Okna dźwiękoszczelne, czyli jak zadbać o komfort akustyczny w domu
Dzięki oknom dźwiękoszczelnym możemy zadbać o komfort akustyczny w domu. Zdobycze cywilizacji nie są najcichsze, szczególnie hałas generowany przez samochody jest uciążliwy. Ponieważ może przedostawać się do domu nie tylko przez ściany zewnętrzne, ale i przez okna, warto zadbać, by również one jak najlepiej chroniły nas przed hałasem.
Czasami nie sposób uniknąć głośnych dźwięków w miejscu, w którym mieszkamy, ale nawet wtedy nie jesteśmy zupełnie bezradni. Możemy wówczas zadbać o odpowiednią izolację akustyczną naszych wnętrz. Istotną rolę będą w tym przypadku grały odpowiednio dobrane i zamontowane okna.
>> Zobacz projekty domów z oknami na elewacji
Okna dźwiękoszczelne - szyby przeciw dźwiękom
Izolacyjność akustyczna standardowych okien wyposażonych w zwykłe szyby zespolone z tafli szklanych grubości 4 mm, wyrażona wskaźnikiem RA2 (określającym natężenie hałasów dobiegających z zewnątrz o niskiej i średniej częstotliwości; wskaźnikiem uwzględniającym warunki rzeczywiste, na przykład niedokładności montażu jest R’A2), mieści się w przedziale 25-32 dB, a określona starym współczynnikiem Rw (część producentów nadal stosuje to oznaczenie) – 30-35 dB, a to przy pobliskim gwarze ulicznym zwykle nie wystarcza.
W dokumentacji dotyczącej pakietów szybowych i okien możemy znaleźć też wskaźnik RA1, który dotyczy hałasu bytowego, ruchu kolejowego lub drogowego z dużą prędkością i samolotów w niedużej odległości, czyli dźwięków o średniej i wysokiej częstotliwości.
Należy pamiętać, że wskaźnik Rw jest zawsze wyższy niż RA2 lub RA1, więc pokazuje on lepsze o kilka decybeli parametry okna lub szklenia niż mają one w rzeczywistości.
Jeśli nasz dom będzie stał w hałaśliwej okolicy, potrzebne będą wówczas okna o zwiększonej izolacyjności akustycznej – im większa będzie wartość wskaźnika RA2 lub RA1, tym lepsze właściwości dźwiękoszczelne będzie miało okno.
Przeczytaj też:
Jakie znaczenie mają izolacje akustyczne w domu. Akustyka budynku: poradnik >>>
Okna zmniejszające poziom hałasu, czyli poprawiające komfort przebywania w pomieszczeniu, przede wszystkim muszą być wyposażone w dźwiękoszczelne pakiety szybowe. Są to szyby zespolone złożone z podwójnych tafli szkła typu float albo ze szkła o różnej grubości, na przykład 4 i 6 mm, 4 i 8 mm czy 6 i 10 mm (większa grubość i masa wewnętrznej tafli poprawia izolacyjność akustyczną, ale pogarsza izolacyjność termiczną).
Najczęstszym rozwiązaniem jest szkło laminowane, Szkło laminowane to dwie lub więcej warstwy szklane o takiej samej albo różnej grubości połączone ze sobą specjalną folią akustyczną PVB (poliwinylbutarylową) lub dźwiękochłonną żywicą, choć warto wiedzieć, że szkło z żywicą umieszczone w szybie zespolonej może powodować optyczne zniekształcenia. Warto pamiętać, że klejone tafle szkła umieszcza się na zewnątrz pakietów szybowych. Dzięki warstwowemu klejeniu szkło laminowane jest jednocześnie szkłem bezpiecznym.
Przeczytaj też:
Szyby w oknach połaciowych: rodzaje i ich właściwości
Dźwiękoszczelności sprzyja także zwiększenie odległości między taflami szklanymi i wypełnienie przestrzeni ciężkim gazem (argonem lub kryptonem). Wykorzystanie przeszklenia akustycznego pozwala zmniejszyć przenikanie hałasu o kilka decybeli w porównaniu ze zwykłą szybą zespoloną, a to daje odczuwalną różnicę. Warto się więc zdecydować na okno z taką szybą, mimo że jest ono droższe.
