Ocieplenie wieńca – dlaczego jest potrzebne, jak się je wykonuje

2021-09-03 14:14

Jak wykonać ocieplenie wieńca bez błędów. Wieniec to belka zbrojona spinająca konstrukcję domu na wysokości stropu. Drugi wieniec spina ścianki kolankowe. Jest wykonywany z betonu, więc może stanowić mostek termiczny w ścianie. Dlatego wymaga starannego ocieplenia.

Ocieplenie wieńca
Autor: Xella Ocieplenie betonowego wieńca jest konieczne w każdej ścianie murowanej

Ściany zewnętrzne nowo wznoszonych domów muszą stanowić przegrodę skutecznie chroniącą wnętrze domu przed ucieczką ciepła. Zgodnie z obecnie obowiązującymi warunkami technicznymi współczynnik przenikania ciepła ścian nie powinien przekraczać 0,20 W/(m2.K). Żeby to osiągnąć wznosi się je z odpowiednio dobranych materiałów. Najpopularniejsze są ściany dwuwarstwowe, w których łączy się materiały murowe z ociepleniem ze styropianu lub z wełny mineralnej. Również w ścianach trójwarstwowych znajduje się warstwa ociepleniowa. Inaczej rzeczy się mają w ścianach jednowarstwowych, które wznosi się z materiałów murowych, które wyłącznie razem z tynkiem spełniają wymogi termoizolacyjne. Zobaczmy, co zrobić, żeby wieniec nie stał się mostkiem termicznym.

Ocieplenie dachu skośnego - krok po kroku

Spis treści

  1. Czym jest wieniec
  2. Ocieplenie wieńca w ścianie dwuwarstwowej
  3. Ocieplenie wieńca w ścianie trójwarstwowej
  4. Ocieplenie wieńca w ścianie jednowarstwowej
  5. Ocieplenie wieńca ściany kolankowej

Czym jest wieniec

Wieniec to belka ze zbrojonego betonu wykonywana na obwodzie każdej kondygnacji budynku - w linii stropu lub jako zwieńczenie ścian kolankowych. Szerokość wieńca nie może być mniejsza niż 8 cm. W ścianach warstwowych ma zwykle taką samą szerokość jak mur nośny.

Przeczytaj też:

Wieniec stropowy: rodzaje, wymiary, zbrojenie >>>

Zadaniem wieńca jest wzmocnienie i związanie ścian zewnętrznych budynku. Wieniec otacza ściany nośne i zabezpiecza je przed rozsunięciem się na boki pod wpływem ciężaru dachu i murów powyżej wieńca. W ten sposób stabilizuje konstrukcję domu.

Ocieplenie wieńca
Autor: Piotr Mastalerz Żelbetowy wieniec wiąże mury na wysokości stropu

Ocieplenie wieńca w ścianie dwuwarstwowej

Za to, żeby taka ściana spełniała warunki techniczne, odpowiada materiał termoizolacyjny. W ścianach dwuwarstwowych grubość ocieplenia wynosi obecnie 15-20 cm o niskim współczynniku przewodzenia ciepła, np. styropianu grafitowego. Takie zabezpieczenie termiczne jest wystarczające również na wysokości wieńca. Jeśli budujemy dom energooszczędny, którego ściany zewnętrzne mają wysokie parametry izolacyjne i nie chcemy ich obniżać, można zastosować nieco grubszą termoizolację w tym miejscu, co wiąże się z koniecznością pocienienia wieńca o kilka centymetrów, żeby zachować równe lico ściany.

Ocieplenie wieńca
Autor: Termo Organika W ścianie dwuwarstwowej na wysokości układa się taką samą termoizolację jak na całym murze

Ocieplenie wieńca w ścianie trójwarstwowej

Wieniec w ścianie trójwarstwowej wykonuje się tylko w murze nośnym. W warstwie osłonowej, która pełni również funkcję dekoracyjną, nie robi się wieńca. Oba mury są ze sobą połączone stalowymi kotwami, żeby konstrukcja była stabilna. Warstwa ocieplenia jest umieszczana między murem nośnym a osłonowym. Na całej wysokości ma taką samą grubość, która wynika z założonych parametrów termoizolacyjnych całej ściany.

Ocieplenie wieńca
Autor: Piotr Mastalerz Ocieplenie wieńca w ścianie trójwarstwowej

Ocieplenie wieńca w ścianie jednowarstwowej

Przy ociepleniu wieńca w ścianie jednowarstwowej stosuje się zupełnie inne rozwiązanie. Materiały murowe są dobrane tak, żeby spełniały wymogi termoizolacyjny. Elementy są grubsze niż w tradycyjnych murach warstwowych. Ściany jednowarstwowe mogą mieć grubość 38-50 cm. Nie stosuje się w nich dodatkowego ocieplenia. Uzyskanie odpowiedniej termoizolacyjności umożliwia powietrze zawarte w porach betonu komórkowego albo wełna mineralna bądź perlit umieszczone wewnątrz pustaków. Beton jest znacznie zimniejszy, więc na wysokości wieńca powstałby mostek termiczny. Żeby tego uniknąć, wieniec należy zwęzić, tak żeby wokół niego po obwodzie można było umieścić warstwę termoizolacji – 5-10 cm wełny mineralnej lub styropianu. Po stronie zewnętrznej wieniec obmurowuje się cieńszymi płytami materiału murowego, które będą stanowić jego szalunek tracony. Na rynku znajdziemy elementy specjalnie przygotowane z myślą o tym zastosowaniu.

Ocieplenie wieńca
Autor: Bruk-Bet Termalica Ocieplenie wieńca w ścianie jednowarstwowej

Uwaga! Warto pamiętać, że termoizolacja wieńca w ścianie jednowarstwowej powinna znaleźć się wewnątrz muru. Umieszczenie jej po stronie zewnętrznej nie wyeliminuje mostka termicznego. Ponadto może pojawić się problem z jednolitym wykończeniem elewacji w tym miejscu.

Ocieplenie wieńca ściany kolankowej

Na wieńcu ściany kolankowej mocuje się murłatę, na której będzie opierać się więźba dachowa. W tym miejscu następuje przerwa w konstrukcji domu – kończą się mury, a zaczyna dach. To jest drugi trudny do ocieplenia element domu.

Ocieplenie wieńca
Autor: Rockwool Ocieplenie wieńca ściany kolankowej powinno stanowić łącznik między ocieplenien muru a ociepleniem dachu

Należy pamiętać, że ocieplenie ścian musi być wyprowadzone dostatecznie wysoko, a ocieplenie dachu – tak nisko, żeby obie warstwy szczelnie łączyły się ze sobą. Ściany mogą być ocieplone styropianem lub wełną mineralną. W konstrukcji dachu zwykle używa się wełny mineralnej lub piany poliuretanowej, którymi można otulić wszystkie detale i wypełnić zakamarki. Szczególnie starannie powinna być ocieplona przestrzeń przy murłacie.

Więźba dachowa – egzamin na wirtualnego cieślę

Pytanie 1 z 10
Krokiew kulawkowa to:
Pozostałe podkategorie