Warto oszczędzać ciepłą wodę! Zdrowe nawyki i baterie wspomagające oszczędności
Za podgrzewanie ciepłej wody użytkowej w domu jednorodzinnym płaci się całkiem sporo, ale znacznej części tych wydatków łatwo jest uniknąć. Czasem wystarczy zmienić nawyki i zainstalować baterie wspomagające oszczędzanie wody. Zobacz, jak jeszcze możesz zmniejszyć wydatki na rachunki za ciepłą wodę użytkową.
Autor: Kalbar
Za podgrzewanie wody użytkowej w domu jednorodzinnym płaci się całkiem sporo, ale znacznej części tych wydatków łatwo uniknąć
Niezależnie od tego, jak ciepła woda użytkowa jest przygotowywana w Twoim domu, warto zadbać o to, aby pochłaniało to jak najmniej energii. Jak to zrobić? Przede wszystkim ustaw urządzenia tak, aby woda nie była podgrzewana do zbyt wysokiej temperatury. Zaprogramuj też okresy, w których nie będzie podgrzewana – kiedy nikogo nie ma w domu albo wszyscy śpią. Zorientuj się, czy masz instalację cyrkulacji c.w.u. Jest ona prowadzona równolegle do rur dostarczających ciepłą wodę – niewykorzystana w łazience lub kuchni wraca rurami do zasobnika, gdzie ponownie jest podgrzewana. W ten sposób zawsze natychmiast po odkręceniu kranu leci z niego ciepła woda.
Komfort jednak kosztuje. Utrzymywanie wysokiej temperatury wody bez względu na to, czy ktoś z niej korzysta, czy nie, to niepotrzebne wydatki. Wystarczy zainstalować sterownik uruchamiający pompę cyrkulacyjną tylko w określonych godzinach (np. rano i wieczorem) lub wtedy, gdy temperatura wody w instalacji spadnie poniżej założonej.
Racjonalnie korzystaj z wody
Aby mniej płacić za podgrzewanie wody, powinno się ograniczyć jej zużycie. Można to zrobić, nie rezygnując z komfortu korzystania z niej. Jak oszczędzać wodę? Przede wszystkim używaj oszczędnych baterii. Jeśli kupujesz baterie do nowego domu, wybierz jednouchwytowe z zamontowanym na końcu wylewki perlatorem oraz takie, które mają ograniczniki temperatury i strumienia wody. Perlator to specjalne sitko, które sprawia, że wypływająca woda miesza się z powietrzem, dzięki czemu jej strumień wydaje się bardziej intensywny. Sprawdza się w bateriach umywalkowych, zlewozmywakowych i prysznicowych, ale nie w wannowych – strumieniem wody wymieszanej z powietrzem dłużej będziemy napełniać wannę.
Z kolei ograniczniki umożliwiają ustawienie parametrów strumienia wody – temperatury na poziomie 38°C, a strumienia – 60% maksymalnej wartości. Aby z baterii popłynęła woda o wyższej temperaturze lub maksymalnym strumieniu, trzeba pokonać opór blokady lub nacisnąć przycisk na korpusie baterii. Do kabiny prysznicowej lub nad wannę możesz wybrać baterię termostatyczną. Będzie ona utrzymywać stałą, ustawioną przez użytkownika temperaturę wypływającej wody niezależnie od zmian ciśnienia i temperatury wody w instalacji. Unikniesz więc długiego i uciążliwego ustawiania strumienia wody i zaoszczędzisz nie tylko wodę, ale też energię do jej podgrzania.
Jeśli ciepła woda jest przygotowywana w podgrzewaczu przepływowym, zrezygnuj z baterii termostatycznej. Może ona powodować zakłócenia pracy podgrzewacza.
Tam, gdzie z wody korzysta się często i krótko, np. przy umywalce w łazience w strefie dziennej, z której korzysta wiele osób, warto pomyśleć o najbardziej oszczędnej baterii - bezdotykowej. Jest wyposażona w fotokomórkę, która automatycznie steruje włączaniem i wyłączaniem wody. Wypływa z niej tylko wtedy, gdy podstawimy pod nią ręce, albo przez określony czas.
Jeśli nie planujesz remontu łazienki i wymiany baterii na nowe, zadbaj przede wszystkim o likwidację przecieków. W starych bateriach może być konieczna wymiana uszczelek między elementami ruchomymi. Przy tej okazji warto dokupić perlator i zamontować go na starej baterii umywalkowej lub zlewozmywakowej albo reduktor przepływu do słuchawki prysznicowej, który mocuje się między baterią a wężem prysznicowym.
Zdrowe nawyki
- Zastąp wannę kabiną prysznicową. Kąpiel w niedużej wannie to zużycie ponad 100 l wody. Pod prysznicem wykorzystamy zdecydowanie mniej – około 60 l wody o temperaturze 45°C podczas 4-minutowego prysznica. Jeśli nie wyobrażasz sobie łazienki bez wanny, zainstaluj i wannę, i kabinę, a jeśli się nie zmieszczą, zamontuj przy wannie parawan, który umożliwi branie w niej również prysznica.
- Zmywaj w zmywarce. Nie tylko zaoszczędzisz wodę, ale i energię. Zajmie Ci to mniej czasu i będzie mniej pracochłonne. Wybierając zmywarkę, zwróć uwagę na zużycie wody podczas jednego cyklu zmywania. Przeciętnie potrzebuje 10-14 l wody na komplet naczyń, te najbardziej oszczędne – zaledwie 6-7 l. Dla porównania ręczne mycie naczyń to zużycie kilkudziesięciu litrów wody na ich komplet.