Ogrzewanie ścienne: zalety i wady

2011-08-22 16:12 Dariusz Tomaszewski
Ogrzewanie ścienne w domu - wady i zalety
Autor: Jarosław Sosiński Ogrzewanie ścienne działa podobnie jak ogrzewanie podłogowe, ale montuje się je na ścianie, a nie pod posadzką

Ogrzewanie ścienne działa na tych samych zasadach co ogrzewanie podłogowe, chociaż nie jest stosowane zbyt często. System ten montuje się na ścianie i jeśli chcesz poprawić ogrzewanie domu, koniecznie zastanów się nad tym rozwiązaniem. 

Ogrzewanie ścienne może się okazać idealnym sposobem na zapewnienie ogrzewania domu, w którym mieszkają alergicy. Ogrzewanie ścienne jest bowiem jest rodzajem ogrzewania płaszczyznowego, w którym elementy grzejne są na stałe wbudowane w ściany. Kiedy te są już odpowiednio nagrzane, emitują ciepło do pomieszczenia. Ciepło rozchodzi się łagodnie i nie powoduje unoszenia kurzu. 

Rodzaje ogrzewania ściennego

Podobnie jak z ogrzewaniem podłogowym, tak i w tym przypadku dostępne są trzy możliwości zapewnienia ciepła: powietrzem, wodą lub energią elektryczną. W przypadku ogrzewania powietrzem, wewnątrz ścian wykonuje się kanały, którymi będzie przepływać ciepłe powietrze. Jednak zajmują one dużo miejsca i zmniejszają powierzchnię użytkową pomieszczeń. Ściany można wykonać np. z bloczków wapienno-piaskowych z pionowymi otworami, ale trzeba je bardzo dobrze zaizolować od zewnątrz. Zamontowany u dołu ściany element grzejny zasilany gorącą wodą ogrzewa powietrze, które następnie przemieszcza się kanałami ku górze. Innym rozwiązaniem są podwójne ściany z płyt gipsowo-kartonowych. W przestrzeni utworzonej między płytami g-k krąży powietrze ogrzewane u dołu ściany. Moc cieplna takiego systemu wynosi 100- -130 W/m2 ściany.

Jeśli czynnikiem przenoszącym ciepło jest woda, ściany mogą mieć mniejszą grubość niż w ogrzewaniu powietrznym. Woda w instalacji ma zwykle temperaturę 30-45°C, nie powinna mieć więcej niż 50°C, bo emitowane wtedy ciepło źle wpływa na samopoczucie osób przebywających w pomieszczeniu. Instalacja jest zbudowana z tzw. registrów, które składają się z dwóch kolektorów połączonych rurkami miedzianymi, z tworzywa lub wielowarstwowymi układanymi poziomo, pionowo albo faliście. Rury pokrywa się warstwą tynku lub płytami g-k. Można kupić gotowe prefabrykaty w postaci płyt g-k z wmontowanym między nie registrem grzewczym. To rozwiązanie przyspiesza montaż i skraca czas wykonania instalacji. Moc cieplna przekazywana przez ścianę z ogrzewaniem wodnym wynosi 200-280 W/m2 ściany.

Najpopularniejszym jednak rozwiązaniem jest ogrzewanie ścianne za pomocą elektrycznych kabli grzejnych. Średnica kabli jest znacznie mniejsza niż rurek z wodą lub rurek ciepła, co pozwala zredukować do minimum przestrzeń zajmowaną w ścianie przez układ grzewczy. Kable łatwo się montuje, a wykonaną z nich instalacją łatwo sterować. Do ogrzewania można stosować dwa rodzaje przewodów: dwużyłowe – zasilane z jednej strony – lub jednożyłowe – zasilane z dwóch stron. Długość przewodów w jednej pętli jest ściśle określona. Główną wadą ogrzewania elektrycznego jest wytwarzane przez nie pole elektromagnetyczne oraz niebezpieczeństwo przepalenia kabla, gdy odpływ ciepła ze ściany zostanie zablokowany, np. przez przystawione do niej meble. Ogrzewanie elektryczne jest też droższe w eksploatacji od wodnego i powietrznego.

Sterowanie systemem ogrzewania ściennego

W jaki sposób odbywa się sterowanie ogrzewaniem domu za pomocą ściennej instalacji cieplnej? Przede wszystkim za pomocą termostatów. Utrudnieniem jest duża bezwładność cieplna ogrzewania płaszczyznowego, która może prowadzić do przegrzewania pomieszczeń z oknami skierowanymi na południe. Najłatwiej jest sterować mocą ogrzewania ściennego elektrycznego, najtrudniej ogrzewaniem z rurkami ciepła, które pracuje prawidłowo w wąskim zakresie temperatury – od 40 do 50°C (obniżenie temperatury poniżej 40°C przerywa proces parowania cieczy). Przy obniżonym zapotrzebowaniu na moc cieplną układ z rurkami ciepła pracuje w trybie włącz-wyłącz.

Decydując się na ogrzewanie ścienne, trzeba dobrze się zastanowić i rozpatrzyć wszystkie za i przeciw. Wprawdzie producenci jako jego zaletę podają ograniczenie kosztów eksploatacyjnych związane z obniżeniem temperatury powietrza w pomieszczeniu, ale nie uwzględniają zwiększonych strat ciepła przez ściany zewnętrzne, w których znajdują się elementy grzejne. Im ściana ma wyższą temperaturę, tym większa ilość traconego ciepła. Temperatura powierzchni ściany w pomieszczeniu z ogrzewaniem tradycyjnym wynosi zwykle 18-19°C, ze ściennym – 30-40°C. Podwyższona temperatura ściany zwiększa straty ciepła do otoczenia, a tym samym zapotrzebowanie na ciepło przez układ grzewczy. Aby straty ciepła były takie same, trzeba wykonać grubszą izolację ściany, a to podwyższa koszty inwestycyjne.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
o.opozda
|

Niedawno dowiedziałem się o ogrzewaniu ściennym i bardzo mnie to zainteresowało. Zwłaszcza, że w lecie takie instalacje mogą chłodzić. Dodatkowym plusem jest argument oszczędności na kosztach energii. Myślę, że instalacje z miedzi są bardzo interesującym rozwiązaniem i alternatywą bądź dodatkiem dla innych systemów grzewczych.