Wybór grzejników najlepiej z projektem instalacji c.o.

2011-01-25 12:33

Dlaczego dobierając grzejniki, warto mieć projekt instalacji c.o.? Ponieważ zawiera on wszelkie informacje niezbędne do prawidłowego wykonania instalacji centralnego ogrzewania przez instalatora. Często zdarzają się bowiem przypadki, że instalacja, która przed modernizacją dobrze grzała, po wymianie grzejników nie zapewnia nam należytego komfortu. Zobacz, jak się przed tym ustrzec...

Wybór grzejników najlepiej z projektem instalacji
Autor: Krzysztof Zasuwik Zbyt krótki grzejnik nie dość, że może nie spełnić swojej roli i nie ogrzeje równomiernie całego pomieszczenia, to jeszcze zepsuje wygląd każdej aranżacji

Co obejmuje projekt instalacji c.o.?

W projekcie instalacji centralnego ogrzewania są obliczone średnice przewodów i jest określony materiał, z jakiego ma być wykonana instalacja. Jest dobrany rodzaj armatury oraz są wyliczone nastawy zaworów termostatycznych.

Są też oczywiście obliczone straty ciepła w pomieszczeniu albo od razu podana jest moc grzejnika. Jest ona zazwyczaj większa od tych strat, żeby czas nagrzewania zimnego pomieszczenia (ogrzewanego z przerwami lub z tak zwanym osłabieniem nocnym) nie był zbyt długi (ustala się to i oblicza zgodnie z normą PN-EN 12831). Nic, tylko kupować...

Budujesz dom, wymieniasz instalację - wykonaj projekt

Jeśli nabywamy gotowy projekt domu, projekt instalacji c.o. jest jednym z elementów dokumentacji wchodzących w jego skład. Nie musimy za niego dodatkowo płacić.

Jeśli zamawiamy projekt indywidualny u architekta albo modernizujemy stary dom, powinniśmy zlecić przygotowanie projektu instalacji grzewczej.

Jednak inwestorzy przystępujący do remontu rzadko się na to decydują, sądząc naiwnie, że zamiast dziesięciu zdemontowanych żeliwnych „żeberek” wystarczy zamontować nowy dziesięcioczłonowy grzejnik aluminiowy, ewentualnie dodać dwa człony „dla bezpieczeństwa” i wszystko będzie w porządku. Niekoniecznie.

Jeżeli zamierzamy wymienić grzejniki, powinniśmy najpierw ustalić, dla jakich parametrów wody była zaprojektowana stara instalacja, określić obliczeniową moc cieplną i – jeśli nowe parametry mają być inne – spróbować przeliczyć moc starych grzejników na nowe parametry. W przeciwnym razie nawet instalacja, która przed modernizacją dobrze grzała, po wymianie grzejników może nie zapewnić nam należytego komfortu.