kogo pralka z silnikiem bezszczotkowym

Pralka z silnikiem bezszczotkowym sprawdzi się w przypadkach, gdy:

  • Często robisz pranie późną porą, np. po powrocie z pracy lub korzystasz z tańszych, nocnych taryf za energię elektryczną;
  • Masz w domu małe dzieci lub osoby starsze, które wymagają spokoju;
  • Masz nieduże mieszkanie, w którym łazienka jest blisko salonu;
  • Jesteś zmuszony do zainstalowania pralki w aneksie kuchennym połączonym z salonem;
  • Zależy ci na szybkim suszeniu ubrań, które zapewniają duże prędkości wirowania;
  • Chcesz realnie obniżyć rachunki za prąd.

Przeczytaj też:

Pralko-suszarka: jaką wybrać i jak działa >>>

Napęd bezpośredni w pralce z silnikiem inwerterowym

Tradycyjny napęd w pralkach przekazywany jest z trzpienia silnika na koło pasowe bębna za pośrednictwem paska klinowego. W nowoczesnych pralkach z silnikami bezszczotkowymi (np. typu Direct Drive produkowanych przez firmę LG), stosowany jest bezpaskowy napęd bezpośredni. W takiej konstrukcji silnik i bęben są połączone ze sobą za pomocą specjalnego sprzęgła. Brak paska napędowego sprawia, że pralka pracuje ciszej, stabilniej, a na wysokich obrotach nie wpada w duże wibracje.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie
KOMENTARZE