Ogrzewanie ścienne: zalety i wady

2011-08-22 16:12

Ogrzewanie ścienne działa na tych samych zasadach, co ogrzewanie podłogowe, cieszy się też rosnącą popularnością. Jakie są zalety ogrzewania ściennego? Czy ogrzewanie ścienne to rozwiązanie dla każdego domu?

Ogrzewanie ścienne w domu - wady i zalety
Autor: Jarosław Sosiński Ogrzewanie ścienne działa podobnie jak ogrzewanie podłogowe, ale montuje się je na ścianie, a nie pod posadzką

Ogrzewanie ścienne jest rodzajem ogrzewania płaszczyznowego, a więc takiego, które przekazuje ciepło do otoczenia przez całą powierzchnię, w tym przypadku ściany. W pomieszczeniu z takim ogrzewaniem elementy grzejne są niewidoczne. Kiedy grzejnikiem jest cała ściana, podobnie jak wtedy, gdy grzeje duża płaszczyzna podłogi, temperatura powietrza może być o 2-3o C niższa niż w pomieszczeniach ogrzewanych przez tradycyjne grzejniki. Mimo to odczucie komfortu pozostaje na niezmienionym poziomie

Ogrzewanie ścienne może się okazać idealnym sposobem na zapewnienie ogrzewania domu, w którym mieszkają alergicy. Ogrzewanie ścienne jest bowiem jest rodzajem ogrzewania płaszczyznowego, w którym elementy grzejne są na stałe wbudowane w ściany. Kiedy te są już odpowiednio nagrzane, emitują ciepło do pomieszczenia. Ciepło rozchodzi się łagodnie i nie powoduje unoszenia kurzu oraz alergenów.

Podobnie jak z ogrzewaniem podłogowym, tak i w tym przypadku dostępne są trzy możliwości zapewnienia ciepła:

  • powietrzem,
  • wodą,
  • energią elektryczną.

Spis treści

  1. Ogrzewanie ścienne powietrzne
  2. Ogrzewanie ścienne wodne
  3. Ogrzewanie ścienne elektryczne
  4. Ile kosztuje ogrzewanie ścienne?
  5. Zalety ogrzewania ściennego
  6. Wady ogrzewania ściennego
  7. Sterowanie systemem ogrzewania ściennego
Ogrzewanie domu energooszczędnego

Ogrzewanie ścienne powietrzne

W przypadku ogrzewania ściennego powietrzem, wewnątrz ścian wykonuje się kanały, którymi będzie przepływać ciepłe powietrze. Jednak zajmują one dużo miejsca i zmniejszają powierzchnię użytkową pomieszczeń. Ściany można wykonać np. z bloczków wapienno-piaskowych z pionowymi otworami, ale trzeba je bardzo dobrze zaizolować od zewnątrz. Zamontowany u dołu ściany element grzejny zasilany gorącą wodą ogrzewa powietrze, które następnie przemieszcza się kanałami ku górze. Innym rozwiązaniem są podwójne ściany z płyt gipsowo-kartonowych. W przestrzeni utworzonej między płytami g-k krąży powietrze ogrzewane u dołu ściany. Moc cieplna takiego systemu wynosi 100-130 W/m2 ściany.

Ogrzewanie ścienne
Autor: Piotr Mastalerz

Ogrzewanie ścienne wodne

Jeśli czynnikiem przenoszącym ciepło w ogrzewaniu ściennym jest woda, ściany mogą mieć mniejszą grubość niż w ogrzewaniu powietrznym. Woda w instalacji ma zwykle temperaturę 30-45°C, nie powinna mieć więcej niż 50°C, bo emitowane wtedy ciepło źle wpływa na samopoczucie osób przebywających w pomieszczeniu. Instalacja jest zbudowana z tzw. registrów, które składają się z dwóch kolektorów połączonych rurkami miedzianymi, z tworzywa lub wielowarstwowymi układanymi poziomo, pionowo albo faliście. Rury pokrywa się warstwą tynku lub płytami g-k. Można kupić gotowe prefabrykaty w postaci płyt g-k z wmontowanym między nie registrem grzewczym. To rozwiązanie przyspiesza montaż i skraca czas wykonania instalacji. Moc cieplna przekazywana przez ścianę z ogrzewaniem wodnym wynosi 200-280 W/m2 ściany.

Ogrzewanie ścienne elektryczne

Najpopularniejszym  rozwiązaniem jest ogrzewanie ścienne za pomocą elektrycznych kabli grzejnych. Średnica kabli jest znacznie mniejsza niż rurek z wodą lub rurek ciepła, co pozwala zredukować do minimum przestrzeń zajmowaną w ścianie przez układ grzewczy. Kable łatwo się montuje, a wykonaną z nich instalacją łatwo sterować. Do ogrzewania można stosować dwa rodzaje przewodów: dwużyłowe – zasilane z jednej strony – lub jednożyłowe – zasilane z dwóch stron. Długość przewodów w jednej pętli jest ściśle określona. Główną wadą ogrzewania elektrycznego jest wytwarzane przez nie pole elektromagnetyczne oraz niebezpieczeństwo przepalenia kabla, gdy odpływ ciepła ze ściany zostanie zablokowany, np. przez przystawione do niej meble. Ogrzewanie ścienne elektryczne jest też droższe w eksploatacji od wodnego i powietrznego.

Ogrzewanie ścienne
Autor: Piotr Mastalerz

Ile kosztuje ogrzewanie ścienne?

Cena ogrzewania ściennego jest porównywalna z cenami ogrzewania podłogowego. Koszt poprowadzenia instalacji i nakład pracy mieszczą się w podobnym zakresie. Warto jednak podkreślić, że koszt inwestycji w ogrzewanie ścienne zależy od jego rodzaju i sposobu podłączenia. 

Czym innym jest jednak koszt instalacji i montażu, a czym innym: koszty eksploatacyjne ogrzewania ściennego. Ogrzanie domu w przypadku instalacji ściennej wodnej  będzie tańsze niż ogrzewanie podłogowe wodne! Dlaczego? Ogrzewanie ścienne ma w tym przypadku mniejszą bezwładność cieplną. Także rozłożenie temperatur w pomieszczeniu jest bardziej równomierne. Koszty ogrzewania domu - podkreślmy: o dobrej izolacji ścian - może być nawet o 20-25% tańsze od ogrzewania tradycyjnego. 

Ogrzewanie ścienne
Autor: Piotr Mastalerz

Zalety ogrzewania ściennego

  • niskie koszty ogrzewania domu i eksploatacji;
  • rozwiązanie przyjazne dla alergików;
  • wysoki komfort cieplny - równomierne rozprowadzanie ciepła po całym domu;
  • więcej miejsca do zagospodarowania i zwiększona estetyka pomieszczeń- brak kaloryferów, kratek, rur, podłączeń i gniazdek;
  • jeśli ogrzewanie ścienne elektryczne połączymy z instalacją fotowoltaiczną będzie ono jeszcze tańsze i w pełni ekologiczne;
  • ogrzewanie ścienne w odpowiedniej konfiguracji może także chłodzić mieszkanie;
  • elektryczne ogrzewanie ścienne doskonale nadaje się do współpracy z pompami ciepła i kotłami gazowymi.

Wady ogrzewania ściennego

  • wyższy koszt montażu ogrzewania ściennego;
  • trudność w aranżacji wnętrz: do ścian z ogrzewaniem nie powinniśmy dosuwać mebli, by nie zaburzać przepływu powietrza; nie możemy więc zabudować ścian szafami lub dosuwać do muru nawet niższych elementów wyposażenia;
  • mniejsza dostępność firm zajmujących się profesjonalnym montażem tego typu ogrzewania;
  • ewentualne usterki i naprawy będą wiązały się z dużym nakładem pracy, wymagającym skucia ścian.
Ogrzewanie ścienne
Autor: Piotr Mastalerz

Sterowanie systemem ogrzewania ściennego

W jaki sposób odbywa się sterowanie ogrzewaniem domu za pomocą ściennej instalacji cieplnej? Przede wszystkim za pomocą termostatów. Utrudnieniem jest duża bezwładność cieplna ogrzewania płaszczyznowego, która może prowadzić do przegrzewania pomieszczeń z oknami skierowanymi na południe. Najłatwiej jest sterować mocą ogrzewania ściennego elektrycznego, najtrudniej ogrzewaniem z rurkami ciepła, które pracuje prawidłowo w wąskim zakresie temperatury – od 40 do 50°C (obniżenie temperatury poniżej 40°C przerywa proces parowania cieczy). Przy obniżonym zapotrzebowaniu na moc cieplną układ z rurkami ciepła pracuje w trybie włącz-wyłącz.

Decydując się na ogrzewanie ścienne, trzeba dobrze się zastanowić i rozpatrzyć wszystkie za i przeciw. Wprawdzie producenci jako jego zaletę podają ograniczenie kosztów eksploatacyjnych związane z obniżeniem temperatury powietrza w pomieszczeniu, ale nie uwzględniają zwiększonych strat ciepła przez ściany zewnętrzne, w których znajdują się elementy grzejne. Im ściana ma wyższą temperaturę, tym większa ilość traconego ciepła. Temperatura powierzchni ściany w pomieszczeniu z ogrzewaniem tradycyjnym wynosi zwykle 18-19°C, ze ściennym – 30-40°C. Podwyższona temperatura ściany zwiększa straty ciepła do otoczenia, a tym samym zapotrzebowanie na ciepło przez układ grzewczy. Aby straty ciepła były takie same, trzeba wykonać grubszą izolację ściany, a to podwyższa koszty inwestycyjne.