Jak zbudować mocne ściany? 6 warunków trwałości ścian murowanych
Przywykliśmy uważać, że decydujący wpływ na trwałość murowanych ścian ma materiał, z którego zostały zbudowane. Oczywiście, rodzaj i jakość budulca jest ważna, ale ogromny wpływ mają tu inne czynniki. Jak zbudować mocne ściany? Trzeba pamiętać o tych zasadach budowy.
Spis treści
- Dobry projekt to podstawa
- Fachowe wykonawstwo!
- Warunki gruntowe i wodne - może opinia techniczna?
- Zawilgocenie murów
- Wpływ czynników atmosferycznych
- Ingerencja w konstrukcję
Dobry projekt to podstawa
Wiele wad i usterek wynika z nieścisłości w projekcie architektonicznym. Powodem tych nieścisłości jest głównie rutynowe podejście projektanta do pracy lub zbyt dużego tempo jej wykonywania, często narzucanego przez samych inwestorów. W pośpiechu łatwo coś przeoczyć, rutyna zaś powoduje, że projektant nie stara się znaleźć rozwiązania najkorzystniejszego w danym przypadku, a jedynie powiela rozwiązanie standardowe, nie zawsze najlepsze.
Trudno wymagać indywidualnego podejścia architekta, gdy kupowany jest projekt katalogowy, standaryzowany. Często przecież powinien on być z miejsca poddany szeregowi adaptacji, choćby na potrzeby innej technologii wznoszenia domu niż zakładana lub warunków istniejących na działce.
Niektóre technologie, na przykład szkieletowa, na dobrą sprawę wymagają projektu wykonawczego, bardziej szczegółowego niż zwykły projekt architektoniczny.
- Polecamy: Projekty gotowe Muratora
Fachowe wykonawstwo!
Na nic nawet najdroższe materiały, jeżeli tafią w ręce niesolidnych robotników. Trwałość konstrukcji w dużym stopniu zależy od właściwego doboru siły fachowej. Warto więc zatrudniać renomowane firmy murarskie, choćby nawet miało to więcej kosztować. Jeśli zaś brak pewności co do kwalifikacji wykonawców, pozostaje tylko wynajęcie inspektora nadzoru, który przynajmniej w części przejmie obowiązki kontrolne nad inwestycją.
Warunki gruntowe i wodne - może opinia techniczna?
Bardzo wiele poważnych usterek konstrukcji murowych bierze się z niewłaściwego posadowienia budynku. Są rodzaje gruntów, które praktycznie nie nadają się do wznoszenia na nich domów, a jeśli by się uprzeć, pociągnie to za sobą konieczność zastosowania niezwykle skomplikowanych i ogromnie kosztownych technologii.
Wielu niespodzianek da się uniknąć zatrudniając geologa, geotechnika do zbadania warunków gruntowo-wodnych przed rozpoczęciem budowy. Opinia techniczna przedstawiona przez wymienionych specjalistów to cenna wskazówka dla projektanta, a także dla wykonawców, dotycząca tego, jakie są warunki posadowienia budynku na danym terenie. Pozwoli na stabilne oparcie ścian murowanych na fundamentach i odizolowanie ich od wilgoci lub wody znajdujących się w gruncie.
Niestabilność fundamentów i ścian skutkuje spękaniem murów, a w najgorszym razie także poważną katastrofą budowlaną. Jest to szczególnie niebezpieczne gdy dojdzie jeszcze do podmywania fundamentów przez wodę, co ma często miejsce w związku z coraz liczniejszymi powodziami.
Zawilgocenie murów
Postępujące, ustawiczne zawilgocenie murów to jeden z najgroźniejszych scenariuszy. Dochodzi do tego przeważnie w efekcie niewłaściwego zaizolowania fundamentów lub wręcz braku takiej izolacji tam, gdzie być powinna. Niezaizolowany mur potrafi zostać zawilgocony w wyniku tak zwanego podciągania kapilarnego. Często przyczyny zalewania ścian są bardziej skomplikowane, na przykład gdy dochodzi jeszcze wybijanie wód gruntowych, okresowe zalewanie przyziemnej strefy budynku, przecieki ze strony wadliwie zbudowanego dachu lub tarasu.
Wilgoć przyśpiesza korozję murów. Gdy woda w ścianach zamarza, zwiększa swoją objętość i rozsadza strukturę budulca. Naturalna konsekwencją zawilgocenia jest też pojawienie się wykwitów pleśni.
Wpływ czynników atmosferycznych
Różne materiały do murowania ścian mają różną wytrzymałość mechaniczną. Nie wszystkie dobrze znoszą długotrwały kontakt z niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi, takimi jak wahania temperatury, woda deszczowa i zawarte w niej substancje chemiczne, mróz, promieniowanie UV. Najlepiej z tym radzi sobie klinkier, znacznie mniej beton komórkowy, zwykła ceramika lub keramzytobeton.
Proces korozji murów wywołany powyższymi czynnikami postępuje zazwyczaj powoli, ale konsekwentnie. Dlatego ważne jest szybkie zabezpieczenie ścian zewnętrznych domu odpowiednim tynkiem lub innego rodzaju okładzinami, które zdołają powstrzymać te korozję lub są w razie czego łatwiejsze w konserwacji niż goły mur.
Czekanie długie miesiące z wykończeniem jest poważnym błędem.
Powtarzające się cykle zamakania i schnięcia lub zamarzania i odmarzania muru mogą osłabić strukturę budulca, co po pewnym czasie przełoży się na uszczerbek trwałości całej ściany.
Ingerencja w konstrukcję
Niejednokrotnie winnymi usterek w obrębie ścian murowanych są sami inwestorzy, kiedy ufni w swoją znajomość tematu podejmują się rozmaitych prac remontowych lub budowlanych bez pomocy lub choćby konsultacji z fachowcami. Z pozoru niewinne wyburzenie ściany wewnętrznej, wycięcie w niej otworu drzwiowego lub czasem też nadbudowa ścian (na przykład kolankowych) kończy się niespodziewaną zmianą obciążeń i naprężeń konstrukcji, a stąd już droga prosta do pękania murów.
Teoretycznie wszelkie zmiany w obrębie konstrukcji domu wymagają pozwolenia na budowę, lecz praktyka pokazuje, że bardzo często rozmaite przebudowy i rozbudowy prowadzone są nielegalnie.
Może zainteresuje Cię także:
- Narzędzia murarskie - jakiego sprzętu potrzebujesz do wznoszenia ścian?
- Materiały murowe na ściany - porównujemy właściwości i koszty
- Z czego budować ściany zewnętrzne. Materiały na ściany dwuwarstwowe
- Przygotowanie do murowania ścian - jak obliczyć ilość potrzebnych materiałów
- Czy można budować dom zimą? Jak uniknąć kosztownych błędów
Dowiedz się więcej o stanie surowym otwartym. Wejdź do naszego poradnika i zadaj pytania naszym ekspertom! Kliknij w przycisk "PLAY" poniżej i rusz z budową swojego wymarzonego domu.