Koszt ogrzewania podłogowego wodnego 2024 - cena za m² robocizny? Jaka cena za m² z materiałem?
Wodne ogrzewanie podłogowe to jeden z najpopularniejszych sposobów na zapewnienie ciepła w domu. Dzięki niemu cała podłoga jest grzejnikiem, przez co ogrzewanie pomieszczeń jest efektywne i komfortowe dla domowników. Ile kosztuje 1 m² ogrzewania podłogowego wodnego? Ile trzeba zapłacić za ułożenie ogrzewania podłogowego?
Spis treści
- Od czego zależy koszt wodnego ogrzewania podłogowego?
- Ile kosztuje wodne ogrzewanie podłogowe – cena za 1 m²?
- Jaki jest koszt ułożenia 1 m² wodnego ogrzewania podłogowego?
- Kapilarne wodne ogrzewanie podłogowe
Instalację wodnego ogrzewania podłogowego można wykonać, wykorzystując przewody i zespół komponentów różnych firm. Na rynku mamy polskich i zagranicznych dostawców systemów do podłogówki. Najpopularniejsze jest wodne ogrzewanie podłogowe poprowadzone w rurach o średnicy 16 mm. Znajdziemy także alternatywne rozwiązanie w postaci wodnych mat kapilarnych. Ile trzeba wydać na instalację ogrzewania podłogowego?
Od czego zależy koszt wodnego ogrzewania podłogowego?
Koszt wykonania instalacji ogrzewania podłogowego zależy od producenta systemu oraz elementów, które zostaną w nim wykorzystane. Najpopularniejsze są trójwarstwowe rury polietylenowe PEX, ale można zastosować też 5-warstwowe z dodatkowym zabezpieczeniem antykorozyjnym.
Umawiając wykonanie instalacji, trzeba uzgodnić zakres prac i wykorzystanych materiałów. Najtaniej jest układać rurki grzewcze na folii przykrywającej styropian i mocować do niego spinkami. Przygotowanie warstwy styropianu leży po stronie inwestora. Można też wybrać system, w którym pod rurkami trzeba ułożyć cienką warstwę systemowego styropianu przystosowanego do ich mocowania i wchodzi on w koszt instalacji. Są także systemy z szynami montażowymi albo z prefabrykowanymi płytami z wypustkami przeznaczonymi do mocowania rur.
Nie mniej istotne jest źródło ciepła w domu. Przy ogrzewaniu kotłem na pelet lub inne paliwo stałe, który może zapewnić cieplejszą wodę, rozstaw rurek może być większy niż w przypadku pompy ciepła, która jest najbardziej efektywna, gdy musi zapewnić wodę grzewczą o niższej temperaturze. Dlatego w pierwszym przypadku zużycie rur na 1 m2 instalacji może wynosić 7,5 m, a w drugim – 10 m.
Ile kosztuje wodne ogrzewanie podłogowe – cena za 1 m²?
Na wykonanie instalacji wodnego ogrzewania podłogowego trzeba przeznaczyć od 130 do 200 zł za 1 m². Mniejsza wartość dotyczy mało skomplikowanych instalacji na tańszych komponentach. Zastosowanie specjalnych elementów montażowych ułatwia pracę instalatorom, powinno zapewnić prawidłowe wykonanie instalacji, ale zwiększa koszty. W bardziej rozbudowanych instalacjach trzeba też zastosować dodatkowy osprzęt. Z kolei większy rozmiar całej instalacji obniży koszt jednostkowy za 1 m².
Jaki jest koszt ułożenia 1 m² wodnego ogrzewania podłogowego?
Za ułożenie wodnego ogrzewania podłogowego firmy instalacyjne liczą 60-70 zł za m². Jeśli inwestor zna się na instalacjach i będzie potrafił ją sam wykonać, nie ma problemu z kupnem wszystkich elementów systemu. Jednak w tym wypadku będzie płacić 23% VAT za rury, folie, spinki, rozdzielacze itp., a nie 8% jak firma instalacyjna. Nie będzie mieć również gwarancji na całość systemu ogrzewania podłogowego.
Kapilarne wodne ogrzewanie podłogowe
Czasem, na przykład w sytuacjach remontowych, może się okazać, że nie ma miejsca na wykonanie co najmniej 5-6 cm wylewki, w której umieszcza się rurki ogrzewania podłogowego. Nie jest to sytuacja bez wyjścia. Na rynku znajdziemy maty kapilarne do ogrzewania podłogowego. Średnica wewnętrzna przewodów wodnych wynosi 3-4 mm, ale są one znacznie gęściej ułożone niż w tradycyjnej podłogówce. Ponadto instalacja kapilarna może być zasilana wodą grzewczą o niższej temperaturze, ponieważ szybciej odda ciepło do pomieszczenia. A to dzięki temu, że wodne maty kapilarne mogą być umieszczone nawet w warstwie kleju pod płytkami lub panelami na posadzce (ewentualnie w cienkiej – 2 cm – warstwie wylewki). Jeśli będziemy myśleć o takiej instalacji, trzeba liczyć się ze znacznie wyższymi kosztami. Kapilarne wodne ogrzewanie podłogowe przeciętnie jest 2 razy droższe od tradycyjnego.
Autor: Piotr Mastalerz, projekt: Marcin Rubik
Nic tak nie pasuje do lasu, jak drewno. Elewacje domu tworzy oblicówka z modrzewia syberyjskiego, który jest twardy i odporny na zmienne warunki atmosferyczne