Zmiana etykiet energetycznych sprzętów AGD i RTV: skala od A do G

Zmiana etykiet energetycznych
Autor: Jakub Dziedzic Od 1 marca zmieniają się etykiety energetyczne telewizorów, wyświetlaczy, pralek, lodówek i zmywarek. Projekt wnętrz PROJEKTYW – Paulina Zwolak, Jakub Nieć

Od 1 marca 2021 r. zmieniają się etykiety energetyczne pralek, lodówek, zmywarek, telewizorów i monitorów. Nie szukaj na razie klas A i B. Zobacz, jakie zmiany wprowadzono i dlaczego.

Pierwsze przepisy Unii Europejskiej dotyczące etykietowania zużycia energii przez urządzenia gospodarstwa domowego opracowano już w 1979 r. Za początek etykietowania uznaje się dyrektywę 2010/30/UE z 19 maja 2010 r. Dotychczas obowiązujące zasady regulowała dyrektywa 2017/1369/UE z 4 lipca 2017 r. Wszystkie te przepisy miały na celu wyposażenie urządzeń wykorzystujących energię elektryczną w dokument umożliwiający szybkie i łatwe porównanie ich właściwości - przede wszystkim energochłonności. Pierwsze etykiety dotyczyły typowego sprzętu AGD, np. pralek, lodówek, odkurzaczy. Z czasem etykiety zaczęły zawierać coraz więcej informacji i obejmować kolejne grupy produktów, m.in. kotły grzewcze, klimatyzatory, okna, potrzebne podczas wykańczania i wyposażania domu.

Jak podłączyć pralkę? Prosta, filmowa instrukcja

Spis treści

 1. 7 klas energetycznych – od A do G
 2. 10 klas energetycznych – od A+++ do G
 3. Sprzęt AGD i RTV z nowymi etykietami energetycznymi
 4. Zmiany w klasach energetycznych: skala od A do G
 5. Nowe i stare etykiety energetyczne
 6. Kod QR na etykiecie energetycznej
 7. Dalsze zmiany etykiet energetycznych

7 klas energetycznych – od A do G

Początkowo wprowadzono 7 klas energetycznych. Urządzenia klasy A były najbardziej energooszczędne. Te z klas F i G charakteryzowało najwyższe zużycie energii elektrycznej.

10 klas energetycznych – od A+++ do G

Coraz większa świadomość ekologiczna producentów i konsumentów wymusiły postęp technologiczny. Pojawiały się urządzenia o jeszcze mniejszym zużyciu energii niż wcześniej, więc żeby można było je lepiej porównywać, wydzielono wyższe klasy. Stopniowo powstały klasy A+, a potem A++ i A+++. Jednocześnie konkurencja wymuszała duży postęp, więc znikały z rynku najbardziej energochłonne urządzenia. W wielu grupach produktów od lat nie ma wyrobów klas E, F lub G. Wprowadzono więc zmianę, że etykieta obejmowała 7 grup – od A+++ do D, z tym że nie była ona respektowana przez wszystkich producentów. Na rynku wciąż istniały etykiety 10-stopniowe.

Sprzęt AGD i RTV z nowymi etykietami energetycznymi

O konieczności przeskalowania etykiet energetycznych mówiono już od wielu lat i przygotowywano ten proces. Od 1 marca 2021 r. w całej Unii Europejskiej, m.in. w Polsce, wchodzą w życie zmiany w zasadach etykietowania pierwszej grupy produktów. Obejmuje ona:

Zmiany w klasach energetycznych: skala od A do G

Celem zmian jest powrót do 7-stopniowej skali  - od A do G. Jednocześnie wprowadzono surowsze normy klasyfikowania produktów. W tej chwili w tej grupie nie ma na rynku wyrobów o klasach A i B. Są one zarezerwowane na przyszłość - dla nowych produktów, które powstaną w wyniku wciąż trwającego i pożądanego postępu technologicznego.

Najbardziej energooszczędne wyroby z tej grupy mogą obecnie otrzymać klasę C, która zastąpi oznaczenie A+++.

 • A+++ może zostać zastąpione przez C,
 • A++ może zostać zastąpione przez D,
 • A+ może zostać zastąpione przez E.

W wyniku oceny według surowszych kryteriów produkt może zostać zakwalifikowany do niższej klasy. Te o największym zużyciu energii będą otrzymywać klasę F lub G.

Zmiany etykiet energetycznych
Autor: ec.europa.eu Po lewej stara, a po prawej nowa etykieta energetyczna

Nowe i stare etykiety energetyczne

Wielu producentów już od kilku miesięcy opatrywało swoje wyroby dwiema etykietami energetycznymi – starego i nowego typu. Różnią się one wyglądem, więc łatwo będzie je rozróżnić. Ważne jest, żeby porównując produkty, opierać się na etykietach tego samego rodzaju.

Etykiety wielu produktów zawierają dodatkowe informacje, np. o rocznym zużyciu energii lub poziomie emitowanego hałasu. Może się zdarzyć, że wartości dotyczące tego samego parametru będą różne na obu etykietach. Wynika to ze zmian w sposobie obliczania, który przyjęto podczas przygotowywania nowych etykiet. Na przykład zużycie energii przez pralki na starej etykiecie oznacza zużycie roczne, a na nowej etykiecie obliczono je na podstawie 100 cykli prania. Zmienił się również wzór na zużycie energii w przypadku telewizorów. Teraz uwzględnia on zużycie elementów wewnętrznych, a nie tylko ekranu.

W nowe etykiety powinny być zaopatrzone wyroby eksponowane w sklepach stacjonarnych oraz internetowych.

Zmiana etykiet energetycznych
Autor: Cosentino Od 1 marca 2021 r. dla lodówek obowiązuje etykieta 7-klasowa - od A do G, choć na wielu wyrobach mogą nadal istnieć obie

Kod QR na etykiecie energetycznej

Dodatkowo na etykiecie energetycznej pojawił się kod QR, który zostanie powiązany z europejską bazą produktów do celów etykietowania energetycznego. Producenci mogą zgłaszać tam swoje wyroby, które mają etykietę energetyczną. W bazie znajduje się znacznie więcej informacji technicznych o wyrobach, co pozwoli lepiej je ocenić i porównać ze sobą.

Dalsze zmiany etykiet energetycznych

Kolejne grupy produktów, które będą miały nowe, przeskalowane etykiety, to:

 • opony -  od 1 maja 2021 r.
 • lampy i żarówki -  od 1 września 2021 r.

Następna zmiana etykiet jest planowana na 2023 rok i będzie dotyczyć np. odkurzaczy, piekarników, kuchenek i okapów.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE