Folia pod ogrzewanie podłogowe - jaka folia pod ogrzewanie podłogowe? Jak układać? Ile kosztuje?

2024-02-01 13:51

Folię izolacyjną stosuje się pod podkładem podłogowym, w którym są przewody grzewcze. Po co folia izolacyjna jest potrzebna pod ogrzewanie podłogowe? Jaką folię najlepiej stosować pod ogrzewanie podłogowe i jak ją ułożyć? Ile kosztuje?

Folia pod ogrzewanie podłogowe
Autor: Getty Images Mocna i szczelna folia jest niezbędna pod ogrzewaniem podłogowym

Spis treści

  1. Po co jest folia pod ogrzewaniem podłogowym?
  2. Jaka folia pod ogrzewanie podłogowe?
  3. Jak układać folię pod ogrzewania podłogowe?
  4. Ile kosztuje folia pod ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie podłogowe to niskotemperaturowy, a więc oszczędny sposób na ciepło w domu. Grzejnikiem jest cała podłoga. Żeby wykonać prawidłowo taką instalację, trzeba po kolei ułożyć wiele warstw. Jedną z nich jest folia pod podkładem podłogowym, w którym będą przewody z wodą grzewczą.

Po co jest folia pod ogrzewaniem podłogowym?

Rury ogrzewania podłogowego układa się na warstwie termoizolacji wykonanej ze styropianu. Następnie układa się podkład podłogowy, który może stanowić wylewka cementowa lub anhydrytowa. Są to masy w stanie płynnym, zawierające dużo wody. Żeby nie wpłynęła ona między kawałki styropianu i nie zniszczyła termoizolacji, jej warstwę należy szczelnie osłonić folią. Do tego służy folia układana pod ogrzewaniem podłogowym. Zobaczmy, jaką folię zastosować, jakie powinna mieć właściwości i jak ją układać.

Jaka folia pod ogrzewanie podłogowe?

Pod warstwą wylewki musi się znaleźć mocna folia odporna na uszkodzenia mechaniczne, która nie ulegnie zerwaniu ani spękaniu pod obciążeniem dużą mokrą masą. Stosuje się folie metalizowane (aluminium) o budowie warstwowej – polietylenowo-polipropylenowe. Znajdziemy folie o grubości 0,1-0,13 mm i gramaturze 90-120 g/m².

Folia pod ogrzewanie podłogowe powinna się charakteryzować wytrzymałością na rozciąganie na poziomie:

  • maksymalnie naprężenie rozciągające: wzdłuż ≥ 25 MPa, w poprzek ≥ 35 MPa
  • wydłużenie przy maksymalnym naprężeniu: wzdłuż ≥ 50%, w poprzek ≥ 10%.

Folia musi być szczelna, żeby woda z mieszanki nie przesiąknęła w niższe warstwy, czyli między płyty styropianu. Powinna wytrzymać bez przesiąkania przy ciśnieniu 2 kPa w ciągu 24 godzin.

Folie pod ogrzewanie podłogowe są metalizowane. Zadaniem warstwy aluminium jest odbicie promieniowania cieplnego do wnętrza. Dodatkowo na wierzchu jest wykonywana kolorowa kratka o oczku 10 x 10 cm z linii ciągłych. Między nimi są jeszcze linie przerywane wskazujące odstępy co 5 cm. Ta kratownica ułatwia równe rozłożenie przewodów ogrzewania podłogowego.

Jak układać folię pod ogrzewania podłogowe?

Folię układa się warstwą metalizowaną z kratką do wierzchu, tak żeby można było łatwiej rozłożyć przewody podłogówki. Poszczególne pasy folii układa się z zakładem 3-4 cm i szczelnie łączy ze sobą. Warstwa folii powinna być nieco wywinięta na ściany i inne elementy pionowe – kominy, słupy. W tych miejscach należy ułożyć dylatacje z pianki polietylenowej, tak żeby masa podkładu podłogowego nie dotarła do ścian i z nimi nie związała. Po rozłożeniu folii w całym pomieszczeniu razem z wywinięciem i dylatacjami powinna powstać szczelna podstawa do wykonania podkładu podłogowego.

Ile kosztuje folia pod ogrzewanie podłogowe?

Folia pod podłogówkę jest sprzedawana w rolkach o szerokości 100-102 cm. Długość rolki to 50 m. Jej waga wynosi około 10 kg. Za taką rolkę trzeba zapłacić od 90 do 150 zł. Kupując folię pod ogrzewanie podłogowe, trzeba pamiętać o pewnym naddatku ze względu na docinanie oraz to, że układa się ją z zakładem.

Nasi Partnerzy polecają