5 punktów, którymi warto się kierować przy wyborze pompy ciepła

2024-06-05 9:46 Materiał sponsorowany

Każdy inwestor budujący dom lub planujący wybudowanie domu spotkał się z dylematem jakie źródło ciepła wybrać do swojego domu, czyli inaczej czym ogrzewać? Jeżeli zastanawiamy się lub zdecydowaliśmy się na pompę ciepła warto przemyśleć poniższe kwestie, aby świadomie dokonać wyboru i zakupu urządzenia.

Pompy ciepła Daikin
Autor: Daikin Agregat zewnętrzny Daikin Altherma

Jaki rodzaj pompy ciepła do naszego domu?

Po pierwsze powinniśmy określić jaki rodzaj pompy ciepła nas interesuje i czy mamy fizyczną możliwość zastosowania tego rozwiązania. Dla przykładu pompa ciepła typu powietrze-woda nie wymaga ingerencji w grunt czyli wykonywania dolnego źródła ciepła w postaci kolektora posadowionego w gruncie, więc nadaje się lepiej do domów z małą działką, gdzie nie mamy możliwości i/lub miejsca na wykonanie wymiennika gruntowego, natomiast znajdziemy miejsce koło budynku na umiejscowienie jednostki zewnętrznej pompy ciepła. Jeżeli mamy sporą działkę z możliwością wykonania wymiennika gruntowego warto rozważyć gruntową pompę ciepła. Warto także zwrócić uwagę na koszty inwestycyjne – gruntowa pompa ciepła wymaga na początku większych nakładów na zakup urządzenia oraz wykonanie wymiennika gruntowego, niż pompa ciepła powietrze-woda. Natomiast z reguły w późniejszej eksploatacji jest tańsza.

Pompy ciepła Daikin
Autor: Daikin

Moc pompy ciepła

Drugim punktem jest określenie zapotrzebowania na ogrzewanie budynku, czyli ile energii potrzebujemy dostarczyć do naszego budynku przy minimalnej temperaturze zewnętrznej (obliczeniowej), aby utrzymać wymaganą temperaturę wewnętrzną. W prosty sposób mówiąc jakiej mocy urządzenie jest nam potrzebne aby w domu było ciepło nawet gdy na zewnątrz są mocno ujemne temperatury. Na ten parametr ma wpływ między innymi: technologia wykonania ścian, dachu, grubość i rodzaj ocieplenia, rodzaj okien, czy mamy wentylację mechaniczną, czy grawitacyjną itp. W tym punkcie warto skorzystać z pomocy doświadczonego projektanta, lub wykonać audyt energetyczny, aby określić tą wartość. Na jej podstawie możliwe jest poprawne dobranie źródła ciepła przez firmę instalacyjną.

Pompy ciepła Daikin
Autor: Daikin Agregat zewnętrzny Daikin Altherma

Pompa ciepła a instalacja centralnego ogrzewania

Trzeci ważny aspekt to rodzaj instalacji centralnego ogrzewania. Czy nasz dom jest ogrzewany przez grzejniki, czy ogrzewanie podłogowe? Rodzaj emiterów ciepła powinien mieć wpływ na wybieraną pompę. Aby poprawnie współpracować z grzejnikami, które wymagają temperatury zasilania w zakresie 45-60C pompa ciepła musi być w stanie wygenerować taką temperaturę, sprawdzajmy więc zakres pracy po stronie wodnej dla pompy ciepła. Dla porównania ogrzewanie podłogowe pracuje w zakresie temperatur 25-38C i tutaj wystarczy pompa niskotemperaturowa.  Oprócz zakresu pracy pompy ciepła, warto zwrócić uwagę na SCOP, czyli współczynnik efektywności pracy pompy ciepła.

Pompy ciepła Daikin
Autor: Daikin Kocioł gazowy Daikin Altherma

Sprawdzony producent pomp ciepła

Czwarty punkt to wybór producenta z renomą i doświadczeniem w produkcji jakościowych i niezawodnych urządzeń. Sprawdźmy, czy urządzenie, które rozważamy zakupić posiada np. europejski certyfikat jakości dla pomp ciepła, jak np. „Heat pump Keymark” (Heat Pump KEYMARK). Dodatkowo jak długi okres gwarancji oferuje producent, czy oferuje serwis i jeżeli tak, to na jakich zasadach, oraz jaki jest okres dostępności części?

Dodatkowe funkcjonalności pompy ciepła

Po piąte, czy pompa ciepła posiada dodatkowe, ważne dla nas cechy lub funkcjonalności, jak np. sterowanie poprzez aplikację online, lub jaką głośność generuje jednostka zewnętrzna pompy ciepła i czy jest ona dla nas lub naszych sąsiadów akceptowalna. Co więcej, czy pompa ciepła podlega dotacji. Czy posiada dokumenty takie jak, Karta produktu oraz Etykieta energetyczna, na podstawie których przyznawana jest dotacja np. Czyste Powietrze?

Pompy ciepła Daikin
Autor: Daikin Aplikacja do sterowania urządzeniami Daikin

Podsumowując, przy wyborze pompy ciepła warto przede wszystkim szczegółowo zastanowić się nad swoimi oczekiwaniami oraz parametrami budynku i instalacji c.o. z którą pompa ma współpracować. Może się okazać, że warto zainwestować w  renomowane urządzenie, które posłuży nam dłużej, szybciej się zwróci, a dodatkowo posiada odpowiednio długi okres dostępności części.

Pompy ciepła Daikin
Autor: Daikin Jednostka wewnętrzna przypodłogowa dla pompy ciepła

Autorka: Magdalena Sawicka-Balcerzak

Partnerzy