Ogrzewanie podłogowe kontra ogrzewanie powietrzne

2012-08-29 17:50

Przedstawiamy dwa krańcowe wybory. Ogrzewanie podłogowe to akumulacja ciepła. Powolne reagowanie na zmiany temperatury zewnętrznej. Ogrzewanie powietrzne to grzanie na żądanie. Wnętrze domu nagrzewa się błyskawicznie i równie szybko temperatura spada, gdy wyłączymy grzejnik. Co wybrać?

Ogrzewanie podłogowe czy ogrzewanie powietrzne
Autor: Piotr Laskowski Ogrzewanie powietrzne, choć jest mniej popularne niż wodne, działa równie dobrze, szczególnie w domach o lekkiej konstrukcji szkieletowej. Przewody transportujące ciepłe powietrze umieszcza się nad sufitem podwieszanym lub w obudowach z płyt gipsowo-kartonowych. Wyloty uzbraja się anemostatami ukierunkowującymi strumień nawiewanego powietrza lub kratkami mocowanymi w sufitach albo ścianach

Ogrzewanie podłogowe

Niewątpliwe zalety takiego systemu to brak widocznych, zajmujących miejsce elementów grzejnych i korzystny pionowy rozkład temperatury w pomieszczeniach (cieplej w nogi, chłodniej w głowę). Ważną cechą ogrzewania podłogowego jest to, że temperatura takiego „grzejnika”, którym jest cała podłoga, zmienia się bardzo wolno. Czas od momentu zmiany temperatury czynnika grzewczego zasilającego instalację do chwili, kiedy w pomieszczeniu zacznie się ją odczuwać, mierzy się w godzinach. Za to po wyłączeniu źródła ciepła podłoga jeszcze przez długi czas pozostaje ciepła. Oczywiście utrudnia to regulację temperatury w pomieszczeniu i sprawia, że ogrzewanie podłogowe nie jest dobrym rozwiązaniem we wnętrzach wykorzystywanych okresowo, w których możliwe byłoby wyłączanie lub ograniczanie grzania, by nie marnować energii. Także w pomieszczeniach, w których większa część podłogi ma być zastawiona meblami i innym wyposażeniem, zastosowanie ogrzewania podłogowego nie jest wskazane. Jedynie meble na nóżkach o wysokości ponad 10 cm nie mają dużego wpływu na ilość ciepła przekazywanego do pomieszczeń.

Moc cieplna ogrzewania podłogowego nie może być dowolnie duża. Wynika to z konieczności ograniczenia, ze względu na komfort cieplny, średniej temperatury podłogi w strefie stałego przebywania ludzi – normy dopuszczają 29°C, ale zaleca się, by nie była wyższa niż 26°C. W łazienkach może osiągać 33°C, a w pobliżu okien nawet 35°C, by zrównoważyć nieco niższą temperaturę powietrza wynikającą ze strat ciepła przez okna.

Przy temperaturze podłogi 26°C i 20°C w pomieszczeniu ogrzewanie podłogowe dostarcza ciepło w ilości około 80 W na 1 m2 powierzchni grzewczej. To wystarcza w typowych sytuacjach, ale jeśli pomieszczenie jest bardzo przeszklone lub wyjątkowo wysokie, powinno się sprawdzić, czy ogrzewanie podłogowe pokryje występujące w nim straty ciepła. Opisane właściwości ogrzewania podłogowego sprawiają, że stosuje się je nie we wszystkich pomieszczeniach, a niekiedy w jednym instaluje się i grzejniki, i podłogówkę.

ZOBACZ TEŻ: Ogrzewanie nadmuchowe. Jak funkcjonuje system nadmuchowy?

Ogrzewanie nadmuchowe. Jak funkcjonuje system nadmuchowy?

Ogrzewanie powietrzne

Instalację stanowi sieć przewodów, którymi jest rozprowadzane ciepłe powietrze ogrzewane przez źródło ciepła. Najczęściej stosowanym w domach jednorodzinnych jest system rozprowadzający powietrze ogrzane przez kominek z metalowym wkładem – nazywany DGP (dystrybucji gorącego powietrza). Na podobnej zasadzie działają też systemy z nagrzewnicami elektrycznymi, wodnymi czy gazowymi. Przewody nawiewne doprowadza się do wszystkich pomieszczeń, które mają być ogrzewane, ale bezpośredniego nawiewu nie robi się w łazienkach, toaletach, garderobach i kuchniach, czyli w pomieszczeniach, z których ze względu na zanieczyszczenia (wilgoć, nieprzyjemny zapach) powietrze musi być usuwane. Dzięki temu unika się powstania w nich nadciśnienia mogącego spowodować przepływ zanieczyszczeń do pokoi.

Ciepłe powietrze dostarczane do nich i tak przepływa w kierunku wywiewnych otworów wentylacyjnych, więc ogrzewa także pomieszczenia bez bezpośredniego nawiewu. Powietrze, które jest ogrzewane, jest zasysane do źródła ciepła z pomieszczeń (a nie spoza domu), więc konieczne jest zapewnienie jego cyrkulacji w całym budynku. Mogą do tego służyć przewody wentylacyjne wywiewne transportujące powietrze z każdego pomieszczenia do źródła ciepła, jednak w celu uproszczenia systemu zwykle ogranicza się je do niezbędnego minimum – powietrze jest zasysane przez jeden duży wlot. Wówczas istotne jest zachowanie w domu otwartej przestrzeni – pomieszczenia nie powinny być rozdzielone szczelnie zamykanymi drzwiami. Cyrkulację powietrza wymusza wentylator, ale w prostym, nierozbudowanym systemie z ogrzewaniem kominkowym, będącym tylko dodatkiem do innej instalacji c.o., ruch powietrza może być naturalny (instalacja grawitacyjna).

Nasi Partnerzy polecają