Akustyczne pakiety szybowe a izolacyjność termiczna
Wielu producentów okien oferuje okna z szybami akustycznymi, które pozwolą zwiększyć komfort w domu położonym w centrum miasta albo w pobliżu ruchliwej drogi lub lotniska. Biorąc pod uwagę obecne wymogi co do termoizolacyjności okien (współczynnik przenikania ciepła Uw ≤ 1,1 W/(m2.K)), a także te, które zaczną obowiązywać za kilka miesięcy (WT2021 - współczynnik ≤ 0,9 W/(m2.K)), należy zdawać sobie sprawę, że wiąże się to z pewnymi ograniczeniami. Akustyczne zestawy szybowe mają gorszy (wyższy) współczynnik przenikania ciepła Ug. Dzieje się tak, ponieważ zawierają one szyby klejone, często też szyby grubsze niż w standardowych oknach. Szkło jest zimne i dobrze przewodzi ciepło. Dlatego współczynnik przenikania ciepła Ug akustycznego pakietu szybowego jest gorszy (wyższy) niż standardowo stosowanych - obecnie są to szyby zespolone o Ug = 0,5 lub 0,6 W/(m2.K).
Na rynku znajdziemy oferty okien z pakietami szybowymi o wskaźniku Rw = 51 dB. Może to być na przykład pakiet jednokomorowy o budowie 66.2 acoustic-20-44.2acoustic, czyli złożony z podwójnych szyb o grubości 6 i 4 mm oraz z przestrzenią międzyszybową o szerokości 20 mm. Jednak jego współczynnik Ug wynosi 1,1 W/(m2.K), co właściwie wyklucza jego użycie, ponieważ profile dostosowane do montażu pakietów jednoszybowych to stare konstrukcje o wysokim współczynniku przenikania ciepła Uf.
Dlatego realne rozwiązania to pakiety szybowe o nieco mniejszym wskaźniku izolacyjności akustycznej Rw, np. na poziomie zbliżonym do Rw = 45 dB. Na przykład pakiet szybowy 44.2 acoustic-12-6-12-66.2 acoustic, ma wskaźnik Rw = 44 dB. Szklenie dwukomorowe składa się z dwóch tafli szyb klejonych po każdej stronie zewnętrznej - z jednej strony są to szyby o grubości 4 mm, z drugiej - 6 mm. Środkowa szyba ma grubość 6 mm. Standardowej szerokości (12 mm) przestrzenie między szybami są wypełnione argonem. Taki pakiet szybowy ma współczynnik przenikania ciepła Ug = 0,7 w/(m2.K). Można go wykorzystać w konstrukcjach okien spełniających wymogi WT2021. Zawsze więc myśląc o oknach dobrze izolujących przed hałasem, należy też pomyśleć o ich izolacyjności termicznej.
Zanim kupisz okna dźwiękoszczelne
Jeśli chcemy kupić okna dźwiękoszczelne, należy zawsze upewnić się, czy podawane parametry akustyczne dotyczą całego okna, czy tylko pakietu szybowego. Choć rola szklenia jest bardzo duża, warto pamiętać, że nawet najlepsze szklenie nie uchroni nas przed hałasem, jeśli nie zostaną spełnione inne warunki. Profile, zwłaszcza plastikowe, powinny również mieć poprawione właściwości akustyczne, na które może wpłynąć pozytywnie chociażby ich izolacja termiczna. Dobrze izolujące akustyczne okno powinno być szczelne, czyli wyposażone w najlepiej potrójny zestaw uszczelek przylgowych. Warto pamiętać, że rozszczelnianie okna zwiększa przenikanie hałasu, warto więc przyjrzeć się oknom z funkcją mikrorozszczelniania. Na koniec należy podkreślić konieczność szczelnego montażu okna w murze, z wykorzystaniem na przykład taśm rozprężnych o dobrych właściwościach akustycznych.
Co to znaczy hałas
Hałas w średnim natężeniu nie powoduje natychmiastowych skutków, często więc jest lekceważony. Nie zapominajmy jednak, że nasze zdrowie jest bezcenne, a cisza i spokój to warunki komfortu, który jest nie do przecenienia. Za pomocą jednostki natężenia dźwięku (decybeli) można wyrazić szkodliwość hałasu, np. dźwięki poniżej 35 dB nie wpływają na nasze zdrowie, ale bywają denerwujące – taki hałas powoduje szum wody czy brzęk narzędzi. Dźwięki głośniejsze – o natężeniu 35-70 dB (np. przeciętna rozmowa, odgłos ruchliwej ulicy) wywierają negatywny wpływ na układ nerwowy człowieka, są męczące i obniżają wydajność pracy. Jedną z konsekwencji hałasu jest bezsenność.Jeśli w miejscu zamieszkania nie możemy zapewnić sobie ciszy, wpływa to na nasz sen – jego brak lub kiepska jakość pogarsza kondycję naszego organizmu. Hałas na poziomie 70-85 dB (np. odgłos ciężarówki) stale towarzyszący człowiekowi może spowodować bóle głowy, a nawet trwałe uszkodzenie słuchu. Dlatego nie bez znaczenia jest zwrócenie uwagi w miejscach o dużym natężeniu hałasu na okna dźwiękoszczelne.
Okna dźwiękoszczelne - hermetycznie z uszczelkami
Szczelność współcześnie produkowanych okien pozwala dość skutecznie odizolować się od hałasu z zewnątrz. Zapewniają ją między innymi potrójne uszczelki przylgowe, które zabezpieczają wnętrze domu nie tylko przed ucieczką ciepła, ale także przed wnikaniem kurzu, zapachów i dźwięków z zewnątrz. Uszczelki umieszczane są po obwodzie z zewnętrznej i wewnętrznej strony ościeżnicy i skrzydła oraz na środku złożenia. Ich dodatkową zaletą jest to, że dzięki nim okna zamykają się cicho. Uszczelki obwodowe wykonane są najczęściej z elastycznego tworzywa odpornego na zmienną temperaturę: z kauczuku syntetycznego (EPDM) lub termoplastycznego, poliestrowego elastomera (TPE). Do uszczelek z EPDM nowej generacji i TPE nie przywiera kurz, nie odkształcają się trwale, są odporne na wysoką i niską temperaturę.
>> Zobacz projekt domu w dwóch wersjach z różnym pomysłem na okna
Okna dźwiękoszczelne a wentylacja
Szczelność zapewniająca dobrą izolacyjność akustyczną ma też drugą stronę medalu – utrudnia właściwą wentylację w domu. Dlatego w większości typowych okien możliwa jest mikrowentylacja, czyli rozszczelnienie.
W przypadku domu, który stoi w hałaśliwej okolicy, spowoduje to jednak wzrost poziomu hałasu dobiegającego z zewnątrz. Zamiast mikrowentylacji stosuje się wówczas specjalne nawiewniki z tłumieniem akustycznym. Zwykłe nawiewniki – podobnie jak mikrowentylacja – pogorszyłyby bowiem szczelność okien. To, o ile nawiewnik może pogorszyć izolacyjność okna, zależy nie tylko od rodzaju nawiewnika, ale także od izolacyjności okna – im jest ona większa, tym większy wpływ na jej obniżenie ma nawiewnik, na przykład w oknie o powierzchni 5 m2 i izolacyjności akustycznej 32 dB zamontowanie zwykłego nawiewnika obniży izolacyjność okna o 4 dB, akustycznego zaś jedynie o 1-2 dB.
Oczywiście można też w ogóle zrezygnować z wentylacji przez okna i zdecydować się na mechaniczną wentylację nawiewno-wywiewną. W domu montuje się wówczas zupełnie szczelne okna, czyli bez możliwości mikrowentylacji oraz – tam, gdzie to jest możliwe – okna nieotwieralne.
Polecany artykuł: