Woda w wykopie koło domu - jak się jej pozbyć?

2024-10-30 11:29

Po ulewie w wykopie przy domu, gdzie było robione przyłącze wody, zebrało się dużo wody. Mimo prób jej wybrania, wykop wciąż się nią napełnia. Na największej w Polsce grupie budowlanej „Gdybym budował drugi raz – mądry Polak przed budową” (ponad 500 tysięcy obserwujących!) można czasem napotkać drobne złośliwe uwagi, ale przede wszystkim sporo rzeczowych odpowiedzi od ekspertów i budowlanych praktyków. Prezentujemy je w naszym cyklu.

Zalane fundamenty
Autor: Andrzej Szandomirski Fundamenty zalane przez nawałnicę można osuszyć, używając motopompy

Spis treści

  1. Skąd woda w wykopie?
  2. Jak się jej pozbyć?

An Ten napisał na grupie Muratora: po ostatnich ulewach na działce stała woda (teren gliniasty). Zebrała się również w dole przy domu, gdzie było robione przyłącze wody. Mimo próby wybrania wody z tego dołu, ten cały czas się nią napełnia. Woda leci spod niebieskiej rury w wykopie - przyłącza wody. Kierownik budowy mówi, że może to być coś z przyłączem, osoba od przyłącza, że wszystko jest zrobione prawidłowo. Czy ktoś miał taką sytuację?

Skąd woda w wykopie?

Społeczność grupy „Gdybym budował drugi raz - mądry Polak przed budową” odpowiada:

  • Zobacz, czy licznik wody się kręci.
  • Zakręć zasuwę od wodociągu i wypompuj wodę. Jeśli woda będzie znowu napełniać wykop, to znaczy, że wokół fundamentów napływa woda. Ale jeśli miałaby to być nieszczelność instalacji wodociągowej, to woda by wybijała ponad ten wykop.
  • U mnie w terenie gliniastym dosłownie potok wypływał spod folii kubełkowej przez 3 dni od ustania opadów. Lało się do wykopu od przyłącza wody. Zobacz czy się licznik kręci, jeśli nie, to leci deszczówka z całej okolicy.
  • Przyłącze może jest wykonane poprawnie, ale sam wykop przyłącza wodnego zerwał naturalną spoistość gruntu. W czasie większych opadów deszczówka na całej długości przyłącza przepływa tam gdzie jest "luźniejszy" grunt, co skutkuje tym co masz. Daj zdjęcia całego przyłącza wodnego i najbliższej okolicy, jaki jest teren: ze spadkiem w stronę budynku czy inaczej?
  • Przy terenie gliniastym i obfitych opadach po wykopaniu dziury może Ci się woda sączyć przez kilka dni albo i dłużej. I to z samej ziemi, w tym wypadku gliny. Mam teren gliniasty, miałem podobnie podczas przeróżnych prac ziemnych. Woda ścieka z ziemi wręcz strumieniami, dodatkowo ścieka z peszli i spod foli kubełkowej. Pompować, to jedyne co zostało.
  • To normalne, że idzie woda ciągle. Zebrała się, bo był luźny grunt przy fundamentach. Glina zagęści się porządnie po całym sezonie albo dwóch. Czy przyłącze jest już zrobione? Jeżeli tak, to zasypać wszystko. A jeśli trzeba coś tam grzebać, to zrobić z boku dziurę, żeby woda spływała. Jak to nie pomoże, to pompować.

Jak się jej pozbyć?

Ekspert Muratora dopowiada:

Wody podziemne są wszędzie, tylko na różnej głębokości w zależności od sytuacji hydrologicznej w danej okolicy. Są zasilane okresowo przez opady atmosferyczne. Najwyższy poziom wód gruntowych może być wiosną, gdy glebę nasączoną roztopionym śniegiem dodatkowo zaopatrzą w wodę wiosenne deszcze. Drugą porą roku, gdy poziom wód gruntowych może się podnieść, jest jesień. Poziom wód gruntowych na działce może ulec zmianie na skutek inwestycji budowlanych w okolicy albo podniesienia poziomu gruntu na sąsiedniej działce.

Jeśli w trakcie budowy na dnie wykopów fundamentowych pojawiło się trochę wody, można wokół domu wykopać rowy, do których powinna spłynąć ta woda. Jeśli wiemy, że wokół fundamentów może okresowo podnosić się poziom wód gruntowych, dobrze jest wykonać wokół budynku drenaż opaskowy z odprowadzeniem wody do studni chłonnej.

Jeśli wysoko stojąca woda zaskoczyła nas w trakcie budowy domu, rozwiązanie problemu może nas drogo kosztować. Do wypompowywania wody z wykopów potrzebne są specjalistyczne ekipy. Można np. zainstalować igłofiltry podłączone do pomp, które odprowadzą wypompowaną wodę do kanalizacji. Takie instalacje są bardzo wydajne i przydadzą się w sytuacjach ekstremalnych. Gdy w wykopie jest niedużo wody, można spróbować usunąć ją za pomocą pompy zatapialnej.

Więcej na temat: Wody gruntowe na działce. Jak sobie z nimi poradzić?

Dołącz do grupy Gdybym budował drugi raz – mądry Polak przed budową i zadaj swoje pytanie lub podziel się opinią.

Listen to "Fundamenty – ława czy płyta? MUROWANE STARCIE" on Spreaker.
Murator Google News
Autor: