Czy ciąg wsteczny jest oznaką źle działającej wentylacji?

2011-05-18 15:10

Nieprawidłowo działająca wentylacja powoduje, że w domu zaparowane są szyby, a zimą na oknach skrapla się woda. Oznaki te sygnalizują, że w domu jest wilgoć, której nadmiar nie jest usuwany. Jeśli na to nie zareagujemy, z czasem ściany zawilgotnieją i pojawi się grzyb. Równie często spotykanym problemem jest także ciąg wsteczny. Zobacz, jak sobie z nim radzić.

Co świadczy o złej jakości powietrza?
Autor: Wiktor Greg Jednym ze sposobów na poprawę jakości powietrza jest montaż nawiewników okiennych. Jeśli nie ma otworów, którymi świeże powietrze mogłoby napływać do wnętrza domu, często okna są w nim zaparowane, co świadczy o tym, że wymiana powietrza jest niedostateczna

Co się dzieje, kiedy  wentylacja w domu jest niesprawna

Przejawem tego, że wentylacja nie działa prawidłowo, jest tak zwany wsteczny ciąg – z kratek wyciągowych powietrze napływa do pomieszczeń, zamiast być nimi wywiewane. Dzieje się tak, gdy w domu są szczelne okna i brakuje specjalnych otworów nawiewnych. Lekarstwem na to powinno być rozszczelnienie okien lub zamontowanie nawiewników okiennych.

Niestety, większość osób w takiej sytuacji zakleja kratki wentylacyjne, z których „wieje”. A wówczas, gdy w domu znajduje się urządzenie spalające duże ilości jakiegokolwiek paliwa (piecyk gazowy, kominek, kocioł grzewczy), bardzo często tragicznym sygnałem złego działania wentylacji staje się zatrucie tlenkiem węgla – nierzadko śmiertelne.

Dzieje się tak, bo przyczyną jego powstawania jest ograniczenie dopływu powietrza do paleniska i niezupełne spalanie węgla obecnego w każdym paliwie. Przy prawidłowym spalaniu spaliny zawierają około 1% CO, a przy niedoborze tlenu może to być nawet 30%.

Ryzyko nadmiernego zanieczyszczenia powietrza szkodliwymi substancjami minimalizuje dobrze działająca wentylacja w domu.

Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie