Kupisz pellet tylko z atestem. Jest rozporządzenie ws. norm jakościowych dla paliw z biomasy z drzew i krzewów

2024-12-04 14:27

Osób stosujących ogrzewanie pelletem czekają w najbliższym czasie zmiany. Paliwo będzie podlegało kontroli. Rząd chce wprowadzić normy jakości dla pelletu i brykietów z drzew i krzewów. Ma to zapobiec wprowadzaniu na rynek materiału z niewiadomych źródeł o wątpliwej jakości.

kocioł na pellet
Autor: gettyimages Kocioł na pellety

Spis treści

  1. Pellet - czy natura potrzebuje certyfikatów?
  2. Projekt ustawy o pellecie już przyjęty
  3. Rozporządzenie w sprawie norm dla pelletu jest gotowe

Kotły na pellet w tym roku należą do najpopularniejszych z wybieranych źródeł energii przez Polaków. Wielu nabywców zrezygnowało z zakupu pompy ciepła na rzecz ogrzewania biomasą drzewną. W programie Czyste powietrze liczba dofinansowań kotłów tego typu jest w 2024 r. wyższa od tych na pompy ciepła.

Pellet - czy natura potrzebuje certyfikatów?

Pellet to paliwo w postaci granulatu wytwarzanego z drewna. Do produkcji używane są odpady drzewne, czyli trociny, wióry, gałęzie, kora itp., a także różne gatunki roślin uprawianych w tym celu, np. wierzby. Wykorzystuje się też trawę, słomę, pestki owoców i inne materiały pochodzenia roślinnego. Sposób produkcji i cechy są uzależnione od przeznaczenia, inny pellet jest stosowany w energetyce przemysłowej a inny do urządzeń w gospodarstwach domowych. W tych pierwszych dopuszcza się używania lepiszczy.

Produkty z biomasy nie są obecnie certyfikowane pod względem norm jakościowych. Producenci mogą dobrowolnie poddawać certyfikacji wytwarzane przez siebie produkty. W celu podkreślenia jakości pellet dostępny na rynku ma certyfikaty Enplus, DINplus, ale nie jest to obowiązkowe.

30 lat Architektury-murator. Gala w Bibliotece Narodowej, 21.11.2024

Projekt ustawy o pellecie już przyjęty

W projekcie ustawy o zmianie ustawy – Prawo ochrony środowiska oraz niektórych innych ustaw zmieniono przepisy ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw. Dodano upoważnienia do wydania rozporządzenia, w drodze którego określone zostaną wymagania jakościowe dla stałych paliw biomasowych - biomasy pozyskanej z drzew i krzewów – brykietu i pelletu drzewnego wprowadzanego do obrotu z przeznaczeniem do użycia w gospodarstwach domowych oraz w instalacjach spalania o nominalnej mocy cieplnej mniejszej niż 1 MW.

Projekt zmian został przyjęty przez Radę Ministrów na posiedzeniu 5 listopada 2024 r.

Rozporządzenie w sprawie norm dla pelletu jest gotowe

Projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie wymagań jakościowych dla biomasy pozyskanej z drzew i krzewów wprowadzanej do obrotu lub obejmowanej procedurą celną dopuszczenia do obrotu w postaci brykietu lub pelletu od 2 grudnia 2024 r. jest w wykazie prac legislacyjnych rządu.

Wymagania jakościowe w przypadku pelletu używanego w gospodarstwach domowych dotyczą jego wymiarów, jak też wilgotności, wartości opałowej czy zawartości różnych substancji i pierwiastków. Średnica musi zawierać się w przedziale 6–8 mm, a długość 3,15–40 mm.

Podstawowe cechy fizykochemiczne pelletu, który może być wprowadzony do obrotu lub objętego procedurą celną to:

  • wytrzymałość mechaniczna – 97,5%,
  • zawartość wilgoci – maksymalnie 10%,
  • zawartość frakcji drobnej – maksymalnie 1%,
  • wartość opałowa – minimalnie 16,5 MJ/kg,
  • gęstość nasypowa – 600 – 750 kg/m3,
  • zawartość dodatków – maksymalnie 2%,
  • zawartość popiołu – 1,2%,
  • zawartość siarki – maksymalnie 0,04%
  • zawartość azotu – maksymalnie 0,3%
  • zawartość chloru – maksymalnie 0,02%

Wymagania jakościowe dla pelletu do urządzeń grzewczych klasy 3, 4 i 5 lub spełniających wymogi ekoprojektu mają podobne wartości oprócz wytrzymałości mechanicznej, podwyższonej do 98% i zawartości popiołu obniżonej do poziomu 0,7%.

Rozporządzenie wejdzie w życie w terminie 14 dni od jego ogłoszenia.

Cepelia w Warszawie po remoncie. Tak zmienił się PRL-owski pawilon

Murowane starcie
Termoizolacja - styropian czy wełna. MUROWANE STARCIE