Fundament pod pompę ciepła - jaki być powinien? Z czego wykonać fundament pod pompę ciepła?

2023-07-04 10:33

Fundament pod pompę ciepła ma ważne zadanie - musi zapewnić jednostce stabilność na wiele lat. Na co zwrócić uwagę, wykonując fundament dla pompy ciepła? Jaki powinien być fundament pod pompę ciepła? Na czym postawić pompę ciepła?

Fundament dla pompy ciepła
Autor: Piotr Mastalerz Konieczność zapewnienia stabilnej pozycji pompy ciepła to najważniejszy z powodów, dla których zwykle montuje się ją na fundamencie

Spis treści

  1. Dlaczego pompę ciepła ustawia się na fundamencie?
  2. Wymiary montażowe jednostki zewnętrznej
  3. Możliwości wykonania fundamentu
  4. Jak odprowadzić skropliny z jednostki zewnętrznej?
  5. Czy fundament pompy ciepła może być połączony z fundamentem budynku?
  6. Jak wysoki powinien być fundament dla pompy ciepła?
  7. Montaż jednostki pompy ciepła na fundamencie

Jednostkę zewnętrzną pompy ciepła powietrze-woda można zawiesić na odpowiednich wspornikach zamocowanych do ściany domu, ale znacznie częściej stosowanym rozwiązaniem jest ustawienie jej na ziemi. Wówczas potrzebny jest fundament pod pompę ciepła.

Dlaczego pompę ciepła ustawia się na fundamencie?

Dla poprawnej pracy pompy ciepła ważne jest jej wypoziomowanie. Dlatego trzeba ją ustawić na stabilnym podłożu, które zagwarantuje, że przez długie lata pompa ciepła pozostanie w ustalonej pozycji. W tym celu wykonuje się dla niej fundament.

Alternatywą dla fundamentu jest montaż pompy ciepła na wspornikach przymocowanych do ściany. Dlaczego jest to rozwiązanie stosowane rzadziej? Pompa ciepła powinna się znajdować w pewnej odległości od ściany - nie może do niej przylegać. Zatem wsporniki powinny mieć dość dużą długość, a jednocześnie muszą przenieść ciężar pracującego urządzenia. Taka solidna konstrukcja nie jest tania. Montaż jednostki zewnętrznej na wspornikach montowanych do ściany ma jeszcze jedną wadę - drgania wynikające z pracy jednostki przenoszą się na ścianę budynku i mogą powodować niepożądane efekty akustyczne.

Fundament dla pompy ciepła
Autor: Piotr Mastalerz Fundament pomaga wypoziomować jednostkę zewnętrzną pompy ciepła i zapewnić jej wymaganą odległość od podłoża, żeby nie zasypywał jej śnieg

Wymiary montażowe jednostki zewnętrznej

Przed przystąpieniem do przygotowania miejsca montażu jednostki zewnętrznej pompy ciepła trzeba się zapoznać z wymiarami montażowymi oraz sprawdzić, jaka jest wymagana dla niej odległości od ściany. Zależy to od konstrukcji pompy ciepła i jej gabarytów. Na rynku spotyka się jednostki, które mają 4 albo 6 punktów montażu (otworów na śruby montażowe). Nie ma tu ustalonego standardu, każdy producent pomp ciepła stosuje własne rozwiązanie, więc do wykonania fundamentu można przystąpić dopiero po wyborze konkretnego urządzenia.

Możliwości wykonania fundamentu

Fundament powinien być odpowiednio głęboki - posadowiony poniżej strefy przemarzania gruntu, co na większości obszaru naszego kraju oznacza 1-1,2 m poniżej poziomu terenu. Taka głębokość jest ważna dla zachowania stabilności. Fundament wykonuje się w różnej formie. Spotka się rozwiązania, gdzie fundament jest pod całą jednostką zewnętrzną, ale może się składać z dwóch części, a nawet z tylu, ile stóp montażowych ma pompa ciepła - pod każdą stopę można wykonać osobny fundament.

Fundament dla pompy ciepła
Autor: Piotr Mastalerz Producenci zalecają montowanie pompy ciepła na wibroizolatorach lub gumowych stopach

Jak odprowadzić skropliny z jednostki zewnętrznej?

Wykonując fundament należy brać pod uwagę, że w wyniku działania pompy ciepła powietrze-woda w jednostce zewnętrznej powstają skropliny - jest to para wodna obecna w powietrzu, która wykrapla się z niego w wyniku kontaktu z zimnymi elementami pompy ciepła, a następnie z niej wypływa. Szczególnie na skutek okresowego działania układu odszraniania parownika, gdy na zewnątrz jest mróz, tych skroplin bywa dużo. Mogą być one odprowadzane bezpośrednio pod jednostkę zewnętrzną pompy ciepła, do odpowiednio przygotowanego podłoża żwirowego lub być kierowane do rury odprowadzającej skropliny z dala od pompy - do miejsca, w którym woda może być wchłonięta przez grunt lub do studzienki kanalizacyjnej.

Jeżeli zdecydujemy się na odprowadzenie skroplin do podłoża żwirowego, trzeba sprawdzić, jakie jego wymiary zaleca producent wybranej pompy ciepła i uwzględnić je projektując fundament. W takim wariancie odprowadzania skroplin nie wykonuje się raczej fundamentu jednoczęściowego, bo uniemożliwia on umieszczenie bezpośrednio pod pompą ciepła żwiru, do którego ma trafiać woda. Jeśli pompa ciepła ma się znajdować blisko budynku, to podłoże żwirowe warto odizolować od fundamentu budynku, bo ilość wody, która wypływa z jednostki zewnętrznej, jest spora.

W przypadku zastosowania dodatkowej rury odprowadzającej wodę, trzeba ją zabezpieczyć przed zamarzaniem. Stosuje się do tego specjalne grzałki podłączane do pompy ciepła i obsługiwane przez jej układ sterujący.

Jeżeli zdecydujemy się na odprowadzenie skroplin taką rurą, to może być konieczne przeprowadzenie jej przez fundament pompy. Najlepiej mieć tego świadomość przed jego wykonaniem i od razu przewidzieć w nim otwór na tę rurę. Najlepiej zapoznać się przy tym z wytycznymi producenta wybranego modelu pompy ciepła.

Czy fundament pompy ciepła może być połączony z fundamentem budynku?

Spotyka się takie rozwiązania, gdzie przy okazji wykonywania ławy lub płyty fundamentowej pod budynek od razu wykonuje się też fundament dla pompy ciepła. To rozwiązanie ma jednak wadę: drgania pracującej pompy ciepła mogą być przenoszone na fundament domu. Dlatego przy jednoczesnym wykonywaniu fundamentów dla domu i dla pompy ciepła należy zadbać o ich oddzielenie i odizolowanie. Nie mogą być połączone.

Fundament dla pompy ciepła
Autor: Piotr Mastalerz Powstające w pompie ciepła skropliny można odprowadzać do wykonanego pod nią złoża żwirowego odpowiedniej wielkości

Jak wysoki powinien być fundament dla pompy ciepła?

Każdy producent pompy ciepła określa minimalną odległość jednostki zewnętrznej od gruntu. Wynika to z konieczności zabezpieczenia jednostki przed zalegającym śniegiem czy ulewnymi odpadami deszczu. Należy zapoznać się z tą odległością i uwzględnić ją przy planowaniu fundamentu. Załóżmy, że jest to 30 cm nad powierzchnią terenu. Wtedy są dwie możliwości: albo fundament zostaje wykonany od razu na tę wymaganą wysokość , albo kończy się na niższym poziomie, a później instalator stosuje dodatkową ramę montażową dla jednostki zewnętrznej pompy ciepła, ewentualnie wymurowuje dodatkowe podwyższenie pod stopy pompy ciepła.

Montaż jednostki pompy ciepła na fundamencie

Producenci pomp ciepła zalecają montowanie ich z użyciem dodatkowych wibroizolatów, czyli elementów gumowych, które mają za zadanie izolować urządzenie od fundamentu w zakresie przenoszenia drgań. Mocowanie jednostki zewnętrznej za pomocą śrub bezpośrednio do fundamentu czy dodatkowej konstrukcji wsporczej, bez zastosowania wibroizolatorów lub gumowych stóp, nie jest dobrym rozwiązaniem.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.